آموزش باغبانی

برای رشد یوکا چه باید کرد

روش پرورش یوکا

گیاه یوکا یک گیاه آبدار چند ساله و مقاوم است که بسته به نوع آن می تواند به صورت درختچه یا درخت رشد کند. در حالی که بسیاری از گونه های یوکا از نظر اندازه و رنگ متفاوت هستند، همه آنها می توانند در آب و هوای گرم و خشک رشد کنند و می توان به روش مشابه از آنها مراقبت کرد.

این گیاهان غالباً با استفاده از قلمه کاشته می شوند، اگرچه رشد یوکا از بذر امکان پذیر است. ساده ترین روش تکثیر شامل تقسیم یک گیاه بالغ است. گیاهان یوکا پس از شروع کار، می توانند در گلدان پرورش داده شوند یا در فضای باز در زمین کاشته شوند – یا مستقیماً در باغچه شما یا در یک گلدان مخصوص پرورش یابد.

بخش اول: پرورش یوکا از بذر

در بخش اول این مطلب به چگونگی کاشت این گیاه از بذر می پردازیم.

1- انتظار می رود طی چندین هفته گیاه جوانه بزند:

جوانه زدن دانه های یوکا کند است و در بسیاری از گونه ها میزان جوانه زدن کم است. بذر حتی ممکن است تا یک سال کامل طول بکشد تا جوانه بزند. برای یک فرآیند سریعتر، بخشی از یک گیاه بزرگ یوکا را ببرید. این روش در بخش بعدی شرح داده شده است.

انتظار می رود طی چندین هفته گیاه جوانه بزند

انتظار می رود طی چندین هفته گیاه جوانه بزند

2- این روند را در زمستان یا اوایل بهار شروع کنید:

بذرهای یوکا را که در داخل خانه کاشته می شود، باید در زمستان شروع کرد، تا قبل از شروع زمستان بعدی جوانه بزند. کاشت مستقیم در خاک باغ زیاد موثر نیست. در صورت کاشت مستقیم در خاک باغچه، آن را اوایل بهار بکارید.

این روند را در زمستان یا اوایل بهار شروع کنید

این روند را در زمستان یا اوایل بهار شروع کنید

3- بذرها را در جای مرطوب نگه دارید:

دانه ها را روی یک دستمال کاغذی مرطوب و در یک ظرف پلاستیکی قرار دهید. ظرف را تقریباً با 6 میلی متر آب پر کنید. یک حوله کاغذی روی آب قرار دهید، سپس بذر خود را روی حوله کاغذی قرار دهید. این روش شانس زنده ماندن و جوانه زنی بذرها را افزایش می دهد. کاشت بذر یوکا به طور مستقیم در خاک، موفقیت بسیار کمی دارد.

دانه هارا در جای مرطوب نگه دارید

دانه هارا در جای مرطوب نگه دارید

4- بذر را مرطوب نگه دارید:

دانه ها را در دمای 18–24 درجه سانتیگراد مرطوب نگه دارید. ظرف را در دمای اتاق نگه دارید و مقدار کمی آب به طور دوره ای به آن اضافه کنید تا از خشک شدن و خاموش شدن دوباره بذر جلوگیری شود.

دانه هارا مرطوب نگه دارید

دانه هارا مرطوب نگه دارید

5- مخلوط خاک مخصوص گلدان تهیه کنید:

پس از جوانه زدن بذرها، یک مخلوط خاک مخصوص گلدان تهیه کنید. بعضی از بذرها نهایتا جوانه می زنند اما این ممکن است از یک ماه تا یک سال کامل طول بکشد. پس از باز شدن و جوانه زدن بذرها، گلدان های کوچک را با قسمت های مساوی شن و کمپوست آماده کنید. اگر این مواد در دسترس نیستند، از هرگونه مخلوط خاک با زهکشی خوب، معمولاً با 30٪ یا بیشتر شن یا ماسه ریز استفاده کنید.

مخلوط خاک مخصوص گلدان تهیه کنید

مخلوط خاک مخصوص گلدان تهیه کنید

6- آبیاری کنید:

بذرها را در عمق 1.25 سانتی متر بکارید و آن را آبیاری کنید. بذرهای جوانه زده را 1.25 سانتی متر در زیر سطح خاک بکارید. آن را با خاک بپوشانید و خاک را کاملاً آبیاری کنید.

آبیاری کنید

آبیاری کنید

7- در معرض تابش غیر مستقیم قرار دهید:

گاهی جوانه ها را در معرض تابش غیر مستقیم آفتاب قرار دهید. بگذارید اولین آبیاری تقریباً خشک شود، سپس مرتباً آبیاری کنید تا خاک مرطوب باشد، اما خیس نباشد. جوانه ها باید در عرض یک هفته از خاک بیرون می آیند.

در معرض تابش غیر مستقیم قرار دهید

در معرض تابش غیر مستقیم قرار دهید

8- سایز گلدان را تغییر دهید:

آن ها را حداقل دو سال در خانه نگه دارید و به طور پی در پی به گلدان های بزرگتر منتقل کنید. گیاه یوکا ممکن است آنقدر مقاوم نباشد که تا دو یا سه سال در فضای باز رشد کند. در این مدت یا برای همیشه آن را در خانه نگه دارید. اگر ریشه های آن شروع به پیچیدن در اطراف گلدان فعلی خود کرد، گل یوکا را به گلدان بزرگتری انتقال دهید.

هنگامی که گیاه یوکا دو یا سه ساله شد، می توانید آن را در بهار جابه جا کنید، طبق دستورالعمل های قسمت کاشت گیاه در خارج، هنگام انتقال، مراقب باشید که به اندازه کافی عمیق حفر کنید تا کل ریشه آن در گودال قرار گیرد. این ریشه مرکزی می تواند در بعضی از گونه های یوکا بسیار طولانی باشد.

سایز گلدان را تغییر دهید

سایز گلدان را تغییر دهید

بخش دوم: قلمه زدن یوکا

در دومین بخش قلمه زدن این گیاه را مورد بررسی قرار می دهیم.

1- یک برش از یک ساقه بالغ بردارید:

بعد از چند سال رشد یا بیشتر، گیاهان یوکا ممکن است شاخه هایی در نزدیکی پایه ساقه تولید کنند. در طول خواب فصل سرد، ساقه ای با پوست قهوه ای تیره انتخاب کنید، نه یک ساقه جوان و کرم رنگ. بخشی از این ساقه را برش دهید. طول و ضخامت برش خیلی مهم نیست. یک برش به طول 7.5–10 سانتی متر باید کافی باشد.

یک برش از یک ساقه بالغ بردارید

یک برش از یک ساقه بالغ بردارید

2- برگ های پایینی را بچینید:

برگ های پایینی را از ساقه بچینید. با استفاده از چاقو یا قیچی برگهای نزدیک به پایه را بردارید و برگ ها را در قسمت بالا بگذارید. با برگ کمتر، برش تغییرات رطوبتی کمتری را تجربه خواهد کرد، که احتمال زنده ماندن آن از پیوند تا رشد ریشه های آن افزایش می یابد.

برگ های پایینی را بچینید

برگ های پایینی را بچینید

3- ساقه را خشک کنید:

قلمه را در محلی سایه دار و خنک قرار دهید. ابتدا این گیاه برای تشویق رشد ریشه برای جستجوی رطوبت، کمی خشک می شود. پس از 4-7 روز، قلمه باید آماده کاشت باشد.

ساقه را خشک کنید

ساقه را خشک کنید

4- یک گلدان کوچک را با خاک سست پر کنید:

یک گلدان با سوراخ های زهکشی انتخاب کنید. آن را با مخلوط خاک کاکتوس یا یوکا پر کنید یا خاک خود را که به سرعت تخلیه می شود، درست کنید. دو قسمت مخلوط مخصوص شروع بذر و یک قسمت شن و ماسه، مواد مغذی گیاه جوان را فراهم می کند آماخاک نباید زیاد مرطوب باشد.

از شن و ماسه ساحل استفاده نکنید، زیرا حاوی مقدار زیادی نمک است. شن و ماسه از کناره های آب های جاری معمولاً قابل قبول است. اگر می خواهید، می توانید انتهای ساقه را در این مرحله به هورمون ریشه زایی یا محرک ریشه خانگی آغشته کنید. این یک مرحله ضروری نیست، اما ممکن است رشد را تشویق کند.

یک گلدان کوچک را با خاک سست پر کنید

یک گلدان کوچک را با خاک سست پر کنید

5- ساقه را به داخل خاک فشار دهید:

ساقه را فقط به اندازه ای داخل خاک فشار دهید تا ثابت و قائم بماند. غالباً باید از یک طناب نرم یا وسایل نرم دیگر برای تکیه دادن ساقه به صورت عمودی بر روی جسم دیگری استفاده کنید.

ساقه را به داخل خاک فشار دهید

ساقه را به داخل خاک فشار دهید

6- گیاه را در محیط داخلی و در معرض تابش غیر مستقیم خورشید قرار دهید:

گیاه را در محیط داخلی بکارید تا از آن در برابر هوای سرد و وزش باد ناگهانی محافظت کند. در حالی که ریشه و برگ های آن هنوز در حال رشد است، آن را نزدیک پنجره آفتابی نگه دارید.

گیاه را در محیط داخلی و در معرض تابش غیر مستقیم خورشید قرار دهید

گیاه را در محیط داخلی و در معرض تابش غیر مستقیم خورشید قرار دهید

7- گیاه یوکا را پس از رشد ریشه به باغ خود منتقل کنید:

ریشه ها باید ظرف مدت شش هفته به طور کامل توسعه یابند. ممکن است ببینید که آنها از سوراخ های زهکشی بیرون زده اند، اما اگر گیاه سالم به نظر برسد، می توانید فرض کنید که ریشه ها تشکیل شده است. اگر ریشه ها رشد نکردند، باید دوباره یک قلمه از گیاه بزرگتر و قوی تر یوکا را امتحان کنید.

گیاه یوکا را پس از رشد ریشه به باغ خود منتقل کنید

گیاه یوکا را پس از رشد ریشه به باغ خود منتقل کنید

بخش سوم: پرورش یوکا با استفاده از انتشار

در سومین بخش این مطلب به پرورش این گیاه با استفاده از انتشار می پردازیم.

1- یک شاخه جانبی را انتخاب کنید:

این روش به یک گیاه یوکا بالغ نیاز دارد. یکی را پیدا کنید که از قبل چندین شاخه جانبی داشته باشد. یک شاخه را انتخاب کنید که دوست دارید گیاه جدید خود را از آن پرورش دهید.

یک شاخه جانبی را انتخاب کنید

یک شاخه جانبی را انتخاب کنید

2- یک محیط را حفر کنید:

با بیل خود، خاک اطراف گیاه را شل کنید. دور گیاه حدود 13 سانتی متر را به صورت دایره ای حفر کنید. اگر ریشه ها را بریدید، نگران نباشید.

یک محیط را حفر کنید

یک محیط را حفر کنید

3- گیاه را بردارید:

هنگام حفاری، می توانید با استفاده از بیل شاخه را از زمین جدا کنید. گیاه را بلند کنید تا جایی که بتوانید کل شاخه و گلوله ریشه را از زمین خارج کنید.

گیاه را بردارید

گیاه را بردارید

4- در فضای باز بکارید:

پس از خارج کردن گلوله ریشه، می توانید شاخه را به مکان دیگری منتقل کنید. برای کاشت گیاه یوکا در فضای باز از دستورالعمل ها پیروی کنید.

در فضای باز بکارید

در فضای باز بکارید

بخش چهارم: کاشت یوکا در فضای خارج از خانه

در ادامه بخش چهارم به کاشت یوکا در فضای خارج از خانه می پردازیم

1- اطمینان حاصل کنید:

اطمینان حاصل کنید که گیاه یوکا می تواند در آب و هوای شما زنده بماند. مناطق قابل قبول USDA Hardiness برای یوکا بسته به گونه ها، از مناطق 4 تا 11 (حداقل دمای زمستان -30 تا + 25 درجه فارنهایت یا -34 تا -4 درجه سانتیگراد) بسته به نوع شما بستگی دارد. مناطق 9 تا 11 (17 تا 25 درجه فارنهایت ، -7 تا -4 درجه سانتیگراد) به طور معمول ایمن هستند حتی اگر گونه دقیق یوکا خود را نشناسید. اگر در منطقه پایین یا بالاتر زندگی می کنید، بهتر است با یک باغبان باتجربه یا کارمند گلخانه مشورت کنید تا گونه های یوکا خود را شناسایی کرده و دریابید که در چه مناطقی رونق خواهد گرفت.

اطمینان حاصل کنید

اطمینان حاصل کنید

2- یوکا خود را در اواخر بهار بکارید:

گیاهان یوکا در ماههای گرم تابستان شکوفا می شوند. کاشت گیاه یوکا در ابتدای فصل گرمای هوا بیشترین امکان رشد را به آن می دهد.

یوکا خود را در اواخر بهار بکارید

یوکا خود را در اواخر بهار بکارید

3- مکانی را انتخاب کنید که آفتاب کامل دریافت کند:

گیاهان یوکا به یک محیط گرم و خشک احتیاج دارند، بنابراین گیاه خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. برخی از گونه های یوکا می توانند در مکان های سردتر یا سایه دار رشد کنند، اما این ها در اقلیت هستند و به طور معمول در نور کامل خورشید هنوز هم عملکرد خوبی دارند.

اگر گیاه در مکان سایه ای نگهداری می شود، قبل از انتقال گلدان به آفتاب کامل، یک هفته گلدان را به منطقه ای با نور غیرمستقیم خورشید منتقل کنید. این کار به آن زمان می دهد تا خود را تنظیم کند، احتمال سوختن یا پژمرده شدن را کاهش می دهد.

مکانی را انتخاب کنید که آفتاب کامل دریافت کند

مکانی را انتخاب کنید که آفتاب کامل دریافت کند

4- خاک مناسب را آماده کنید:

گیاه یوکا باید در مخلوطی از خاک قرار گیرد که 50٪ ماسه یا شن و 50٪ خاک باشد. باید اطمینان حاصل کنید که نه زیاد سنگ ریزه است و نه خاک آن زیاد است.

خاک مناسب را آماده کنید

خاک مناسب را آماده کنید

5- یک بستر بلند روی سنگ ها تشکیل دهید:

اگر یک بستر سنگی ساخته اید یک دیوار چوبی در اطراف مکانی که یوکا در آن کاشته می شود ، بسازید تا خاک را نگه دارد و یک بستر برجسته در بالای سنگ ها ایجاد کند. 1 متر، با 0.3 متر 1 متر در 30 سانتی متر تخته ها را در یک قاب مربعی قرار دهید تا در اطراف تخت سنگ قرار دهید. باید تخت را رو به سمت آفتابی متمایل کنید. (در نیمکره شمالی جنوب، در نیمکره جنوبی به سمت شمال متمایل شوید).

روش دیگر، چندین سنگ بزرگ را که اندازه آنها تقریباً 0.3 متر است ، محکم بسته بندی کنید. (30 سانتی متر) از دیوار اطراف بستر را از سنگ استفاده کنید. این کار بیشتر جواب می دهد، اما ممکن است زهکشی اضافی ایجاد کند.

یک بستر بلند روی سنگها تشکیل دهید

یک بستر بلند روی سنگها تشکیل دهید

6- خاک را آماده کنید:

یوکا برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه به یک خاک با تخلیه سریع نیاز دارد. از مخلوط خاک گلدان مخصوص یوکا یا کاکتوس استفاده کنید، یا ترکیب خود را با سه قسمت خاک سبک، چهار قسمت شن و یک قسمت خاک معمولی مخلوط کنید. اگر بستر بلند تهیه کرده اید، این خاک درون تخته ها یا دیواره سنگ قرار می گیرد. در غیر این صورت، به سادگی این خاک را برای بعد آماده کنید.

خاک را آماده کنید

خاک را آماده کنید

7- یک گودال برای یوکا ایجاد کنید:

این سوراخ باید دو برابر عرض و دو برابر گلدان ریشه یوکا باشد. اگر مطمئن نیستید که گلوله ریشه چه اندازه است، کمی بزرگتر از گلدان فعلی که یوکا در آن نگهداری می شود کافی است.

یک گودال برای یوکا ایجاد کنید

یک گودال برای یوکا ایجاد کنید

8- یوکا را داخل سوراخ قرار دهید:

خاک آماده را در اطراف آن بریزید. یوکا را به آرامی از گلدان خارج کنید. یوکا را از پایه ساقه بگیرید و به آرامی، خاک، ریشه ها و همه را “تکان دهید”. یوکا را در سوراخ تازه حفر شده قرار دهید. باقیمانده سوراخ را با مخلوط خاک خود پر کنید و خاک را در اطراف پایه ساقه فشرده کنید تا گیاه در جای خود قرار گیرد. ریشه ها نباید روی سطح زمین نمایان شوند.

یوکا را داخل سوراخ قرار دهید

یوکا را داخل سوراخ قرار دهید

9- روی خاک را با برش های گرانیت بپوشانید:

5 سانتی متر روی سطح خاک را با برش های گرانیت بپوشانید. براده ها با جلوگیری از پاشیدن شدن تصادفی آب به ریشه، گردن آن را خشک نگه می دارند.

روی خاک را با برش های گرانیت بپوشانید

روی خاک را با برش های گرانیت بپوشانید

بخش پنجم: مراقبت از یوکا

در ادامه بخش پنجم به مراقبت می پردازیم

1- به ندرت کود دهی کنید:

از کود محلول در آب و غنی از پتاسیم استفاده کنید، که به نسبت حدود یک قسمت کود به چهار قسمت آب رقیق شده است. آن را ماهانه یک بار در ماه های تابستان و در صبح استفاده کنید. در کل فصل خنک (پاییز تا زمستان) یوکا را صفر تا دو بار کود دهید.

اگر یوکای شما گونه ای با رشد سریع باشد بیشتر کود دهید. اکثر گونه های یوکا رشد کندی دارند و در اثر کود اضافی می توانند آسیب ببینند. به همین ترتیب، اگر یک کود دهی ماهانه در تابستان را از دست بدهید ، مسئله چندانی نیست. گیاه به احتمال زیاد هنوز رشد خواهد کرد.

برخی توصیه می کنند که یوکا سالی یک بار کوددهی شود. به این دلیل که یوکا می تواند در مناطقی که مواد مغذی کمی دارند، به خوبی زنده بماند.

به ندرت کود دهی کنید

به ندرت کود دهی کنید

2- کم آبیاری کنید:

بسیاری از گیاهان یوکا می توانند بدون هیچ گونه آبیاری تکمیلی و صرفاً برای زنده ماندن به آب باران اعتماد کنند. هنگامی که شاخ و برگ گیاهان در ماه های گرم شروع به رشد می کنند، می توانید هفتگی آن را آبیاری کنید، به گیاه فقط آب کافی بدهید تا خاک کمی مرطوب شود بدون اینکه آن را بیش از حد خیس کنید.

اگر گیاه یوکا نوک قهوه ای با حلقه های زرد در اطراف آنها ایجاد کرد، دفعات آبیاری را کاهش دهید. این نشانه آبیاری بیش از حد است.

کم آبیاری کنید

کم آبیاری کنید

3- گیاه خود را از نظر آفات بررسی کنید:

بسیاری از آفات به سمت یوکا کشیده نمی شوند، اما حلزون ها رشد جدید را مورد حمله قرار می دهند. برای خلاص شدن از آنها از یک آفت کش استاندارد یا آفت کش آلی استفاده کنید. شته های کوچک و سبز را می توان با آب صابون شست.

گیاه خود را از نظر آفات بررسی کنید

گیاه خود را از نظر آفات بررسی کنید

4- گیاه را از نظر علائم بیماری قارچی کنترل کنید:

زنگ زدگی و کپک شایع ترین بیماری ها هستند. سمپاشی قارچ کش ممکن است به درمان بیماری گیاه کمک کند، به خصوص اگر فقط کپک باشد، اما یک قارچ کش ممکن است در برابر زنگ زدگی عمل کند یا نکند.

گیاه را از نظر علائم بیماری قارچی کنترل کنید

گیاه را از نظر علائم بیماری قارچی کنترل کنید

5- هرس کنید:

گیاه را در صورت لزوم هرس کنید. برخی از یوکاها به شکل گل رز رشد می کنند و یک ساقه گل مرکزی و طولانی تولید می کنند. پس از مرگ، این ساقه باید تا انتهای پایه قطع شود تا از پوسیدگی جلوگیری کند. انواع دیگر یوکا بلند و مانند درخت هستند. اینها ممکن است برای رشد مستقیم هرس شوند، اما همیشه از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید ، زیرا ممکن است تکه های تیز هنگام برش پرتاب شود. در هر دو نوع، برگهای مرده یا پژمرده را از پایه گیاه هر زمان که دیدید قطع کنید.

هرس کنید

هرس کنید

6- هر زمستان یک لایه گیاه خاک روی بستر اضافه کنید:

گیاهان یوکا در صورت قرار گرفتن در معرض یخبندان آسیب می بینند. پخش یک لایه ضخیم از مالچ می تواند کمک زیادی به گرم و خشک نگه داشتن گیاه کند. اما برای جلوگیری از پوسیدگی، مالچ را از پایین ترین برگ ها دور نگه دارید. همچنین می توانید به جای مالچ ، یک ورق جامد شیشه یا پلکسی گلاس روی بستر قرار دهید.

هر زمستان یک لایه گیاه خاک  روی بستر اضافه کنید

هر زمستان یک لایه گیاه خاک روی بستر اضافه کنید

7- گیاه را تقسیم کنید:

اگر یوکا بعد از چند سال خیلی ضخیم و متراکم شد، می توانید یک شاخه از آن بگیرید تا در جای دیگری بکارید. شاخه ای را که می خواهید بردارید انتخاب کنید، دور آن را حفر کنید و شاخه را از زیر با بیل بلند کنید. شما می توانید هر ریشه ای را از گیاه مادر ببرید. این شاخه را به یک منطقه آفتابی جدید پیوند دهید. این کار بهتر است در فصل خواب گیاه انجام شود.

گیاه را تقسیم کنید

گیاه را تقسیم کنید

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید ملزومات باغبانی می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *