گیاهان

نحوه پرورش لوفا

نحوه پرورش لوفا

از گیاه لوفا اغلب برای تهیه لیف استفاده می‌شود، اسفنج‌های طبیعی که در حمام یا تمیز کردن خانه‌تان استفاده می‌کنید. هنگامی که این گیاه در باغ شما رشد می کند، شبیه خیار هستند. آنها سبزیجات مقاومی هستند و به راحتی رشد می کنند. آنها فقط به فضای بیرونی و نور خورشید فراوان نیاز دارند. چنانچه لوفای خود را برداشت کنید، اسفنجی خواهید داشت که می‌توان از آن برای شستن بدن، ظروف، کف زمین یا حتی ماشین‌تان استفاده کنید. اگر لوفا را زود برداشت کردید، می توانید آن را سرخ کنید و آن را به غذاهای عالی تابستانی اضافه کنید.

مرحله اول: کاشت و مراقبت از لوفا

اولین قسمت از این مقاله به کاشت و مراقبت از گیاه لوفا می پردازد.

1- اگر در آب و هوای خنک زندگی می کنید، کاشت دانه های خود را در ماه آوریل در داخل خانه شروع کنید:

لوفا برای رشد به حدود 150 تا 200 روز گرما نیاز دارد، بنابراین بسیاری از باغبانان باید کاشت بذرهای خود را در داخل خانه شروع کنند و بعد از گرم شدن هوا آنها را به بیرون منتقل کنند. از گلدان های کوچک 13 تا 15 سانتی متری استفاده کنید، 2 تا 3 دانه را در خاک مرطوب بکارید و آن را در معرض نور زیاد خورشید قرار دهید.

در صورت نیاز از یک لامپ آفتابی استفاده کنید تا بذرهای شما روزانه 8 ساعت نور داشته باشند.

نکته: می توانید دانه های لوفا را از بسیاری از گلخانه ها و مراکز باغ خریداری کنید. اگر نتوانستید آنها را از تامین کننده نزدیک خود پیدا کنید همچنین می توانید آنها را به صورت آنلاین سفارش دهید.

به سه بذر آب دهید

به سه بذر آب دهید

2- پس از سپری شدن آخرین یخبندان بهاری، گیاهان را به فضای باز منتقل کنید:

اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، ممکن است بتوانید کاشت بذرهای خود را در خارج از منزل شروع کنید به شرطی که قبل از شروع یخبندان پاییز یا زمستان حدود 6 ماه هوای دائماً گرم داشته باشید. اگر در آب و هوای همیشه سرد زندگی می کنید، گلخانه ممکن است بهترین گزینه برای رشد لوفای شما باشد.

اگر عمدتاً لوفا را برای استفاده به عنوان اسفنج پرورش می دهید، 2 تا 3 گیاه برای این منظور باید کافی باشد. 1 گیاه حدود 6-7 لوفا تولید می کند.

گلدان ها را در درجه راست قرار دهید

گلدان ها را در درجه راست قرار دهید

3- لوفا را در جایی بکارید که روزانه 8 ساعت نور خورشید دریافت کند:

مکانی را انتخاب کنید که نور خورشید زیادی دریافت می کند و در مقابل بادهای شدید محفوظ باشد. هر گیاه یا بذر باید در عمق 3⁄4 اینچ (1.9 سانتی متر) در خاک و در فاصله 1 فوت از گیاه بعدی کاشته شود. اگر گیاهان شما در گلدان هستند، می توانید آنها را در همانجا بگذارید یا به زمین پیوند بزنید.

لوفا برای رشد به فضای زیادی نیاز دارد. نرم ساقه های آنها می توانند تا 30 فوت (360 اینچ) رشد کنند! قرار دادن آنها در نزدیکی یک داربست، راه بسیار خوبی است تا نرم ساقه ها را به جایی هدایت کنید تا به بقیه باغ شما تجاوز نکنند.

گیاه را در عمق خاک بکارید

گیاه را در عمق خاک بکارید

4- زمانی که 1 اینچ (2.5 سانتی متر) از خاک سطحی خشک شد، گیاهان را آبیاری کنید:

اگر اخیراً بارندگی نداشته‌اید، هر ۲ تا ۳ روز یک‌بار خاک اطراف لوفا را بررسی کنید. اگر خاک خشک است آن را آبیاری کنید تا سیراب شود ولی گل آلود نشود.

اگر متوجه قهوه ای شدن برگ ها شدید، این نشانه آن است که گیاهان شما آب کافی دریافت نمی کنند.

ریختن آب روی گیاهان

ریختن آب روی گیاهان

5- برای مبارزه با آفات در اواخر تابستان به گیاهان خاک دیاتومه بدهید:

آفاتی که اغلب کدو و سبزیجات مشابه را آزار می دهند در اواخر تابستان و اوایل پاییز ظاهر می شوند. می توانید خاک دیاتومه را از فروشگاه باغ یا گلخانه محلی خود خریداری کنید. به سادگی یک لایه نازک روی خاک و برگ ها در صبح زود در حالی که گیاه هنوز مرطوب است بپاشید.

معمولاً فقط یک بار استفاده از خاک دیاتومه کافی است، اما اگر متوجه ظهور مجدد آفات شدید، هر 3-4 روز یکبار آن را مجدداً استفاده کنید.

کود مورد نیاز گیاه را بریزید

کود مورد نیاز گیاه را بریزید

مرحله دوم: برداشت لوفا

دومین قسمت از این مقاله به برداشت گیاه لوفای کاشته شده می پردازد.

1- اگر می خواهید لوفا را بخورید، در جوانی آن را از درخت بچینید:

آنها فقط چند هفته از تابستان برای خوردن مفید هستند، بنابراین باید زمانی که کوچک و سبز هستند آنها را بچینید. شما می توانید آنها را به همان روشی که کدو سبز یا سایر کدوهای تابستانی را می خورید، تهیه کرده و بخورید.

زمانی که لوفا کمتر از 4 اینچ (10 سانتی متر) طول داشته باشد بهترین طعم را خواهد داد. اگر بین 4 تا 6 اینچ (10 تا 15 سانتی متر) است، قبل از خوردن پوست آن را بکنید، زیرا در آن مرحله پوست شروع به تلخ شدن می کند.

ایده های آشپزی:

لوفا را بخارپز کرده و در کنار میگو سرو کنید. لوفا را با سایر سبزیجات تابستانی سرخ کنید. یا لوفا را به آب نارگیل اضافه کنید تا یک سوپ خوشمزه درست کنید.

محصول شما نیاز دارد رشد کند

محصول شما نیاز دارد رشد کند

2- تا زمانی که پوست آن زرد یا قهوه ای تیره شود، لوفا را روی ساقه باقی بگذارید:

علاوه بر تغییر رنگ، زمانی که لوفا را در دستان خود می گیرید، بسیار سبک احساس می شود. به طور کلی، لوفا درست قبل از اولین یخبندان پاییزی برای برداشت آماده می شود.

مهم است تا زمان برداشت آن را روی ساقه باقی بگذارید، در غیر این صورت گیاه شروع به پوسیدگی می کند و دیگر نمی توان از آن برای اسفنج استفاده کرد.

رنگ محصول باید تغییر کند

رنگ محصول باید تغییر کند

3- به جای اینکه لوفا را از روی ساقه بکشید، آن را بچرخانید:

هنگامی که آماده برداشتن لوفا هستید، آن را به آرامی در دستان خود بگیرید و آن را بچرخانید تا از درخت جدا شود. اگر لوفا را بکشید، خطر آسیب رسیدن به ساقه وجود دارد.

پوست لوفا گاهی ممکن است کمی خاردار باشد. اگر آزارتان می دهد، دستکش باغبانی بپوشید.

آن را از بالا بکارید

آن را از بالا بکارید

4- لوفاهایی را که نمی‌خواهید بخورید یا به عنوان اسفنج استفاده کنید، کمپوست کنید:

به جای اینکه لوفاهای استفاده نشده روی ساقه بمانند و پوسیده شوند، آنها را جدا کرده و به توده کمپوست اضافه کنید. آنها می توانند به تغذیه سایر گیاهان کمک کنند و آفات زیادی را جذب نخواهند کرد.

اگر توده کمپوست ندارید، بسیاری از جوامع برنامه هایی دارند که کالاهای قابل کمپوست را برای شما جمع آوری می کنند. با شهرداری محلی خود به صورت آنلاین در ارتباط باشید تا ببینید آیا این موضوع وجود دارد یا خیر.

قرار دادن محصولات در جعبه

قرار دادن محصولات در جعبه

مرحله سوم: کندن پوست لوفا

سومین قسمت این مقاله به کندن پوست لوف می پردازد.

1- پوست بیرونی لوفا را جدا کنید تا اسفنج زیر آن نمایان شود:

اگر پوست به راحتی کنده نمی شود، سعی کنید به لوفا با وردنه یا چیزی مشابه آن ضربه بزنید. این کار باید در پوست ترک ایجاد کند و از بین بردن آن را راحت تر کند. اگر در کندن پوست مشکل دارید، همچنین می‌توانید از قیچی تمیز برای بریدن پوست استفاده کنید.

لوفا ممکن است کمی بدبو باشد، بنابراین پوست آن را در فضای باز پاسیو یا حیاط خلوت بکنید.

لایه برداری پوست بیرونی لوفا

لایه برداری پوست بیرونی لوفا

2- لوفا را تکان دهید تا دانه ها از آن خارج شود و آن ها را کنار بگذارید تا سال بعد بکارید:

نترسید که لوفا را به زمین بکوبید یا از چیزی سخت برای بیرون آوردن دانه ها استفاده کنید! تا جایی که می‌توانید دانه ها را بیرون بیاورید، اما اگر تعداد کمی از آنها در آنجا باقی ماند، نگران نباشید – وقتی لوفا را بشویید بیرون می‌آیند.

دانه ها را در یک کیسه کاغذی قرار دهید تا برای بهار آینده سالم بماند. حتی می توانید مقداری را به دوستانی که علاقه مند به پرورش لوفا هستند نیز بدهید.

میوه را از لوفا بیرون بکش

میوه را از لوفا بیرون بکش

3- لوفا را با آب و صابون بشویید تا شیره آن از گیاه خارج شود:

یک کاسه بزرگ را با آب گرم و 1 قاشق چایخوری (4.9 میلی لیتر) صابون ظرفشویی پر کنید. آنها را با هم مخلوط کنید تا کف کند. لوفا را در آب خیس کنید و سپس با شلنگ پرفشار آن را بشویید. آبکشی را ادامه دهید تا آب شفاف شود.

اگر شلنگ فشار قوی ندارید، شیر آب را تا جایی که می شود باز کنید. ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، اما همچنان کار را انجام می دهد.

شستن لوفا در آب

شستن لوفا در آب

4- اجازه دهید اسفنج ها 2 تا 3 روز در آفتاب بمانند تا کاملا خشک شوند:

پس از شستن لوفا، آنها را روی یک حوله یا قفسه خشک کن قرار دهید و اگر هوا خوب است آنها را بیرون بگذارید. هر روز آنها را برگردانید تا هر طرف آن فرصتی برای خشک شدن داشته باشد. هنگامی که لوفا به طور کامل خشک شد، آنها آماده ذخیره یا استفاده هستند.

اگر فضای بیرونی برای خشک کردن لوفا ندارید، آنها را روی پیشخوانی قرار دهید تا در صورت امکان نور خورشید زیادی دریافت کنند.

نکته: لوفا را در یک کیسه پارچه ای یا جایی در بسته نگهداری کنید تا گرد و غبار روی آن ننشیند. تا زمانی که بدون گرد و غبار و خشک باشند، می توانند سال ها دوام بیاورند.

اجازه دهید نان ها خشک شوند

اجازه دهید نان ها خشک شوند

برای خرید گل و گیاه می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

8 دیدگاه درباره مقاله “نحوه پرورش لوفا

 1. Avatar محبوب ربانی گفت:

  سلام مطالب جالبی است در مورد لوفا یا لیف نوشتید ‌ متشکریم استفاده بهینه بردم و چون دو بار خود اقدام به کشت آن نمودم ..ممنون

 2. Avatar رویا گفت:

  سلام از لوفا بعنوان گاز استریل در زخمهای باز هم استفاده مبشه و جالبه بدونید جلوی ورود هرگونه عفونی رو به زخم میگیره
  به عنوان لایه بردار پوست و پاکسازی کننده عالی در ارایش صورت هم کاربرد داره
  در کشورهای دیگه مثل کدو خورشتی عرضه و مصرف ویشه

 3. Avatar محدثه گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفید شما.
  من سال دومی هست که لوفاروکشت میکنم .
  سال قبل لوفای من بااینکه خیلی بزرگ بودن ولی قطر کمی داشتن حدودنیم سانت لطفا درمورداینکه چطور قطرورقه های لوفا روبیشترکنیم مطالب بگذارید.می خوام لوفاهاضخیم باشند وقتی برش میخورن وورقه ای می شن قطرورقه ها تا یک سانت باشه.من باکشت این گیاه کسب وکار خانگی راه اندازی کردم خیلی برام مهم هست که لوفاهای باکیفیتی تولید کنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به زودی مقاله ای راجع به لوفا منتشر خواهیم کرد که سئوالات شما را پاسخ دهد

 4. Avatar اسماعيل گفت:

  باعرض خداقوت و خسته نباشید
  شما فرمودید که لوفا رو با آب بشوییم تا شیره ها از گیاه جداشوند؛و این شستشو نیاز به مقدار اب زیادی هست،این شیره ضرری برای بقیه جانداران یا گیاهان ندارد؟مثلا برای شست و شو از اب رودخانه استفاده کرد
  و اینکه بازار فروش این گیاه کجاهست؟کدوم شهر و استان ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از بازار فروش لوفا اطلاعا نداریم
   و اینکه مقدار شیره ای که میدهد خیلی زیاد نیست که برای جایی ضرر داشته باشد ضمن اینکه می توانید گیاه را خشک کنید تا اینکه آن را بشویید

 5. Avatar فرح قاسمی گفت:

  سلام.گیاه لوفاهمیشگی هستش؟یاهرساله بایدکاشت

  1. سلام، گیاه طبیعی است باید کشت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *