مطالب دیگر

نحوه جذب گرده افشان ها

چگونه گرده افشان ها را جذب می کنیم

تماشای زنبورهای کوچک، پروانه های زیبا با بال های رنگارنگ و مرغ مگس خوار دوست داشتنی، هنگام پرواز لا به لای گل های باغ، بسیار جذاب و سرگرم کننده است و هر بیننده ای را به وجد می آورد؛ اما فایده ی پرواز این گرده افشان ها، بسیار فراتر تر از ایجاد سرگرمی و تفریح است.

آنها در واقع به شکوفایی و باردهی گیاهان کمک می کنند. خیار موجود در سالاد، توت موجود در ماست، و سیب در پای شما، هیچ یک بدون کار گرده افشان ها، وجود نداشتند. وقتی مقدمات خوش آمد گویی به این موجودات پرسود و حیاتی را در باغ خود فراهم کنید، با کمال میل، حیاط شما را به خانه خود تبدیل خواهند کرد.

بذر پیچ گل ساعتی آبی

برای شروع ایجاد یک باغ سرسبز با گرده افشانی مناسب، باید از یک خاک با کیفیت و عالی استفاده کنید و محیطی را فراهم کنید که برای ریشه گیاهان، مناسب باشد. روی بستر خود از یک لایه خاک Miracle-Gro® که مناسب رشد گل های باغ است، بریزید، و یا داخل گلدان خود را با مخلوط خاک گلدان Miracle-Gro® پر کنید. اگر در باغ خود، فضایی جداگانه برای کاشت گیاهان جذب کننده ی گرده افشان ها ندارید، می توانید به سادگی این گیاهان را در میان سبزیجات خود بکارید.

گرده افشانی با زنبور

گرده افشانی با زنبور

اکنون زمان آن فرا رسیده که دست بکار شوید! این ۸ نکته ساده را دنبال کنید تا حیاط شما، به بهشتی برای گرده افشان تبدیل شود.

چند نمونه گیاه خاص برای جذب گرده افشان:

کاشت گیاهان بصورت مخلوط در کنار هم:

انواع مختلف گرده افشان ها، جذب رنگ های مختلفی می شوند. زنبورهای عسل جذب گل هایی به رنگ آبی، زرد، سفید و بنفش می شوند، در حالی که مرغ مگس خوار، شکوفه هایی با رنگ قرمز را ترجیح می دهد. پروانه ها نیز جذب رنگ قرمز و بنفش می شوند. حیاط خانه خود را با رنگین کمانی از گلهای رنگارنگ پر کنید و ترجیحاً گیاهانی را انتخاب کنید که در زمان های مختلفی شکوفا شوند، تا در تمام طول سال، بتوانید از زیبایی هایشان لذت ببرید.

بذر پیچک نیلوفر آبی

کاشت گل هایی با اشکال مختلف و شکوفه های متنوع، بعضی بلند، بعضی کوتاه، بعضی پهن و بعضی باریک، به جذب گونه های متنوعی از گرده افشان ها، کمک می کند. برای پرورش گیاهان قوی همراه با شکوفه های بزرگ، از مواد گلدهی Miracle-Gro® با کیفیت عالی استفاده کرده و هر هفته یا هر دو هفته یکبار، با غذای گیاهی محلول در آب، گل های خود را تغذیه کنید. در حقیقت، وقتی از قدرت فوق العاده ی خاک Miracle-Gro® استفاده کنید، و طبق دستورالعمل های درج شده پیش، در طول فصل رشد تا ۳ برابر گلدهی بیشتر خواهید داشت.

گرده افشانی چیست

گرده افشانی چیست

کاشت گیاهان در دسته های بزرگ:

بسیاری از گرده افشان ها نزدیک بین هستند، بنابراین یافتن گل برای آنها، زمانی که در دسته های بزرگ باشند، راحت تر است. گیاهان خود را در گروه های ۳ تا ۵ تایی دسته بندی کرده و در کنار هم بکارید، تا روش کاشت طبیعت را شبیه سازی کرده و گرده افشان های بیشتری جذب باغ شما شوند.

فراهم کردن آب برای گرده افشان ها:

مانند هر موجود زنده دیگری، گرده افشان ها نیز برای زنده ماندن به آب نیاز دارند. ایجاد یک وان آب کوچک، یک چشمه و یا حوضچه برای آنها در باغ، به جذب گرده افشان های بیشتر، کمک شایانی خواهد کرد.

فراهم کردن سرپناه برای گرده افشان ها:

گرده افشان ها، به مکان هایی برای پنهان شدن، و یا نگهداری از کودکان خود نیاز دارند. فضاهایی مانند پرچین، توده کمپوست، یک درخت قطع شده، بین چمن ها یا حتی یک توده خاک، بدین منظور مناسب خواهد بود. حتماً در نزدیکی باغ خود، چنین فضاهایی را برای گرده افشان ها پیش بینی نمایید.

کاشت درخت در باغ:

کاشت انواع درختان و درختچه ها را نیز در باغ خود امتحان کنید. یک درخت افرا یا درخت سیب، به معنای واقعی کلمه، گرده افشان ها را جذب می کند. بوته هایی مانند بداغ جنگلی (viburnum)، دم موشی (Butterfly bush)، اسپیره (spirea) و summersweet، با گل های شهد دار بی نظیر خود، هر نوع گرده افشانی را جذب خواهند کرد.

بذر پامپاس گراس میکس

گنجاندن چند گیاه بومی منطقه در باغ:

حداقل چند نوع گیاه بومی (مثلا گیاهان بومیِ ایالات متحده) را در باغ خود بکارید، زیرا این گیاهان، نسبت به انواع گیاهان وارداتی، کمتر در معرض آفات و بیماری ها هستند. بعضی از انواع گیاهان بومیِ ایالات متحده عبارتند از: گل لیاتریس بلند (tall liatris)، سرخارگل بنفش (purple coneflower)، استبرق باتلاقی (swamp milkweed)، گل اشرفی (coreopsis)، مانزانیتا (manzanita) و خشخاش کالیفرنیا (California poppy). برای آگاهی از انواع گیاهان بومی منطقه خود، با سازمان تشکل‌های بخش کشاورزی تماس بگیرید و یا از انجمن Xerces برای دریافت لیست گیاهان بومی منطقه خود، بازدید نمایید.

کمک به شکوفایی گیاهان:

پس از اتمام برداشت گیاهان و سبزیجات مورد علاقه خود، به آنها اجازه شکوفا شدن دهید. گرده افشان ها جذب شکوفه ها خواهند شد. زنبورهای عسل، علاقه خاصی به نعناع، پونه کوهی، ریحان، شوید، رازیانه و گل های رزماری دارند، پس آنها را خوشحال کنید!

نکته مفید: ایجاد باغ خود را بجای کاشت بذر، با کاشت نهال شروع کنید.

فصل گرده افشانی

استفاده از از آفت کش ها:

اگر نیاز است تا در باغ خود از سموم دفع آفات استفاده کنید، این کار را با احتیاط انجام دهید. حشراتی مانند کفشدوزک و زنبورها، برای باغ بسیار پرسود هستند. اگر مجبور به استفاده از سموم دفع آفات هستید، در مواقعی که زنبورهای عسل فعال نیستند (مانند اوایل شب) سم پاشی کنید. همچنین در زمان شکوفایی گل ها، از این سموم استفاده نکنید. حتماً تمامی دستورالعمل های روی برچسب محصول را دنبال کنید.

از این گیاهان برای جذب گرده افشان ها استفاده کنید:

آیا به دنبال جذب یک گونه گرده افشان خاص هستید؟ کاشت تنها چند نمونه از این گلها را در باغ خود بگنجانید.

گل هایی که پروانه ها را به خود جلب می کنند:

مریم گلی (Salvia coccinea) ، آفتابگردان مکزیکی، بومادران (yarrow)، علف پروانه (butterfly weed)، لیاتریس (معروف به ستاره درخشان) و دم موشی (Butterfly bush).

بذر گازانیا یاسی

گل هایی که مرغ مگس خوار را به خود جلب می کنند:

پنستون (معروف به زبان ریش) (Penstemon)، پیچ امین‌الدوله (honeysuckle)، گل سوسن (معروف به پوکر داغ قرمز)، مریم گلی (انواع مختلف آن)، نعناع مرغ مگس خوار (hummingbird mint) و پیچ اناری (trumpet vine).

گل هایی که زنبورها را به خود جلب می کنند:

بادرنجبویه (Bee balm)، سرخارگل بنفش (purple coneflower)، شوید، نعناع، آفتابگردان و علف های گوشتی جوت پیه (Joe-Pye weed).

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید بذر گل می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

3 دیدگاه درباره مقاله “نحوه جذب گرده افشان ها

 1. Avatar مهیار گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون مقاله ای خیلی خوبی دارید اتفاقا من چند روز پیش گیاه سانسوریام رشد نمیکرد و با سایت جوانه بان آشنا شدم خوبی این سایت این بود مشاوره آنلاین داشت و من تونستم به راحتی و بی دردسر از مشاوران جوانه بان مشاوره بگیرم. الانم چند روز بعد مشاوره اون ها حال گیاهان سانسوریام خوب شده به شما هم پیشنهاد میکنم اگه شما هم در مورد بیماری گل و گیاهتون و زمینه نگهداری آن ها پرسشی دارید به سایت جوانه بان مراجعه کنید.

 2. Avatar فاطمه گفت:

  نهال انبه گرمسیری میخاستم نداشتید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به زودی نهال انبه درسایت قرار میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *