آموزش باغبانی

پرسودترین درختان میوه

پر سود ترین درختان میوه

برخلاف گذشته که افراد کشاورزی را کاری کم سود می دانستند، امروزه با افزایش نرخ بیکاری، افراد با کشت و کار آگاهانه می توانند به سود های زیادی از راه کشاورزی دست پیدا کنند. افرادی که به کار باغبانی یا کشاورزی روی می آورند با شناخت پر سودترین درختان میوه، اصول کشاورزی، نوع خاک، اقلیم منطقه و … می توانند به به سود خوبی دست پیدا کنند.

زمانی که قصد احداث یک باغ یا نهالستان را دارید، بهتر است با یک اقدام آگاهانه، پرسود ترین درختان را انتخاب نمایید. در این بین ممکن است در انتخاب بهترین گزینه سردرگم باشید. در این مقاله به چند نمونه از پرسود ترین درختان میوه خواهیم پرداخت تا انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید.

درخت گردو پر سود ترین درخت میوه:

گردو یکی از میوه هایی است که تقاضای زیادی در بازار ایران و در بازارهای خارجی دارد. کشور ایران در تولید محصول گردو، مقام سوم را بعد از کشور چین و آمریکا دارا می باشد. این میوه پر خاصیت و پر طرفدار بر سر سفره صبحانه تا پخت انواع غذاها، دسر ها و کیک ها و نیز تنقلات و خشکبار و آجیل کاربرد دارد. از همین رو زمانی که یک باغ گردو داشته باشید، می توانید به راحتی مشتری این محصول را پیدا نموده و به فروش برسانید. مزیت های یاد شده در ادامه، موجب می شود تا باغداران زیادی تمایل به کاشت نهال گردو داشته باشند.

درخت گردو

درخت گردو

مزیت ‌های کاشت نهال گردو:

داشتن یک باغ گردو برای باغدار سود خوبی را به همراه دارد. درخت گردو به دلایل زیر جزو پرسود ترین درختان میوه به شمار می آید:

 • محصول گردو دارای بازار خوب نه تنها در ایران بلکه در بازار جهانی می باشد.
 • گردو محصول پر هزینه ای نیست به عبارت دیگر هزینه زیادی در مرحله برداشت و جابجایی و بهره برداری برای باغدار به همراه ندارد.
 • می توان آن را به راحتی به فروش رساند.
 • به راحتی می توان محصول گردو را در انبار نگهداری نمود.
 • ارسال آن به شهرهای دیگر جهت فروش آسان می باشد.
 • میوه خشک گردو نسبت به سایر میوه ها و خشکبار قیمت بالاتری دارد.

نهال گردو از طریق کاشت بذر و راه های دیگر به بار می آید. اما کاشت از طریق بذر توسط باغدار مقرون به صرفه نمی باشد. بنابراین با توجه به اوضاع اقتصادی، بهتر است نهال های پر سود و نسل جدید را از نهالستان های معتبر تهیه نموده و در باغ ها بکارید تا بار دهی آنها زودتر اتفاق بیافتد. نهال های بومی باردهی 2 تن در هر هکتار و نهال های نسل جدید 10 تن در هر هکتار دارند. بهتر است در هنگام انتخاب درخت گردو برای کاشت اقتصادی، نهالی با شرایط زیر را انتخاب نمایید:

 • درخت گردوی انتخاب شده، پربار باشد.
 • گردو ها قادر به خود افشانی باشند.
 • مغز گردو ها سفید باشد.
 • گردو ها پر مغز بوده و درصد مغز گردو به پوست آن بیشتر باشد.
 • مقاومت خوبی نسبت به آفات داشته باشد.
 • نسبت به سرما مقاوم باشد.
 • نهال دیر برگ و دیر گل باشد.
درختان پرسود

درختان پرسود

درخت بادام از پرسود ترین درختان میوه:

دومین درخت میوه پر سود که می توانید برای خرید و کاشت آن اقدام نمایید درخت بادام است. در مناطقی از ایران که به جهت کم آبی امکان کاشت درخت وجود ندارد، میتوان درخت بادام را کاشت و ماهانه فقط یکبار درخت را به روش غرق آبی آبیاری نمود.

در هنگام خرید نهال بادام حتما نهال های تجاری و پر سود را انتخاب نمایید. متوسط برداشت بادام در باغات آبی در هر هکتار 1350 کیلوگرم و در باغات دیم 600 کیلوگرم است. از آنجایی که کاشت به صورت دیم هزینه های کمتری دارد، لذا کاشت و برداشت آن برای کشاورزان پر سود تر است. می توان توسط روش های جدید و با کشت اصولی میزان بار دهی در هر هکتار را به 1500 کیلوگرم نیز افزایش داد.

 ارقام درخت بادام عبارتند از:

 • بادام فرانیس
 • بادام دیر گل
 • بادانم تونو
 • بادام پوست کاغذی
 • بادام مامایی
 • بادام سنگی
 • بادا سوپر نوا
 • بادام دیم

تمام ارقام بادام در برابر کم آبی و نیز انواع بیماریها مقاوم هستند.

نهال انگور:

انگور یکی از درختان میوه ای می باشد که سالانه از فروش بالا و سود خوبی برخوردار است. کشور ایران از لحاظ تولید انگور رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده است. از همین رو خرید نهال انگور جهشی برای رسیدن به سود بیشتر است.

عمر هر درخت انگور 75 الی 80 سال می باشد. درخت انگور در سال به 2 تا 3 ماه سرمای زمستانه نیاز دارد. شکل و ظاهر درخت انگور بوته ای می باشد و به دو نوع دانه دار و بی دانه تقسیم می شود. به طور کلی انگور درختی مقاوم به کم آبی می باشد. درختان جوانتر به جهت نداشتن ریشه قوی به آبیاری نیاز دارند.

ارقام انگور عبارتند از:

 • انگور بی دانه زرد
 • انگور کندری
 • انگور بی دانه قرمز
 • انگور فیلم سدلس
 • انگور پرلت فرانسوی
 • انگور فخری
 • انگور شانی سیاه یا بنفش
 • انگور یاقوتی
نهال انگور

نهال انگور

درخت پسته، پرسود ترین درخت مناطق کویری:

پسته یکی از پر سود ترین درختان میوه می باشد که از بازار فروش خوبی برخوردار است. این درخت در صورتی پر بار خواهد بود که در اقلیم و آب و هوای مناسب خود کشت شود. درخت پسته در آب و هوای گرم و خشک و با رطوبت پایین را می پسندد. درخت پسته در آب و هوای مرطوب به خوبی رشد می کند اما باردهی مناسبی نخواهد داشت.

بهترین شرایط آب و هوایی برای کاشت درخت پسته، آب و هوای گرم و خشک در تابستانی که گرمای سوزان نداشته و زمستان سرد و معتدل است. برای اینکه درخت پسته ای با باردهی خوب بکارید، بهتر است از نهال یا پایه پسته قوی و مناسب استفاده نمایید که عاری از هر گونه بیماری و آفت باشد. یکی از انواع پایه پسته برای کاشت پسته پر بار، پایه پسته هیبریدی آمریکایی است.

پایه پسته هیبریدی آمریکایی (ucb1):

یکی از پایه های پسته قوی که اصلاح نژاد شده، پایه پسته هیبریدی آمریکایی که به UCB1 نیز معروف است. این نوع از پایه پسته، در برابر انواع بیمارها و باکتری های خاکزی مثل نماتد، ورتیسیلیوم گموز و انواع کپک ها از مقاومت بالایی برخوردار است. این پایه پسته در محیط ایزوله در آزمایشگاه از طریق کشت بافت پدید می آید.

از رشد بالایی نسبت به پایه های دیگر برخوردار است. این پایه یکساله پیوند خورده و زودتر از نهال های معمولی بار می دهد. پایه پسته هیبریدی آمریکای، در برابر سرما، گرما، کم آبی و شوری از مقاومت بالایی برخوردار است.

درخت پسته

درخت پسته

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید نهال می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

6 دیدگاه درباره مقاله “پرسودترین درختان میوه

 1. Avatar سیاوش مهیمی گفت:

  سلام
  وقتی سوددرختی مدنظر باشد خیلی فاکتورها را باید در نظر گرفت ۱-مقدارزمین ۲-زمان باردهی۳-میزان باردهی.
  اگرنگاه کارشناسی داشته باشیم میشود اضافه کردکه لیموترش وپرتقال هم جزء درختان سوداور محسوب میگردد،چراکه بترتیب لیموترش محلی از سال سوم ثمرنما میشود واز سال پنجم به سوداقتصادی میرسد وهر درخت لینوترش ایرانی بین ۶۰۰ تا۱۰۰۰ کیلوبار میدهد و۵۰ سال ثمردهی عالی دارد وعلاوه برلیموی فصلی که از خرداد تا شهریور است در طول سال وچهارفصل به شما لیمو میدهد البته درحد کم ودرهکتار۱۴۴ درخت بافاصله۹×۹بهترین روش است،ومیتوان ان راهم جزءخشکبار به حساب اورد باخشک کردن لیموی ان وسود چند برابر برد.
  واما پرتقال از نوع والنسیاه این درخت از سال پنجم به سود اقتصادی میرسد هردرخت میانگین۲۰۰تا۲۵۰کیلو ثمرمیدهددرهکتاربا فاصله۶×۵میشود۳۲۰ اصله کشت کردو این درخت راهم میتوان بافاکتورهای بالاجزءدرختان سود اور محسوب کرد

 2. Avatar ناشناس گفت:

  باسلام
  کاشت درختان بسته به هر اقلیم متفاوت است. در مناطق معتدل به سرد و سردسیر، سرمای بهاره را نیز باید مدنظر قرار داد و از ارقام مقاوم مثلا آپومیکسی یا تکثیرغیرجنسی استفاده کرد. همچنین بازاررسانی محصول بعد از برداشت را نیز باید مدنظر قرار داد. برای مثال چه کسی هندوانه که طبع سردی دارد در زمستان دوست دارد؟ اما برای مثال گردو یک محصول با قابلیت انبارداری و بازاررسانی خوب است. رقم تیپ ۷ گردو آپومیکسی است. گردوی سالم و یکدستی تولید می کند اما باردهیش اونطور که برخی نهالستانها دربارش اغراق می کنند و می گویند در پنج سالگی ۷۰ کیلو خشک می دهد، نیست. این رقم گردو در ده سالگی حدود ۶۰ کیلو و در بیست سالگی ۸۰ تا ۹۰ کیلو خشک تولید می کند.
  گزینه بعد بادام است که در مناطق معتدل به سرد می بایست از ارقام ایتالیایی خودگرده افشان مثل تونو استفاده کرد. دگر گرده افشانی با کاشت تعدادی ارقام دیگر حتی در باغات خودگرده افشان تاثیر مثبتی دارد. برای مثال در باغات تونو، تعدادی فرانسیس قرار داده شود. برخی نهالستانها نام رقم خارجی بادام را به نام مجموعه شون معرفی می کنند در حالیکه توضیحاتی که قرار می دهند دقیقا مشخصات مثلا بادام تونو می باشد.
  گزینه بعد سنجد است. مقاوم به خشکی، سرما و باد. درخت بومی بالغ دو گونی بزرگ بار داد. برای برداشت اقتصادی از ارقام دره وار، حاج حسین، قیزیل گول استفاده شود. هر درخت حدود ۵ میلیون تومان سوددهی دارد. تعداد درختانی که در هر هکتار می توان کاشت دو برابر گردوست.
  گزینه بعد زیتون است. ارقام خودبارور وارداتی از جمله آیوالیک ترکیه.
  گزینه بعد پسته است. تا موقعیکه امکان کاشت گزینه های قبلی و گزینه بعدی فراهم باشد سمت پسته نروید. پسته آفت دارد و برای برداشت اقتصادی نیاز به رسیدگی منظم دارد.
  لیمو که اشاره کردن برای مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر بوده و مناسب برای صادرات است.

 3. Avatar Mahdi گفت:

  کاشت کدام درخت برای راه اندازی کسب و کار مناسب هست و سود بسیار زیادی دارد؟ مقدار زمین برای کاشت درخت چه قدر باشد؟ چه قدر سرمایه لازم هست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   سود و یا ضرر دادن در باغداری میوه به عوامل بسیاری از قبیل اقلیم ، مقدار زمین ، خاک منطقه ، مقدار آب و شوری و یا شیرینی آب بستگی دارد و کلا سیستم وبسایت ما این است که تجویز اقتصادی نداشته باشیم.

 4. Avatar محمد علي كلانكي طالقاني گفت:

  سلام مقاله خوبی بود و نظرات عالی ارائه شد مردم کشور ما الان دچار مشکلات عدیده ای هستند و همه اندیشمندان و دلسوزان باید از تخصص خود استفاده کنند و راهی برای کمک به مردم بیابند یکی از راهها ارائه الگوی کشت منطقه ای است برای هر منطقه الگوی کشت مناسب ان را ارائه کنید سوداوری مهمترین انگیزه می تواند باشد
  هندوانه دیم با درامد نقدی سالیانه بالا شروع خوبی است انگاه بادام منقا و درخت گردو چندلر و درخت پالونیا و گل محمدی و اویشن شیرازی اینها رو من شناسایی کردم برای منطقه میان طالقان لطفا اعلام نظر کنید
  من بدنبال گیاهان کم اب و خشکبار و کم دردسر و پرسود بوده ام
  ایا سنجد نیز می تواند جزو این دسته قرار بگیرند؟
  زیتون خاص پربار منطقه طالقان چیست ؟
  لیمو ترش را چگونه در منطقه طالقان می توان پرورش داد ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در هر منطقه و اقلیمی گیاهان خاصی بالاترین میزان رشد را دارند شما با توجه به آب و هوای منطقه و خاکی که در اختیار داردید و میزان آب و مشورت با کسانی که در آن منطقه درخت کاشت کردند باید اقدام به کاشت درختهای مورد نظر خود بکنبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.