گیاهان

کاشت بذر کاکتوس ها

کاشت بذر کاکتوس ها

در روش تکثیر بذری کاکتوس ها تعداد بیشتری می توان تولید کرد و گونه های هیبریدی در کاشت بذر به وجود می آید که در صورتی که شناسنامه گیاه به وجود آمده را نداشته باشیم، هیچگاه نمی توان به اصل گیاه رسید ولیکن در این روش سرعت رشد خیلی کند بوده و تا گیاه به مرحله خاصی از رشد نرسد، آفات زیادی می تواند جوانه ها را نابود کند. به همین خاطر این روش برای اشخاصی که تازه با کاکتوس آشنا شده اند و مبتدی هستند و فضای موردنیاز این کار را ندارند، توصیه نمی شود.

کاشت بذر کاکتوس:

همانگونه که ذکر شد تکثیر از طریق بذر کاکتوس در بهار یا اوایل تابستان و در دمای 21 تا 25 درجه سانتیگراد کشت می شود. نخست مخلوط خاکی مناسب (دو قسمت خاک+یک قسمت خاکبرگ+یک قسمت خاک پیت+یک قسمت خاک رس و یا مخلوط خاک برگ+شن باشد) را آماده و داخل گلدان را پر می نمایند و مقداری سطح خاک را می فشارند. سپس بذر را با دقت و با رعایت فاصله بر روی خاک مرطوب کشت می­ کنند. عمق کشت بذر دو برابر قطر بذر می باشد.

البته برخی از کاکتوس ها بذر های خیلی ریزی تولید می کنند که تنها کافی است روی آنان را با لایه نازکی از بستر کاشت بپوشانید. سپس روی بذر را با یک لایه نازک ماسه پوشش می دهند و سطح آن را آبپاشی می کنند. درجه حرارت آب باید ولرم باشد. سپس گلدان های کشت شده را در یک محیط گرم و روشن به دور از نور مستقیم خورشید قرار می دهند. سپس روی گلدان ها با پلاستیک یا شیشه پوشش داده می شود که این اقدام باعث ایجاد هوای گرم و مرطوب همچنین حفظ رطوبت خاک می شود. برای پوشاندن بذرها می توان از شن هم استفاده کرد.

هر مقدار که بذر ها ریزتر هستند از شن دانه ریز و هر مقدار که بذر ها درشت هستند می توان از شن هایی با اندازه بزرگتر استفاده کرد. حتی می توان بذر های خیلی ریز را بدون پوشش قرار داد. عمیق کاشتن بیش از اندازه بذر ها مانع از جوانه زنی مناسب آنان خواهند شد. بعد از کاشت بذر ظرف محتوی آنان را در مکانی گرم قرار دهید. درمورد رطوبت نیز قبل از کاشت بذر ها خاک را مرطوب نموده اما بعد از آن فقط کافی است که خاک از رطوبتی میانه برخوردار باشد زیرا رطوبت زیاد بستر کاشت می تواند منجر به پوسیدگی بذر های این گیاهان شود.

برای خرید بذر کاکتوس کلیک کنید.

جوانه زنی کاکتوس

جوانه زنی کاکتوس

جوانه زنی کاکتوس:

جوانه زنی بذر کاکتوس از سه الی 15 روز معمولاً طول می کشد و زمانی که بذر سبز شد و طول گیاهچه به حدود 0.5 سانتیمتر رسید به دقت خارج شده و در گلدان آماده دیگری به دقت کشت می شود. دمای مناسب جوانه زنی با توجه به انواع مختلف کاکتوس کمی متفاوت است. عموم کاکتوس ها بذر های بسیار ریز با قوه نامیه نسبتاً کوتاه دارند. در کشت بذری کاکتوس باید به نکات مهمی توجه نمود. بذر ها باید قوه نامیه مناسبی داشته باشند؛ یعنی تعداد جوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد؛ نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند.

بنابراین کاکتوس ها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحاً پیت ماس) کشت می کنند. آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام می گیرد، یا اینکه سبد ها را در ظروف آبی قرار می دهند تا به تدریج آب را جذب کنند. بذر ها پس از جذب رطوبت، جوانه می زنند. مثل هر گیاه دیگر بذر کاری باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه می شود. کاکتوس هایی که بومی مناطق صحرایی هستند دمای بالاتری نیاز دارند. به عنوان مثال گفته می شود که این بذر کاکتوس ها برای جوانه زنی به 35-30 درجه در طی روز و 25-20 درجه در طی شب نیاز دارند. از طرفی دمای مناسب برای سایر کاکتوس ها حدود 21 درجه است.

البته بعد از جوانه زنی می توان تا حدودی دما را پایین آورد مثلاً برای گیاهان جوان دمای 29-24 در طی روز و 18-12 درجه در طی شب مناسب است. بسته به نوع کاکتوس، 7 الی 40 روز طول می کشد تا سبز شوند. بعد از سبز کردن دانه ها و زمانی که گیاهان جوان آنقدر بزرگ شدند که جای کافی برای رشد در کنار یکدیگر را نداشتند می توان اقدام به تعویض مکان کاشت و کاشتن هر یک در گلدانی جداگانه نمود.

برای مطالعه مقاله معرفی خانواده کاکتوس ها می توانید از این لینک استفاده کنید.

تعویض مکان کاکتوس

تعویض مکان کاکتوس

تعویض مکان کاکتوس:

اول بستر را به خوبی آبیاری کنید تا خاک نرم شود و به ریشه ها آسیبی وارد نشود. سپس گیاهان کوچک را با کمک یک انبر کوچک و یا گیره از خاک درمی آوریم و در مکان جدید می کاریم. به طور مثال کاکتوس اپونتیا میوه دار که باید میوه را با دست شکاف داد و سپس قطعات میوه را بر روی دستمال کاغذی کشید تا بذر های کاکتوس به دستمال بچسبند. مدتی صبر کنید تا بذرها خشک شوند. برای جدا کردن بذر ها از سطح دستمال نوک انگشتان خود را کمی مرطوب کنید و به روی بذر ها بکشید.

بذر ها به انگشتان شما خواهند چسبید. سپس به آرامی بذر ها را به روی دستمال کاغذی جدید و تازه ای منتقل کنید به نحوی که به خوبی از یکدیگر فاصله داشته باشند و بین آنان فضا وجود داشته باشد. سپس گلدان محل کاشت را با مخلوط خاکی موردنیاز پر کنید. دستمال کاغذی که بذر ها بر روی آن قرار دارند به آرامی بر روی سطح خاک گلدان قرار دهید. سپس به آرامی سطح دستمال را مرطوب کنید. این رطوبت، نیاز بذر ها را برای جوانه زنی برطرف خواهد کرد.

برای خرید انواع بذر کاکتوس و ساکولنت می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *