گیاهان

همه چیز درباره درخت گیلاس

همه چیز درباره درخت گیلاس

گیلاس از درختان مثمر به شمار می رود که از طریق، بذر، قلمه، پیوند و پاجوش تکثیر می‌شود. گیاهی چند ساله است که عمر اقتصادی آن به بیش از 30 سال می‌رسد. گونه‌های مختلفی دارد به همین دلیل میوه این گیاه در رنگ‌های مختلفی همچون، زرد، قرمز، سفید، سیاه و … ظاهر می‌شود. میوه این گیاه خواص بسیاری دارد و استفاده‌های مختلفی از آن می‌شود. درخت گیلاس برای رشد نیاز به نور خورشید، دمای مناسب، آبیاری، هرس و سموم کشاورزی دارد.

مشخصات گیاهی کامل درخت گیلاس:

گیلاس از درختان مثمر به شمار می رود که میوه‌ای گرد و کروی مانند دارد. میوه این گیاه به صورت دوتایی همچون گوشواره بر روی شاخ و برگ گیاه ظاهر می‌شود. میوه گیلاس بسیار گوشتی و درعین‌حال آبدار است که از آن علاوه بر تازه خوری برای تهیه کمپوت، آبمیوه، آشپزی و … استفاده می‌شود. یکی از خوشمزه ترین و درعین‌حال محبوب‌ترین میوه‌های فصل بهار و تابستان به شمار می رود که در مرکز آن هسته سفت و سختی به صورت گرد وجود دارد که خوراکی نیست، دورتادور هسته را قسمت گوشتی به طور کامل پوشانده است، این هسته در واقع بذر گیاه را تشکیل می‌دهد.

گلهای زیبای کوچک چند گلبرگی ای دارد که در فصل بهار بر روی شاخ و برگ گیاه ظاهر می‌شوند، شکوفه‌های این گیاه معطر و خوشبو هستند طوری که فضای را عطرآگین می‌کنند. پوست نازکی نیز دارد. میوه این گیاه با توجه به گونه‌های مختلفی که دارد به رنگ قرمز ، سیاه، زرد و … است که طعم فوق‌العاده شیرین و ملسی دارد. گیاهی چندساله است که دارای شاخ و برگ زیادی است و رشد آسانی نیز دارد و در بیشتر مناطق رشد می‌کند. درختی خزان پذیر است طوری که با شروع فصل سرما برگهای این گیاه تغییر رنگ می‌دهند و در نهایت برگهای این گیاه می‌ریزند. خواص بسیاری دارد و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.

درخت پرباری است و میوه این گیاه به صورت خوشه‌ای ظاهر می‌شود. برگهای سبز رنگی دارد که دارای شیارهای ظریفی است. به صورت درختچه‌ای کوتاه رشد می‌کند. توجه داشته باشید که از لحاظ طعم درختان گیلاس به دو نوع شیرین و ترش تقسیم می‌شوند که از گیلاس‌های شیرین برای تازه خوری استفاده می‌شود و از گیلاس‌های ترش برای آشپزی و … استفاده می‌شود. درخت گیلاس از لحاظ پذیرش ماده گل به دو صورت خود ناسازگار و دگر ناسازگار است به همین برای گرده‌افشانی این گیاه از درخت آلبالو استفاده می‌شود به این صورت که به ازای هر 8 تا 9 درخت گیلاس یک درخت آلبالو کشت می‌کنند. گرده‌افشانی درخت گیلاس از طریق حشرات و باد انجام می‌شود.

از چوب این گیاه نیز در ساخت لوازم خانگی و همچنین هیزم برای آتش استفاده می‌شود چرا چه چوب سفت و سختی دارد. درخت گیلاس با شروع فصل سرما به خواب عمیق می رود و می‌تواند سرما را تحمل کند و با شروع اسفندماه و فصل گرما از خواب زمستانی بیدار و دوباره شرع به رشد می‌کند. پایه‌های درخت گیلاس برای احداث باغ گیلاس عبارت است از:پایه محلب یا پایه آلبالوی تلخ،پایه آلبالو، پایه کلت، پایه جیسالا، پایه بروکس، پایه جی ام است.

انواع درخت گیلاس:

درخت گیلاس به طور کلی دارای دو گونه گیلاس تلخ و شیرین است که از گیلاس تلخ بیشتر در آشپزی استفاده می‌شود. گیلاس گونه‌های مختلفی دارد که در این مقاله به برخی از مهم‌ترین گونه‌های آن اشاره خواهیم نمود، پس در ادامه مطلب نیز ما را در پوپونیک همراهی کنید.

گیلاس سیاه:

گیلاس سیاه همانطور که از نامش مشخص است به رنگ سیاه است و طعم شیرینی نیز دارد، بسیار گوشتی است. این گونه بومی ایران است و زمان گلدهی آن در فصل بهار است. عمر اقتصادی گیلاس سیاه بیش از 30 سال است. باردهی بالایی دارد میوه‌های این گیاه نیز درشت و به صورت گرد و کروی هستند.

گیلاس قرمز ارومیه:

گیلاس قرمز ارومیه بومی مناطقی از ارومیه است و نسبت به آب و هوای این منطقه سازگار است، طعم شیرینی دارد میوه این گیاه به رنگ قرمز است. عمر اقتصادی این گیاه نیز بیش از 30 سال است، به صورت گرد و کروی است و میوه این گیاه درشت و خوشمزه است که استفاده‌های مختلفی از آن می‌شود.

گیلاس زرد ارومیه:

گیلاس زرد ارومیه به رنگ زرد است که نسبت به شرایط اقلیمی مقاوم است، عمر اقتصادی این گیاه بیش از 30 سال است. شاخ و برگ زیادی دارد. میوه این گیاه درشت است که ظاهری گرد و کروی دارد، طعم دلچسب و شیرینی دارد و برای تازه خوری مناسب است.

گیلاس تک دانه مشهد:

گیلاس تک دانه نوعی گیلاس بزرگ و درشت است که به رنگ زرشکی است، گلدهی بالایی دارد. در بیشتر مناطق رشد می‌کند و بومی مناطقی از ایران است که خواص بالایی دارد. به صورت خوشه‌ای ظاهر می‌شود. این گیاه بیشتر در مشهد کشت می‌شود به همین دلیل به آن گیلاس تکدانه مشهد می‌گویند.

نهال گیلاس تکدانه

گیلاس سفید رضائیه:

گیلاس سفید رضائیه همانطور که از نامش مشخص است به رنگ سفید است. گیلاس رضائیه درشت و پربار و به صورت گرد و کروی است.

گیلاس کرج:

گیلاس کرج بیشتر در نواحی مختلف کرج کشت می‌شود و با آب و هوای گرم و معتدل سازگار است. خواص بسیاری دارد. به صورت گرد و کروی است و باردهی بالایی دارد. به صورت درختچه‌ای کوتاه رشد می‌کند.

گیلاس بینگ:

گیلاس بینگ نوعی گیلاس به رنگ قرمز و در اصل بومی مناطقی از آمریکا است. میوه این گیاه سفت و بسیار آبدار و گوشتی است. میوه این گیاه قلبی مانند و به صورت کروی است. این نوع گیلاس بازارپسند است و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.

گیلاس شبستر:

گیلاس شبستر گونه‌ای گیلاس خوش‌فرم است که در بسیاری از مناطق ایران کشت می‌شود. بسیار گوشتی و آبدار است و استفاده‌های مختلفی از آن می‌شود. برای رشد به نور خورشید، دمای مناسب و آبیاری نیاز دارد. به رنگ قرمز است.

گیلاس سیاه قزوین:

گیلاس سیاه قزوین بیشتر در منطقه الموت و طارم قزوین رشد می‌کند به رنگ سفید و بسیار شیرین و گوشتی است، طعم دلچسبی دارد. گیلاس سیاه قزوین بسیار درشت و به صورت گرد و کروی است.

گیلاس حاج یوسفی:

گیلاس حاج یوسفی گونه‌ای گیلاس به رنگ قرمز مایل به سیاه است که به صورت کشیده، گرد و شبیه قلب است. طعم شیرینی دارد. دارای شاخ و برگ زیادی است. بسیار آبدار، درشت و خوشمزه است. در بیشتر مناطق کشت می‌شود.

گیلاس ناپلئون:

گیلاس ناپلئون یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های درخت گیلاس است که از اروپا وارد ایران شده است. و منشاء آن آلمان است. این رقم را به نام ناپلئون بناپارت گیلاس ناپلئون می‌نامند. میوه این گیاه به صورت زرد کم رنگ است. بسیار آبدار است طعم دلچسب و شیرینی دارد.

گیلاس قرمز:

گیلاس قرمز همانطور که از نامش مشخص است، نوعی گیلاس به رنگ قرمز است که از محبوبیت خاصی برخوردار است و در بیشتر مناطق ایران کشت می‌شود. درخت مقاومی است و باردهی بالایی نیز دارد.

گیلاس صورتی:

گیلاس صورتی نوعی گیلاس خاص به رنگ صورتی است که طعم شیرینی دارد و بسیار درشت و به صورت گرد و کروی است و در بیشتر مناطق کشت می‌شود ارزش غذایی بالایی دارد.

گیلاس جامائیکا:

گیلاس جامائیکا نوعی گیلاس بومی مناطقی از جامائیکا است که در مناطق گرمسیری رشد می‌کند. میوه‌های این گیاه به صورت گرد، کروی، کوچک و به رنگ قرمز هستند که طعم شیرینی دارند. تقریباً در تمام طول سال میوه می‌دهد. گلهای کوچک سفید رنگی دارد. برگ‌های این گیاه نیز به رنگ سبز هست. برگهای این گیاه نیز خاصیت درمانی دارد و در تهیه دمنوش از آن استفاده می‌شود. جالب است بدانید که از پوست تنه درخت گیلاس جامائیکا به عنوان یک ضد عفونی استفاده می‌شود. این درخت را به صورت عمده برای پرورش الوار و تهیه هیزم کشت می‌کنند.

بذر گیلاس جامائیکا

گیلاس تلخ:

گیلاس تلخ همانطور که از نامش پیداست گونه‌ای گیلاس به مانند سایر گیلاس‌های شیرین است، با این تفاوت که طعم تلخی دارد و از آن بیشتر در آشپزی استفاده می‌شود. گیلاس تلخ خود نیز دارای گونه‌های مختلفی است.

برای مطالعه مقاله انواع گیلاس می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گلهای درخت گیلاس

گلهای درخت گیلاس

روش‌های تکثیر درخت گیلاس:

درخت گیلاس از طریق بذر، قلمه، پیوند و پاجوش تکثیر می‌شود.

کاشت بذری گیلاس:

کاشت بذری این گیاه نیاز به یک دوره سرما دهی دارد برای این منظور ابتدا دانه یا هسته گیلاس را از قسمت گوشتی گیاه جدا کنید، توجه داشته باشید که هسته را با دهان خود جدا نکنید چرا که بزاق دهان مانع رشد هسته می‌شود. پس از آنکه بذر را از قسمت گوشتی جدا کردید خوب بشورید تا تمیز شوید و آن را خشک کنید و با مقداری خاک کمپوست و غنی مخلوط و در دستمال کاغذی و در نهایت در یک نایلون سر بسته بگذارید؛ طوری که رطوبت آن حفظ شود، به مدت دو تا سه ماه بذر را در دمای یخچال قرار دهید و هر از گاهی به گیاه خود سر بزنید و رطوبت آن را چک کنید، زمانی که نشانه‌هایی از جوانه زنی را بر روی بذر مشاهده کردید سریع بذر را از یخچال خارج کنید، یک گلدان با زهکشی مناسب تهیه و با خاک مناسب آن را پر کنید بذر را در عمق مناسبی از خاک مورد کشت بکارید و روی آن را بپوشانید. گیاه را آبیاری کنید و تا زمان جوانه زنی آن را مرطوب نگه‌دارید؛ پس از گذشت مدتی بذر گیاه جوانه می زند و شروع به رشد می‌کند. زمانی که گیاه رشد کرد و به حد معینی از رشد رسید آن را به گلدان بزرگتر و در نتیجه به زمین اصلی منتقل کنید، برای این منظور ابتدا گودالی در سطح خاک به اندازه عمق ریشه ایجاد کنید و سپس نهال به دست آمده را در درون آن بکارید و با خاک اطراف آن را پر کنید و به خاک فشار وارد کنید تا خاک با ریشه گیاه تماس برقرار کند سپس گیاه را آبیاری کنید.

در کاشت بذری همچنین بذر را در اواخر فصل پاییز و زمستان در زمین اصلی بکارید تا بذر این گیاه دوره سرما دهی خود را به صورت طبیعی طی کند.

پیوند زدن:

زمانی که گیاه رشد کرد با استفاده از پیوند که معمولاً به چندین روش انجام می‌شود شاخه گیلاس را به درخت و نهال آلبالوی تلخ پیوند می‌زنند و از این طریق گیلاس را تکثیر می‌کنند. استفاده از پیوند برای درختان گیلاس بسیار مرسوم است.

قلمه:

در روش قلمه زنی قلمه را از شاخه‌های جوان و در حال رشد گیاه تهیه کنید و با استفاده از چاقو قسمت زیرین برگهای گیاه را از بین ببرید و سپس قلمه چوب را در خاک مورد کشت بکارید و آن را مرطوب نگه‌دارید، پس از مدتی قلمه صاحب ریشه می‌شود و گیاه شروع به رشد می‌کند.

پاجوش:

در روش پاجوش شاخه‌هایی که از ریشه گیاه رشد کرده‌اند را جدا کنید و سپس گودالی در عمق مناسب ایجاد کنید و گیاه را بکارید.

روش‌های هرس درخت گیلاس:

هر گیاهی برای رشد و نمو و ادامه حیات نیاز به مراقبت و هرس دارد، هرس در واقع باعث پربارتر شدن درختان مثمر و ایجاد حس زندگی و ادامه حیات در درخت می‌کند، در واقع سلامت گیاه را تضمین می‌کند. درخت گیلاس نیز برای رشد نیاز به هرس دارد. زمان هرس این گیاه پس از پایان فصل سرما در اوایل فصل فروردین انجام می‌شود. توجه داشته باشید که هرس درخت گیلاس سالانه انجام می‌شود بنابراین شما باید هر سال با شروع فروردین درخت را هرس کنید. در هرس درخت گیلاس شاخه‌های اضافه و خشک‌شده گیاه را با استفاده از قیچی و اره از شاخه جدا می‌کنند، در نتیجه هرس درخت کوچک‌تر و برای رویش شاخه‌های جدید آماده‌تر می‌شود. با هرس درخت نور خورشید و هوای تازه از طریق مجاری تنفسی درخت به تمامی قسمت‌های درخت وارد می‌شود و از این طریق درخت سالم و قوی باقی می‌ماند.

برای مطالعه مقاله نگاهی کوتاه بر درخت گیلاس می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گیلاس روی درخت

گیلاس روی درخت

شرایط اکولوژیک رشد درخت گیلاس:

  • ارتفاع: ارتفاع درخت گیلاس متغیر و بین 6 تا 10 متر و گاها بسته به شرایط اقلیمی بیشتر و کمتر نیز می‌شود.
  • نور مناسب: روزانه به 6 تا 8 ساعت نور مستقیم خورشید برای رشد نیاز دارد، بنابراین نور مستقیم خورشید را می‌پسندد. توجه داشته باشید در زمانی که گیاه در حال رشد است و میوه در حال رسیدن است نور خورشید سبب شیرین تر شدن میوه گیلاس می‌شود.
  • دمای مناسب: تا دمای 5 تا 7 درجه سانتی گراد را تحمل می‌کند. دمای مناسب برای رشد بین 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد است.
  • خاک مناسب: برای رشد این گیاه می‌توانید از خاک‌های معمولی لومی و شنی استفاده کنید؛ توجه داشته باشید که خاک مورد کشت باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد تا گیاه بتواند رشد کند.
  • آبیاری و رطوبت: به آبیاری متوسطی برای رشد نیاز دارد، طوری که در فصل گرما و زمانی که میوه در حال رسیدن است هر هفته به دو تا سه بار آبیاری نیاز دارد، برای درختان بالغ نیز هفته‌ای یکبار آبیاری کافی است.
  • فاصله کاشت: فاصله کاشت درخت گیلاس به صورت ردیفی بین 6 تا 9 متر است و فاصله بین ردیف‌ها بیشتر از 5 متر است.

زمان و مقدار کود دهی به درخت گیلاس:

توجه داشته باشید که کود دهی به درخت گیلاس زمان خاصی ندارد، زمانی که شاخه‌ها و برگهای گیاه تغییر رنگ دادند طوری که از حالت طبیعی خارج شدند برای درمان و بهبود نیاز به کود دارند. اگر به درخت بیهوده کود دهید باعث کاهش گلدهی گیاه می‌شود. توجه داشته باشید که میزان کود دهی به درخت گیلاس بسته به نوع خاک متفاوت است، بهترین کو همان کود دامی پوسیده است

آفات و بیماری‌های رایج درخت گیلاس:

از آفات رایج درخت گیلاس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

سرخورطوی گیلاس:

سرخورطوری گیلاس نام نوعی حشره شبیه به سوسک است که رنگ قرمز مایل به طلایی دارد که اگر در مقابل نور آن را مشاهده کنید به رنگ سبز دیده می‌شود. این نوع حشره بیشتر شب‌ها ظاهر می‌شود و بیشترین فعالیتش نیز در شب است. این نوع حشره از گوشت میوه تغذیه می‌کند و باعث می‌شود که ظاهر میوه بد شکل شود. این سوسک پس از دوره بلوغ با سطح خرطوم خود شکافی بر روی قسمت گوشتی میوه گیاه ایجاد می‌کند و در درون آن شروع به تخم‌گذاری می‌کند، این تخم‌ها پس از گذشت 10 روز به لارو تبدیل می‌شوند، که این لاروها از گوشت تغذیه می‌کنند که این عمل باعث کاهش مرغوبیت میوه گیلاس و در نتیجه از بین رفتن محصول می‌شود.

برای از بین بردن آفت سرخورطوری گیلاس از سموم شیمیایی دیازینون استفاده کنید که نحوه و میزان استفاده بر روی محصول درج شده است؛ می‌توانید به صورت غیر شیمیایی و به صورت فیزیکی نیز با این آفت مبارزه کنید، برای این منظور بهترین زمان وقتی است که حشره در خواب زمستانه است.

کرم سفید ریشه:

کرم سفید ریشه در واقع همان سوسک خاردار است که سایز آن به اندازه یک بند انگشت است، نوعی حشره است که پرواز می‌کند و بر روی شاخ و برگ گیاه می‌چسبد و از آنان تغذیه می‌کند. خسارت این نوع حشره بیشتر در قسمت لارو است. این حشره زمانی که به بلوغ رسید بر روی زمین یا درخت شروع به تخم‌گذاری می‌کند که این تخم‌ها تبدیل به لارو می‌شوند؛ لاروها پس از رشد در خاک نفوذ و از ریشه گیاه تغذیه می‌کنند که پس از مدتی باعث خشک شدن گیاه می‌شوند. 

برای از بین بردن این آفت می‌توانید از روش‌های شیمیایی و غیر شیمیایی استفاده کنید. روش شیمیایی استفاده از سموم کشاورزی همچون دیازینون و ایمیداکلوپراید است، در روش غیر شیمیایی نیز قبل از تخم‌گذاری به از بین بردن حشره بپردازید.

 کنه قرمز:

یکی از آفات رایج درخت گیلاس همین کنه قرمز است. بیشترین خسارت کنه قرمز از طریق تغذیه و جویدن شیره برگها و میوه گیاه است. با تغذیه میوه گیاه لکه‌های کم رنگی بر روی سطح بالای برگ ظاهر می‌شوند و در نتیجه باعث ریزش برگ گیاه می‌شوند. میزان خسارت این آفت بسته به نوع درخت و سلامت آن و همچنین میزان آبیاری و … متغیر است.

برای مبارزه می‌توانید از سموم کنه کش همچون نیسورون، اروتوس، اومایت و …. استفاده کنید. نحوه و میزان استفاده از سموم شیمیایی بر روی محصول درج شده است.

شته:          

شته نام حشره‌ای کوچک به رنگ سیاه و سبز است که خسارات زیادی را به درختان میوه وارد می‌کند. شته از طریق تجمع بر پشت برگ گیاه از شیره برگ شروع به مکیدن می‌کند که در نتیجه این عمل سر شاخه‌ها ضعیف تر و شکوفه‌ها ریزش می‌کنند.

از سموم کشاورزی شیمیایی پی متروزین، پریمور و … برای از بین بردن شته استفاده کنید. میزان و نحوه مصرف بر روی محصول درج شده است.

حشرات چوبخوار:

حشرات چوبخوار همانطور که از نامشان مشخص است بر روی درخت مستقر می‌شوند و از چوب درخت تغذیه و شیره درخت را می‌مکند. حشرات چوبخوار دارای ارقام مختلفی همچون پروانه فری، سوسک سر شاخه خوار رزاسه، سوسک چوبخوار سارتا و سوسک‌های طوقه و … را شامل می‌شود. از سموم شیمیایی برای از بین بردن حشرات چوبخوار استفاده کنید.

مگس گیلاس:

مگس گیلاس نوعی حشره شبیه به مگس است که در عمق 3 تا 5 سانتیمتری خاک نفوذ می‌کند؛ این حشره در فصل بهار بالغ می‌شود، این مگس بر روی سطح میوه می‌نشیند و با خرطوم خود در سطح میوه شکاف ایجاد می‌کند و پس از آن اقدام به تخم‌گذاری می‌کند که پس از گذشت مدتی تخم‌ها لارو شدن و وارد میوه می‌شود. برای از بین بردن مگس گیلاس از سموم شیمایی همچون دیازینون، آمبوش،دیپترکس و … به همراه ۱ % ملاس یا شکر  توصیه می‌شود که طرز استفاده آن بر روی محصول درج شده است.

شانکر باکتریایی درختان گیلاس:

عوامل مختلفی باعث ایجاد این نوع بیمار می‌شود. شانکرها در واقع نوعی زخم هستند که از رنگ نارنجی روشن تا قهوه‌ای تیره در حال تغییر و تحول است، این نوع بیماری با ایجاد شکاف در تنه و یا شاخه درخت شروع و به تدریج گسترش پیدا می‌کند. این بیماری از طریق شکاف از صمغ درخت تغذیه می‌کند که پس از گذشت مدتی در نتیجه برگهای زرد رنگ و کمرنگ می‌شوند و به سمت داخل پیچ می‌خورند که در صورت عدم درمان بوی ترشیدگی همه جا را می‌گیرد. می‌توانید از سموم شیمیایی استفاده کنید.

پوسیدگی  ریشه:

همانطور که از نامش مشخص است این بیماری باعث پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود، در نتیجه ضعف ریشه درخت به طور کلی خشک و از بین می رود. برای از بین بردن این بیماری از سموم شیمیایی مناسب استفاده کنید.

شپشک های گیاهی:

شپشک گیاهی حشره‌ای کوچک است که باعث آسیب رساندن به گیاه می‌شود، از سموم شیمیایی برای از بین بردن آن استفاده کنید.

لکه برگی:

در این بیماری لکه‌های برگی بر روی برگهای گیاه ظاهر می‌شوند.

از دیگر آفات و بیماری رایج درخت گیلاس می‌توان به پوسیدگی طوقه، کنه، تار عنکبوتی،گال یا کال طوقه و … اشاره نمود.

برای مطالعه مقاله مروری کوتاه بر درخت آلبالو می توانید از این لینک استفاده نمایید.

آفات درخت گیلاس

آفات درخت گیلاس

نحوه برداشت درخت گیلاس:

برداشت گیلاس به دو شیوه مدرن(مکانیزه) و سنتی انجام می‌شود.

در شیوه مدرن که به وسیله ماشین‌آلات کشاورزی انجام می‌شود؛ ماشین برداشت را به مزرعه گیلاس خود ببرید، سپس محفظه بزرگی در زیر درخت گیلاس ایجاد کنید و با استفاده از ماشین کشاورزی درخت را تکان و لرزش دهید، با عمل لرزش گیلاس‌ها از شاخه جدا و بر روی محفظه ریخته می‌شوند؛ پس از برداشت محفظه  را جمع و درون ماشین برداشت و حمل بریزید پس از برداشت گیلاس‌ها را به کارخانه یا بازار مصرف و … منتقل کنید.

در برداشت سنتی میوه گیلاس را با دست خود بگیرید و بکشید تا از شاخه جدا کنید، میوه گیلاس به راحتی از شاخه جدا می‌شود.پس از چیدن میوه گیلاس را در درون سبد یا جعبه بریزید و به بازار مصرف عرضه کنید.

کاربرد درخت گیلاس:

از گیلاس استفاده‌های مختلفی می‌شود. از گیلاس تلخ برای آشپزی استفاده می‌شود. برای تازه خوری بسیار مناسب است، در تهیه کمپوت و لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد. برای تهیه انواع کیک و کیک تولد و همچنین تزئین مناسب است.

سخن پایانی:

گیلاس از محبوبترین درختان مثمر به شمار می رود که میوه آن در اوایل فصل بهار و تابستان می‌رسد، میوه‌ای گرد، کروی و قلبی مانند دارد که بسیار گوشتی است. طعم شیرین و تلخی دارد که از گیلاس تلخ بیشتر در آشپزی استفاده می‌کنند و از گیلاس شیرین نیز برای تازه خوری، تهیه کمپوت و … استفاده می‌شود. در مناطق مختلفی رشد می‌کند و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. بسیار گوشتی و آبدار است و به صورت دوتایی همچون گوشواره ظاهر می‌شود.

برای خرید بذر درختان مثمر می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *