آموزش باغبانی

نحوه نمایش ساکولنت ها

نحوه نمایش ساکولنت ها

ساکولنت ها، گیاهانی گوشتی هستند و گیاهانی نظیر آلوئه ورا و کاکتوس ها، در این دسته قرار می گیرند. این گیاهان در طیف های گسترده ای از رنگ ها، شکل ها و اندازه ها موجود می باشند. ساکولنت ها گیاهانی بسیار دلچسب و محبوب هستند که آب را در خود به خوبی جذب کرده و حتی در شرایط بسیار نامساعد آب و هوایی نیز می توانند زنده بمانند و رشد کنند. این گیاهان به نور زیاد آفتاب نیاز دارند و می توان آنها را هم در داخل منزل نگهداری کرد و هم در بیرون از فضای خانه، در فضای باز کاشت و از زیبایی آنها لذت برد. از آنجا که مراقبت از ساکولنت ها بسیار آسان است ، می توانید آنها را در فضای داخل خانه نگهداری کرده و به نمایش بگذارید، و یا فضایی حیرت انگیز از ساکولنت ها در گوشه ای از باغ خود ایجاد کنید.

روش اول: نمایش ساکولنت ها در داخل فضای خانه

در اولین بخش از این مقاله به چگونگی نمایش ساکولنت ها رد خانه می پردازیم.

1- در خانه خود، یک دیوار سبز درست کنید:

ایجاد یک دیوار سبز، می تواند فضای اتاق شما را بدون اشغال فضایی زیاد، بسیار زیبا و آراسته کند. همچنین می توانید مهمان های خود را به نشستن در کنار این دیوار دعوت کرده و فضایی فوق العاده دوست داشتنی و جالب، ایجاد نمایید.

 • چهارچوب هایی گود و محکم، با ظاهری روستایی مانند و زیبا، خریداری کرده و یا خود آن را بسازید. اطمینان حاصل کنید که فضای داخل این چهارچوب ها، برای قرار گیری خاک کاکتوس و گیاهان شما کافی است.
 • یک قطعه بزرگ از سیم مرغ یا تور مرغ به ضخامت 2.5 سانتیمتری را به پشت قاب چهارچوب ها بچسبانید و مطمئن شوید که با قسمت جلو آن تراز شده باشد. سپس چهار قطعه چوب ۲*۲ را در هر طرف قاب محکم کنید.
 • مقداری خزه اسپانیایی به دور سیم های مرغ بپیچید تا خاک داخل چهارچوب ها، بیرون نریزد. بعد از آن، داخل چهارچوب ها را با خاک کاکتوس پر کنید و پشت آن را با یک تخته چوب بزرگ محکم کنید.
 • قاب ها را بچرخانید تا در سمت درست و مناسبی قرار بگیرد و سپس داخل آنها را با ساکولنت های انتخابی خود پُر کنید. در صورت تمایل می توانید گیاهان خود را متناسب با یک الگوی خاص، مرتب کنید. همچنین می توانید آنها را به راحتی و بدون هیچ گونه برنامه و الگویی، در داخل چهارچوب ها بکارید، تا جلوه گر اتاق تان باشند.
 • برای اینکه دیوار سبز طولانی تری داشته باشید، می توانید به جای استفاده از چهارچوب ها، از یک سمت یک نردبان کوچک استفاده کنید. بدین منظور، می توانید ساکولنت ها را روی یک تاج گل کوچک قرار داده و بپینید.
در خانه خود، یک دیوار سبز درست کنید

در خانه خود، یک دیوار سبز درست کنید

2- از یک لیوان برای ساخت دیوار سبز استفاده کنید:

اگر فضایی مناسب روی دیوار اتاق خود ندارید، و یا چهارچوب ها بیش از حد سنگین می شوند، می توانید از یک آکواریوم یا هر نوع ظرف شیشه ای دیگری برای نمایش ساکولنت های خود بهره ببرید. انتخاب ظروف شیشه ای با اندازه های مختلف، مانند بطری های شراب، فنجان ها، و حتی آکواریوم، راهی آسان و سرگرم کننده برای نمایش ساکولنت ها می باشد و منظره ای زیبا و دلپذیر، به وجود خواهد آورد. علاوه بر این، به شما این امکان را می دهد که چیدمان ظروف را هر چند وقت یکبار، مطابق با میل و سلیقه خود تغییر دهید.

 • ظروف شیشه ای را با خاک کاکتوس، خزه، سنگ های رنگی و یا سایر مواد تزئینی پر کنید. سپس ساکولنت ها را در داخل گلدان های انتخابی خود بکارید. می توانید این ظروف شیشه ای را در کنار هم قرار دهید تا جلوه ای خیره کننده داشته باشد، و یا می توانید آن ها را به صورت تکی، در سرتاسر خانه خود، هر کجا که مایل بودید، قرار دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که ظروف حاوی ساکولنت ها، در نزدیکی پنجره و یا فضایی قرار می گیرند که گیاهان بتوانند از نور زیاد خورشید، بهره مند شوند.
 • ظروف شیشه ای قدیمی ای که در خانه دارید، برای این کار بسیار مناسب هستند و از آنها برای اهداف دیگری استفاده نکنید. آکواریوم های قدیمی، تراریوم ها و ویترین ها، گزینه های بسیار خوبی برای نمایش ساکولنت های شما خواهند بود.
 • علاوه بر این، می توانید ساکولنت های خود را زیر یک میز شیشه ای قرار دهید تا زیبایی چشم نوازی را برای شما و همه‌ی مهمانانتان به ارمغان آورد.
از یک لیوان برای ساخت دیوار سبز استفاده کنید

از یک لیوان برای ساخت دیوار سبز استفاده کنید

3- یک باغ معلق زیبا بسازید:

بعضی از افراد، ممکن است در خانه خود، گربه یا حیوانات خانگی دیگری داشته باشند که به گلدان هایشان آسیب رسانند. همچنین ممکن است در خانه برخی افراد، فضای زیادی برای نمایش ظروف شیشه ای وجود نداشته باشد. در این صورت، می توانید ساکولنت های خود را با طناب از سقف یا طاقچه خانه خود آویزان کرده و به نمایش بگذارید.

مکان هایی را برای آویزان کردن گلدان هایتان انتخاب کنید که از آفتاب کافی بهره مند بوده و گیاهان شما بتوانند شکوفا شوند. از آویزهای مخصوص گیاهان استفاده کنید، و یا با استفاده از کاسه های چوبی یا سرامیکی و چند رشته طناب، خود این آویز ها را درست کنید.

ساکولنت های خود را به همراه مقداری خاک کاکتوس، در داخل کاسه ای که انتخاب کرده اید بکارید. هم می توانید گلدان ها را به صورت جداگانه از سقف آویزان کنید و هم می توانید با استفاده از یک رشته طناب محکم، چند گلدان را به هم متصل کرده و بعد آویزان کنید. اطمینان حاصل کنید که طناب و سایر وسایل بکار رفته، بستری مناسب و ایمن را برای گیاه شما فراهم کرده است. اگر می خواهید چند گلدان را به هم متصل کرده و بعد آویزان کنید، طناب را زیر هر گیاه گره بزنید و سپس یک بستر مناسب ایجاد کنید، و این کار را تا زمانی ادامه دهید که همه ی گلدان ها به درستی در جای خود محکم شوند.

یک باغ معلق زیبا بسازید

یک باغ معلق زیبا بسازید

روش دوم: نمایش ساکولنت ها در فضای باز بیرون از خانه

حال در این بخش به چگونگی نمایش ساکولنت ها در فضای بیرون خانه می پردازیم.

1- از یک قطعه درخت قدیمی استفاده کنید:

ممکن است یک قطعه چوب درخت مرده یا قدیمی را در اطراف حیاط خانه خود دیده باشید که هنوز فرصتی برای دور انداختن آن پیدا نکرده اید. همچنین ممکن است در کنار یک ساحل زندگی کنید و قطعه های بزرگ و زیبایی از چوب را پیدا کنید که در کنار ساحل، قرار گرفته باشند. پر کردن چوب های قدیمی یا مرده با ساکولنت ها، می تواند یک روش فوق العاده زیبا و خیره کننده برای احیای چوب و نمایش انواع ساکولنت های شما باشد.

قبل از کاشت ساکولنت ها داخل چوب قدیمی و استفاده از آن، مطمئن شوید که کاملا خشک شده است. مناطقی را روی چوب، که می خواهید ساکولنت ها را داخلش بکارید، خالی کنید. چوب های توخالی را با خاک کاکتوس پر کرده و گیاهان خود را داخل آن حفره ها قرار دهید.

از یک قطعه درخت قدیمی استفاده کنید

از یک قطعه درخت قدیمی استفاده کنید

2- بسترهایی مناسب برای ساکولنت های خود ایجاد نمایید:

باغ ها و یا تراس ها، فضاهای بسیار خوبی برای نمایش ساکولنت های شما خواهند بود. بدین منظور، می توانید بسترهایی مناسب را داخل باغ فعلی خود انتخاب نمایید و یا به کمک گلدان های سفالی بزرگ و کوچک، خود این بسترها را داخل باغ ایجاد کنید.

 • تصمیم بگیرید که می خواهید از گلدان های سفالی بزرگ استفاده کنید، یا کوچک. اگر می خواهید از یک گلدان سفالی بزرگ استفاده کنید، بهتر است به منظور افزایش زیبایی و چشم نوازی آن، انواع مختلفی از ساکولنت ها را در آن بکارید. همچنین می توانید ساکولنت ها را در گلدان های کوچکتر بکارید و آنها را به صورت عمودی یا افقی داخل گلدان بزرگ خود بچینید. علاوه بر این، می توانید از آبنماهای قدیمی، یک چرخ دستی و یا سایر وسایل باغبانی، برای نمایش ساکولنت های خود استفاده کنید. می توانید گلدان های کوچکتر را روی زمین بگذارید، و یا روی یک میز، آنها را به صورت منظم بچینید.
 • ساکولنت ها را داخل بسترهای گل موجود و سایر گیاهان بکارید. این یک روش عالی برای جدا کردن گیاهان مختلف در داخل بستر خاک است.
 • با استفاده از آب و آبنما با روش های مختلف در نزدیکی ساکولنت ها، هم خاک گیاهان خود را مرطوب کرده و هم برای شما، ایجاد آرامش کند.
بسترهایی مناسب برای ساکولنت های خود ایجاد نمایید

بسترهایی مناسب برای ساکولنت های خود ایجاد نمایید

3- داخل کرکره های قدیمی خود، ساکولنت ها را بکارید:

همانند دیوارهای سبز که در داخل خانه می توان آنها را درست کرد، یک دیوار سبز نیز می توان به کمک کرکره های قدیمی، در بیرون از خانه و در فضای باز، ایجاد نمود. کرکره ها معمولا یا در کنار خانه آویزان شده اند و یا بخشی از فضای گاراژ شما را اشغال می کنند. تغییر مکان و تغییر کاربری کرکره ها، می تواند راهی آسان برای قاب بندی و نمایش ساکولنت های زیبای شما باشد.

پشت کرکره های قدیمی خود که آویزان نیستند، توری مرغ وصل کنید. سپس توری ها را قبل از آویختن به میخ برای آویزان کردن، با خزه اسپانیایی و خاک کاکتوس پر کنید. در انتها نیز ساکولنت های خود را بین لبه های کرکره بکارید. کرکره های آویز خود را به بهترین وجه ممکن با خزه اسپانیایی و خاک کاکتوس پر کنید. سپس ساکولنت های خود را بین لبه ها قرار دهید.

داخل کرکره های قدیمی خود، ساکولنت ها را بکارید

داخل کرکره های قدیمی خود، ساکولنت ها را بکارید

4- ویترین نمایش ساکولنت ها:

پنجره های قدیمی را به عنوان ویترینی برای نمایش ساکولنت ها، به هم وصل کنید اگر خود صاحب خانه هستید، به احتمال زیاد چند پنجره قدیمی در داخل انبار و یا در اطراف گاراژ خود وجود دارد. می توانید به کمک سیم و یا میخ، قاب پنجره ها را به یکدیگر متصل کنید و این کار، روشی خلاقانه برای نمایش ساکولنت ها در داخل باغچه یا تراس شما فراهم خواهد کرد.

ویترین خود را با استفاده از سه یا چهار پنجره قدیمی بسازید. اطمینان حاصل کنید که پنجره ها به خوبی و محکمی به یکدیگر سیم پیچی و میخ شده اند. می توانید یک قطعه چوب محکم به پایین پنجره ها میخ بزنید، تا بتوانید ویترین خود را حرکت دهید. ویترین خود را با خاک کاکتوس، خزه اسپانیایی و ساکولنت های انتخابی خود، پر کنید. این ترکیب در کنار هم، بسیار زیبا و چشم نواز خواهد بود.

به هم وصل کنید

به هم وصل کنید

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید کاکتوس و ساکولنت می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *