آموزش باغبانی

کاشت و برداشت ارزن

روش پرورش ارزن

ارزن گیاه بلندی است که حداقل 3000 سال به عنوان غذا کشت می شده است. در بسیاری از کشورهای غربی، این گیاه در خانه به عنوان غذای پرندگان، یا توسط کشاورزان برای استفاده به عنوان یونجه یا خوراک دام پرورش داده می شود. در نیمکره شرقی، این ماده غذایی اغلب به عنوان غذایی ارزان و در دسترس برای انسان پرورش داده می شود. این گیاه سریع رشد کرده و مقاوم است و انواع مختلفی دارد.

بخش اول: پرورش ارزن در خانه

در ادامه بخش اول به پرورش ارزن در خانه می پردازیم.

1- نوع ارزن را انتخاب کنید:

دانه های ارزن یا “اسپری” اغلب به عنوان غذای پرندگان به فروش می رسند، اما انواع مختلفی دارند و ممکن است برچسب قابل اعتمادی نداشته باشند. در حالی که صاحبان پرندگان گزارش کرده اند که کاشت این بذرها، یا حتی به طور تصادفی با انداختن آنها در باغ، با موفقیت رشد کرده است، به احتمال زیاد بذرها یا گیاهان جوان خریداری شده از یک نهالستان با یک گونه دقیق برچسب گذاری می شوند. برچسب داشتن به شما ایده بهتری از نوعی که می کارید می دهد و ممکن است به شما کمک کند پاسخ های مشخص تری را برای مشکلاتی که هنگام رشد با آنها روبرو هستید پیدا کنید.

انواع “ارزن زینتی” مانند Purple Majesty یا Foxtail Millet Highlander به دلیل ظاهر جذاب برای باغ های کوچک توصیه می شود. این گونه ها هم بذرهای خوراکی تولید می کنند که پرندگان و سایر حیوانات وحشی را به خود جلب می کند. برخی از انواع ارزن، مانند ارزن طلایی، به 46–61 سانتی متر ارتفاع می رسند، در حالی که سایر ارقام معمول به فضای بیشتری احتیاج دارند و به 1.5 متر یا بیشتر می رسند. گیاه ارزن ممکن است در آب و هوای خنک به حداکثر ارتفاع نرسد. اگر قصد خوردن ارزن یا تغذیه پرندگان با آن را دارید ، از دانه ارزن ارگانیک استفاده کنید و گیاه را با سم پاشی نکنید.

نوع ارزن را انتخاب کنید

نوع ارزن را انتخاب کنید

2- بذرها را بکارید:

در اوایل یا در اواخر بهار و در فضای باز بذرها را بکارید. برای دستیابی به بهترین نتیجه، به ویژه با ارزن زینتی، بذر را تقریباً 6-8 هفته قبل از آخرین یخبندان در داخل خانه بکارید.

روش دیگر، می توانید بذرها را مستقیماً در خارج از منزل بکارید تا زمانی که یخ زدگی تمام شده و دمای خاک بیش از 50 درجه فارنهایت باشد (10 درجه سانتیگراد)، اما توجه داشته باشید که این ممکن است به گیاه فرصت بالغ شدن و تولید بذر را تا پایان فصل رشد ندهد.

بذر هارا بکارید

بذر هارا بکارید

3- خاک را آماده کنید:

می توانید خاک مخصوص بذر را خریداری کنید یا خاک گلدان معمولی را با مقدار مساوی کمپوست مخلوط کنید. استفاده از خاک باغچه شما ممکن است به این اندازه موثر نباشد، اما می توانید در هر خاکی که سریع تخلیه شود، ارزن پرورش دهید. اگر خاک به هم چسبید یا تمایل نگه داشتن آب در خود داشت، باید پرلیت یا ماسه را در خاک مخلوط کرد.

خاک را آماده کنید

خاک را آماده کنید

4- دانه ها را در زیر یک لایه نازک از خاک قرار دهید:

بذرها نباید در عمق دفن شوند، نباید بیشتر از 0.64 سانتی متر در زیر سطح قرار گیرند. در حالت ایده آل، بذرها را با فاصله 5.1–7.6 سانتی متر از یکدیگر بکارید. اگر فضای کافی ندارید ، می توانید آنها را نزدیکتر به یکدیگر بکارید و پس از جوانه زدن بذرها، کوچکترین نهال را حذف کنید.

دانه ها را در زیر یک لایه نازک از خاک قرار دهید

دانه ها را در زیر یک لایه نازک از خاک قرار دهید

5- بذرها را در فضای گرم و با نور غیر مستقیم نگه دارید:

نهال ها باید ظرف چند روز جوانه بزنند. بسیاری از انواع ارزن برای آب و هوای گرم سازگار هستند و در بیشتر مواقع در معرض نور شدید و غیرمستقیم خورشید و دمای حدود 26 درجه سانتیگراد به بهترین وجه رشد می کند. اگر ارزن خریداری شده شما با دستورالعمل های دیگری همراه است، آنها را دنبال کنید.

بذرها را در فضای گرم و با نور غیر مستقیم نگه دارید

بذرها را در فضای گرم و با نور غیر مستقیم نگه دارید

6- بذر ها را آبیاری کنید:

بدانید چه زمانی بذرها را آبیاری کنید. بذرها را بلافاصله بعد از کاشت آبیاری کنید تا به جوانه زدن و رشد آنها کمک کند. پس از آن، هر زمان که خاک خشک یا تقریباً خشک است، آبیاری کنید، اما اگر هنوز احساس رطوبت کردید، آبیاری نکنید. اطمینان حاصل کنید که آب به خوبی تخلیه می شود. اگر بذرها در آب خیس بخورند ارزن رشد خوبی نخواهد کرد.

بذر هارا آبیاری کنید

بذر هارا آبیاری کنید

7- نهال ها را به مناطق آفتابی انتقال دهید:

پس از گرم شدن هوا، نهال ها را به مناطق کاملاً آفتابی انتقال دهید. بعد از گذشت آخرین یخبندان و دمای خاک بالای 10 درجه سانتیگراد، نهال ها را جداگانه بیرون بیاورید و مراقب باشید که ریشه آنها سالم بماند. آنها را با همان خاکی که قبلاً در آن بودند، در گلدان های داخل فضای باز یا مستقیماً به باغ انتقال دهید. سعی کنید نهال ها را با همان عمق قبلی بکارید. ارزن را در آفتاب کامل نگه دارید مگر اینکه نشانه هایی از پژمردگی یا سوختن داشته باشد.

  • از دفن ساقه ای که قبلاً بالاتر از سطح خاک بوده خودداری کنید.
  • اندازه گلدان یا فاصله توصیه شده گیاهانبسته به نوع ارزن بسیار متفاوت است.
  • اگر هوا گرم است یا نهال ها هنوز کوچک هستند ، قبل از انتقال آنها به منطقه ای با آفتاب کامل، آنها را در یک فضای باز با سایه جزئی و بدون باد محافظت کنید. این کار به آنها اجازه می دهد تا به تدریج با شرایط بیرون سازگار شوند.
نهال هارا به مناطق آفتابی انتقال دهید

نهال هارا به مناطق آفتابی انتقال دهید

8- استراتژی مراقبت تنظیم کنید:

در صورت لزوم استراتژی مراقبت تنظیم کنید. از آنجا که هزاران گونه ارزن وجود دارد، ارائه دستورالعمل های خاص برای هر یک غیر عملی است. به طور کلی، گیاهان ارزن در خاک با زهکشی خوب بهترین رشد را دارند و اگر خاک کاملا خشک نشود، بهتر رشد می کنند. بذر یا گیاه بالغ ارزن بعید است که در دمای انجماد زنده بماند و اکثر انواع آن در هوای گرم رشد می کنند.

  • اگر ارزن شما ناسالم به نظر می رسد یا برخی از گیاهان شما می میرند، از یک گیاه شناس یا یک کارمند گلخانه کمک بگیرید تا گونه ارزن شما را شناسایی کرده و مراقبت های ویژه ای را به شما پیشنهاد دهد.
  • اگر ارزن شما از پایه یا ریشه ضعیف است، آبیاری را کاهش دهید.
  • اگر ارزن شما خشک شود یا پژمرده شود، ممکن است از نوع ریشه کوتاه باشد. کمی کمپوست به خاک اضافه کنید تا رطوبت را به دام بیندازد و حمایت محکم تری از گیاهان ایجاد کند.
استراتژی مراقبت تنظیم کنید

استراتژی مراقبت تنظیم کنید

9- قبل از رسیدن برداشت کنید:

بذرها را درست قبل از رسیدن برداشت کنید. اگر می خواهید بذرها را برای تغذیه حیوانات اهلی خانگی یا سال دیگر برای کاشت جمع کنید، باید قبل از پرندگان و سایر حیوانات وحشی آنها را برداشت کنید. مدت زمان رسیدن ارزن بسته به تنوع و آب و هوا بسیار متفاوت است، بنابراین پس از گل دادن گیاهان، مراقب غلاف های بذر باشید. این غلافها در میان انتهای کرکی گیاه رشد می کنند و در نهایت برای آزاد شدن بذرها باز می شوند.

به طور دوره ای یک غلاف را باز کنید تا ببینید بذرهای داخل آن قهوه ای یا سیاه شده اند. در صورت وجود، غلاف ها برای جمع آوری آماده هستند. آنها را به صورت جداگانه جمع کنید یا به سادگی کل ساقه را قطع کنید. توجه داشته باشید که ارزن یک محصول سالانه است، به این معنی که گیاه پس از تولید بذر از بین می رود.

قبل از رسیدن برداشت کنید

قبل از رسیدن برداشت کنید

10- نحوه استفاده از دانه ها را بیاموزید:

غلاف های بذر را می توان در یک کیسه کاغذی گذاشت تا 1 یا 2 هفته خشک شود. کیسه را تکان دهید تا بذرها از مواد دیگر جدا شود (کلاف)، سپس آنها را در یک مکان خشک و تاریک نگهداری کنید تا سال آینده کاشته شود. در روش دیگر، کمی بذر تازه یا خشک را به عنوان خوراکی به پرندگان خانگی بدهید. اگر بذر ارزن کافی دارید، می توانید آنها را درون فرنی بجوشانید. ارزن ها و سایر خوراکی ها نباید بیش از 10٪ از رژیم غذایی پرندگان شما را تشکیل دهند.

نحوه استفاده از دانه ها را بیاموزید

نحوه استفاده از دانه ها را بیاموزید

بخش دوم: پرورش ارزن به عنوان یک محصول

در دومین بخش این مطلب به پرورش ارزن به عنوان یک محصول می پردازیم.

1- نوع ارزن متناسب خود را انتخاب کنید:

نوع ارزن متناسب با نیازهای خود را انتخاب کنید. ارزن اصطلاحی کلی برای محصولات علفی سالانه است که در فصل گرم رشد می کنند، بنابراین گونه ها و انواع ترکیبی زیادی برای انتخاب وجود دارد. برخی از کشاورزان ارزن را به عنوان محصولات علوفه ای یا برای جذب حیوانات حیات وحش می کارند، در حالی که کشاورزان در هند، آفریقا یا چین این غلات را برداشت می کنند تا به عنوان غذای انسان بفروشند. حتماً نوع متناسب با هدف و اقلیم و خاک محلی خود را انتخاب کنید. موارد زیر رایج ترین انواع ارزن هستند، اما توجه داشته باشید که هر یک از آنها زیر گروه هایی با ویژگی های مختلف دارد:

  • ارزن مروارید معمولاً برای تولید دانه پرندگان یا خوراک طیور در جنوب غربی ایالات متحده یا به عنوان غذای انسان در هند و آفریقا کشت می شود.
  • ارزن دم کرده در شرایط نیمه خشک به طور قابل اعتمادی رشد می کند و دارای زمان رشد سریع است که اجازه می دهد دیرتر از سایر محصولات کاشته شود.
  • ارزن Proso یکی دیگر از ارزن های مقاوم با رشد سریع است. در ایالات متحده، رشد آن در کلرادو ، نبراسکا و داکوتای جنوبی متمرکز شده است.
  • ارزن انگشتی می تواند در ارتفاعات بیشتر و یا در شرایط تپه ای بیشتر از بسیاری از محصولات دیگر رشد کند و به دلیل ارزان بودن و زمان طولانی ماندگاری مورد علاقه برخی از کشاورزان معیشتی است.
نوع ارزن متناسب خود را انتخاب کنید

نوع ارزن متناسب خود را انتخاب کنید

2- ارزن را در هوای گرم بکارید:

ارزن به سرما حساس است و باید دمای خاک در عمق 2.5 سانتی متر به طور مداوم در 18 درجه سانتیگراد یا بالاتر باشد تا از جوانه زنی اطمینان حاصل شود. به طور معمول 3 یا 4 هفته پس از زمان کاشت ذرت و 1 تا 2 هفته پس از زمان کاشت سورگوم در منطقه شما است. بیشتر ارزن ها ظرف 60 یا 70 روز به بلوغ می رسند و بعضی از آنها در صورت گرم بودن آب و هوا حتی در دوره های کوتاه تری نیز رشد می کنند.

ارزن را درهوای گرم بکارید

ارزن را درهوای گرم بکارید

3- بستر بذر را آماده کنید:

بستر بذر را از همه علف های هرز پاک کرده و بسته به نوع خاک آن را آماده کنید. خاک سخت را برای نرم شدن به صورت عمیق بکنید. اگر خاک شما دارای مقدار رس زیادی باشد یا دچار فرسایش شود، بدون خاک ورزی یا خاک ورزی حفاظتی (باقی ماندن محصول سال گذشته بر روی خاک) ممکن است موفقیت بهتری داشته باشید. برای این روش کاشت محدود، دیرتر کاشتن توصیه می شود زیرا این بسترهای حاوی بذر خنک تر هستند. ممکن است انواع مختلفی از ارزن را در مزارع خود بکارید، اما اگر کود نیتروژن تهیه نکنید احتمالاً حداکثر بازده را نخواهید داشت.

بستر بذر را آماده کنید

بستر بذر را آماده کنید

4- ارزن را در عمق کم بکارید:

عمق کاشت ارزن استاندارد از 1.3 تا 2.5 سانتی متر است، زیرا بذرها به ندرت آنقدر قوی هستند که در صورت کاشت عمیق تر، به سطح برسند. باید دانه های کوچک را درعمق 1.9 سانتی متر بکارید. ممکن است برای بعضی از انواع بذر خراشیدن پوسته مورد نیاز باشد. بذرها همچنین می توانند با دست در شیارهایی کاشته شوند سپس روی آنها پوشیده شود.

ارزن را در عمق کم بکارید

ارزن را در عمق کم بکارید

5- فاصله گیاهان خود را تنظیم کنید:

بسته به تنوع و شرایط محلی، فاصله گیاهان خود را تنظیم کنید. نوع خاک، آب و هوا و تنوع ارزن همگی بر تراکم مزرعه شما می تواند تأثیر بگذارد، بنابراین مشاوره محلی توصیه می شود. به عنوان یک قاعده کلی، ارزن می تواند علوفه خوبی تولید کند که 5/5 پوند در هر هکتار کاشته شود (4/5–5/5 کیلوگرم در هکتار)، اما در صورت آبیاری مناسب می توان به اندازه 20 تا 30 پوند در هکتار کاشت. بین ردیف های ارزن فضایی بیشتر بگذارید اگر برای کشت علوفه کاشته می شوند.

فاصله گیاهان خود را تنظیم کنید

فاصله گیاهان خود را تنظیم کنید

6- ارزن را با کود نیتروژن کوددهی کنید:

بسیاری از انواع ارزن می توانند در خاک ضعیف یا حتی مزارع شخم نزده رشد کنند، اما کوددهی برای بازده بالاتر محصول توصیه می شود. 40-50 پوند نیتروژن در هکتار (45-56 کیلوگرم در هکتار) پس از کاشت و 40-50 پوند در هر هکتار دیگر (45-56 کیلوگرم در هکتار) بعد از 3 یا 4 هفته استفاده کنید. بعضی از خاک ها ممکن است به پتاسیم، فسفات، منیزیم یا گوگرد نیز نیاز داشته باشند.

اگر نمی توانید سطح توصیه شده این مواد معدنی را برای ارزن خود پیدا کنید، می توانید به جای آن از دستورالعمل های سورگوم پیروی کنید. کوددهی به کشت ردیفی ممکن است به ارزن آسیب برساند، مگر اینکه کود فسفر باشد.

ارزن را با کود نیتروژن کوددهی کنید

ارزن را با کود نیتروژن کوددهی کنید

7- تولید علف:

اگر برای تولید علف ارزن میکارید آن ها را قطع کنید و روی زمین بگذارید. ارزن دم اسبی و احتمالاً انواع دیگر آن، اگر به حال خود بماند بعد از فصل رشد، به سرعت خراب می شود. آن ها را دسته دسته کنید و گیاهان قطع شده را تا اواخر پاییز یا اوایل زمستان خشک کنید.

تولید علف

تولید علف

8- اطمینان حاصل کنید:

اطمینان حاصل کنید که تمام مواد کنترل کننده علف های هرز و آفات برای ارزن بی خطر هستند. ارزن نوعی چمن است و می تواند توسط برخی از علف کش های کنترل کننده چمن از بین برود. سایر علف کش ها و حشره کش ها ممکن است برای استفاده در محصولات علوفه ای ، محصولات زراعی یا هر دو ایمن نباشند.

بیماری ها و آفات حشره ای که به محصولات ارزن حمله می کنند، از نظر منطقه ای بسیار متفاوت است و می توان با تناوب محصول و تیمار بذر آنها را به بهترین وجه آماده کرد. تا آنجا که می توانید از کشاورزان ارزن محلی یا اداره کشاورزی منطقه خود بیاموزید.

اطمینان حاصل کنید

اطمینان حاصل کنید

9- برداشت کنید:

برداشت ارزن قبل از آمدن پرندگان مهاجر. مراقب رشد دانه و فعالیت پرندگان باشید، زیرا فرصت برداشت بین رسیدن دانه و ظاهر شدن گله های بزرگ پرنده می تواند کوتاه باشد. روش های برداشت با توجه به انواع ارزن و کاربرد مورد نظر متفاوت است، اما مطمئن شوید که به اندازه کافی ساقه را جدا می کنید تا کل محصول را بدست آورید. بذر ارزن باید در رطوبت 13٪ یا کمتر ذخیره شود.

برداشت کنید

برداشت کنید

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید بذر یونجه می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *