خوشمزه ها

چگونه از آجیل نگهداری کنیم

طریقه ذخیره کردن مغزها

اگر شما در انبار خانه خود انواع آجیل ها را ذخیره کرده اید، بهتر است در این باره تجدید نظر کنید. ذخیره ی آجیل در دمای اتاق، می تواند آن ها را برای مدت زمان کوتاهی تازه نگه دارد، اما برای نگهداری طولانی مدت، نیاز است تا دانه ها را در محیط سردتری نگهداری کنید.

بخش اول: نگهداری از مغزها در دمای اتاق

بخش اول این مطلب در ارتباط با چگونگی نگهداری از این آجیل ها در دمای اتاق می باشد.

آجیل ها را منجمد کنید:

در ابتدا نیاز است تا مغزهای خود را، به منظور از بین بردن آفات احتمالی، منجمد کنید. اگر می خواهید مغزهایی را که از حیاط خانه شخصی خود برداشت کرده اید، و یا دانه هایی که از بازارهای محلی خریداری کرده اید رو انبار کنید، بهتر است در ابتدا آنها را به منظور از بین بردن آفات یا تخم حشرات، به مدت دو روز منجمد کنید.

  • تخم حشرات و لارو ها، در دمای اتاق رشد می کنند. چشم شما ممکن است هیچ نوع آفتی را روی مغزهایی که برداشت کرده اید نبیند، اما این بدان معنا نیست که هیچ نوع آفتی در آنها وجود ندارد. به همین ترتیب، مغزهای تازه باید منجمد شوند.
  • اگر می خواهید مغزهای بسته بندی خریداری شده و تجاری را ذخیره سازی کنید، نیازی به فریز کردن آنها نیست. تولید کننده باید قبل از فروش مغزهای خود، آنها را از بین ببرد.
  • دانه ها را داخل یک ظرف دربسته قرار داده و به داخل فریزر منتقل کنید. اجازه دهید آجیل ها به مدت ۴۸ ساعت در دمای ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتیگراد) یا کمتر به حال خود باقی بمانند.
مغز هارا منجمد کنید

مغز هارا منجمد کنید

دانه ها را داخل یک ظرف ضد هوای در بسته نگهداری کنید:

مغزها را در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی قرار دهید. ظرف باید تمیز و خشک باشد، درب آن سفت بسته شود و یا با پیچیدن محکم شود. ظروف پلاستیکی و شیشه ای از کیسه های پلاستیکی بهتر اند. کیسه های پلاستیکی نفوذپذیر هستند، بنابراین حتی اگر کیسه های حاوی مغزها به خوبی نیز محکم بسته شده باشند، باز هم عطر و بوهای مختلف می توانند به کیسه نفوذ کرده و طعم آجیل ها را تحت تاثیر قرار دهند.

دانه ها را داخل یک ظرف ضد هوای در بسته نگهداری کنید

دانه ها را داخل یک ظرف ضد هوای در بسته نگهداری کنید

مغز ها را سالم نگه دارید:

مغزها در این حالت، برای دو تا چهار ماه سالم می مانند. شیشه حاوی مغزها را در یک مکان تاریک و خنک مانند انبار قرار دهید. بدین این گونه این آجیل ها، دو تا چهار ماه تازه باقی می مانند. مغز شاه بلوط هرگز نباید در دمای اتاق نگهداری شود. این نوع مغز به سرعت رطوبت خود را از دست می دهد و کپک می‌زند.

اگر می خواهید شاه بلوط را در دمای اتاق نگهداری کنید، مطمئن شوید که حداقل ظرف دو هفته از آن استفاده می کنید، زیرا بعد از مدت، شاه بلوط کپک می زند. نور، باعث می شود که آجیل ها با سرعت بیشتری پوسیده شوند، بنابراین هرگز نباید آنها را در قفسه، پیشخوان آشپزخانه یا سایر مکان های در معرض نور، قرار دهید.

مغز ها را سالم نگه دارید

مغز ها را سالم نگه دارید

بخش دوم: نگهداری از مغزها داخل یخچال

در دومین بخش از این مطلب به نکاتی در ارتباط با چگونگی نگهداری این آجیل ها ذر یخچال می پردازیم.

مغز ها را در ظروف پلاستیکی یا شیشه ای بریزید:

مغزها را داخل ظروف شیشه ای یا پلاستیکی بریزید. آنها را داخل ظروف غیر قابل نفوذ قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که خودِ ظرف، تمیز و خشک است و درب ظرف سفت بسته می شود، و یا پیچاندن، محکم می شود.

توجه داشته باشید که در روش نگهداری از مغزها داخل یخچال، تخم و لارو حشرات مشکلی ایجاد نخواهد کرد. حتی اگر روی مغزهایی که برداشت کرده اید تخم حشرات نیز وجود داشته باشد، نگهداری طولانی مدت مغزها در دمای سرد، کلیه آفات را از بین خواهد برد.

نگهداری از مغزها داخل ظروف شیشه ای و بطری های پلاستیکی، نسبت به کیسه های پلاستیکی بهتر است. آجیل ها تمایل به جذب بو دارند ، بنابراین ظروف حاوی این مغزها باید مهر و موم خوبی داشته باشد و از مواد غیر قابل نفوذ ساخته شده باشد. در غیر این صورت ، طعم این دانه ها در هنگام ذخیره سازی تغییر می کنند.

مغز هارا در ظروف پلاستیکی یا شیشه ای بریزید

مغز هارا در ظروف پلاستیکی یا شیشه ای بریزید

آجیل ها تا یک سال سالم خواهند ماند:

در روش نگهداری از مغزها داخل یخچال، آجیل ها به مدت دو ماه تا یک سال سالم خواهند ماند. ظرف حاوی آجیل را در یخچال قرار دهید و دمای آن را روی ۴۰ درجه فارنهایت (۴ درجه سانتیگراد) یا پایین تر تنظیم کنید. در نگهداری به این روش، بیشتر آجیل ها تا یک سال دوام خواهند آورد. برخی از انواع دانه ها هم ممکن است زودتر خراب شوند.

  • دانه هایی مثل بادام، اسپند، پسته و گردو به مدت یک سال تازه خواهند ماند. در این روش، تفاوتی ندارد که آنها را همراه با پوستشان ذخیره می کنید، و یا بدون پوست نگه می دارید.
  • اگر مغز شاه بلوط همراه با پوست‌اش ذخیره شود، تنها برای دو تا سه ماه در یخچال تازه می ماند؛ اما اگر بدون پوست داخل یخچال قرار گیرد، به مدت یک سال تازه خواهد ماند. شاه بلوط سرشار از نشاسته است و به سرعت رطوبت خود را از دست می دهد؛ بنابراین سریعتر از بسیاری دیگر از انواع مغزها، خشک می شود.
  • گرما و نور، باعث خشک شدن سریع آجیل ها می شود، بنابراین نگهداری آنها در یک مکان سرد و تاریک، مدت زمان تازه ماندن آجیل ها را طولانی تر خواهد کرد.
آجیل ها تا یک سال سالم خواهند ماند

آجیل ها تا یک سال سالم خواهند ماند

بخش سوم: نگهداری از مغزها داخل فریزر

در آخرین بخش از این مطلب به نحوه نگهداری از این مغزها در داخل فریزر می پردازیم.

دانه ها را داخل یک ظرف محکم و غیر قابل نفوذ قرار دهید:

مغزها باید داخل ظروف شیشه ای یا پلاستیکی غیر قابل نفوذ ریخته و ذخیره شوند. هنگام بستن درب ظرف، از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید. خودِ ظرف نیز باید تمیز و بدون رطوبت باشد. از آنجایی که می خواهید مغزهای خود را در حالت انجماد ذخیره سازی کنید، لذا برای از بین بردن تخم های حشرات یا لاروها نیازی به مرحله ی انجماد اولیه نیست.

استفاده از کیسه های پلاستیکی در این روش قابل قبول است ، اما ظروف پلاستیکی یا شیشه ای محکم و مقاوم، گزینه‌های بهتری هستند. کیسه های پلاستیکی نفوذپذیر هستند، بنابراین انواع بوها می توانند به داخل آن راه پیدا کنند، در نتیجه طعم و کیفیت آجیل ها را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

دانه ها را داخل یک ظرف محکم و غیر قابل نفوذ قرار دهید

دانه ها را داخل یک ظرف محکم و غیر قابل نفوذ قرار دهید

آجیل ها تا سه سال سالم می مانند:

در روش نگهداری از مغزها داخل فریزر، آجیل ها به مدت یک تا سه سال، سالم خواهند ماند. ظرف حاوی آجیل را داخل فریزر قرار دهید و دمای آن را روی ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتیگراد) یا پایین تر تنظیم کنید. در نگهداری به این روش ، بیشتر آجیل‌ها برای یک تا دو سال تازه خواهند ماند. بعضی از انواع مغزها ممکن است ماندگاری بیشتری نیز داشته باشند.

بادام و شاه بلوط معمولاً حداقل به مدت یک سال در فریزر تازه می مانند. گردوی آمریکایی (Pecans) و گردوی معمولی (walnuts) را می توان به مدت دو سال به این روش نگهداری کرد و پسته معمولاً تا سه سال دوام خواهد آورد. در این روش، تفاوتی ندارد که آنها را همراه با پوستشان ذخیره می کنید، و یا بدون پوست نگه می دارید.

وجود دو عامل گرما و نور باعث شود که آجیل ها با سرعت بسیار بیشتری از بین بروند. ذخیره سازی آجیل در فریزر، سبب می شود تا دانه ها، کمتر در معرض این دو عامل قرار بگیرند و به همین دلیل، سبب شده که این روش، به بهترین روش ذخیره سازی مغزها برای نگهداری طولانی مدت، تبدیل شود.

آجیل ها تا سه سال سالم می مانند

آجیل ها تا سه سال سالم می مانند

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید آجیل می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *