خوشمزه ها

موسلی

موسلی

موسلی یک میان وعده، چاشت، یا حتی صبحانه ی بسیار مفید و سلامت می باشد. در سوییس به عنوان یک وعده ی مستقل مصرف می شود. موسلی عموما بر پایه پرک های جو یا جوی دوسر یا سایر محصولات مبتنی بر غلات (مانند تکه های ذرت) و میوه خشک یا تازه است. معمولا توسط شیر، شیر سویا، ماست یا حتی آبمیوه نرم شده و خورده می شود. موسلی مانند فرنی پخته شده نیست، بلکه فقط خیس می شود. به نوعی می توان موسلی (یا موزلی) را سمبل خوراکی مشهور مردم سوییس در کنار شکلات دانست.

تاریخچه موسلی:

در ابتدای قرن بیستم، یک متخصص تغذیه (بریچر بنر) در سوییس یک غذای رژیمی بر پایه ی سیب اختراع کرد. خوراکی ابداعی اش برای شام بسیار زود هضم بود و طعم دلنشینی داشت. مهمانانی که در مهمانخانه ی او حضور داشتند، از این وعده ی غذای خوشمزه و سلامت و راحت الحلقوم، استقبال زیادی نمودند. وی تلاش کرد این وعده ی غذایی را جهانی کند. یک رژیم غذایی کامل با میوه های تازه، که موفق به اختراع آن شد. بدیهی بود که موسلی از ابتدا بوسیله ی او طراحی نشده بود و ظاهراً آن را در یک کوهپیمایی کوه های آلپ یاد گرفته بود. دامداران آن منطقه، وعده ی غذایی سردی می خوردند که پیشوایان شمن های آلپ به آنها، به عنوان خوراکی مقدس یاد داده بودند: مرکب از جو دوسر خیس، سیب رنده شده، مغزهای رنده شده، سیب خشک و یک قاشق غذاخوری شیر غلیظ شده.

بریچر بنر (پژوهشگر) پیشگام در تغذیه مواد غذایی زمان خود بود. وی مدعی شده بود که غذاهای خام و سبزیجات، مانند آنهایی که در موزلی قرار می گیرند، حاوی کوانتوم نوری زیستی مؤثر هستند که از آن نور، بدن می تواند شادابی بدست آورد. فرضیه ای که بعداً حالت تخیلی پیدا کرد. او به عنوان حامی رژیم غذایی خام گیاهخواری، مهمترین عامل شادابی را سیبب هایی می دانست که تازه با پوست رنده شده اند. بریچر از شیر تغلیضی استفاده می کرد. زیرا شیر تازه، در آن روزگار خطر بالای سل را به دنبال داشت. امروزه به دلیل مصرف جوی پرک به جای جوی دوسر، فرایند خیسانده شدن بسیار سریعتر انجام می گیرد.

خرید سیب خشک

دستور اصلی بریچر بنر Bircher-Benner برای یک وعده:

  • یک قاشق غذاخوری جو دوسر و بلغور جو
  • سه قاشق غذاخوری آب (به مدت 12 ساعت خیس کنید)
  • یک قاشق غذاخوری آب لیمو
  • یک قاشق غذاخوری شیر تغلیظ شده (شیر را اضافه کرده و درون یک سس مخلوط کنید)
  • چهارصد گرم پرک های سیب خشک (بطور مستقیم داخل آن مخلوط کنید. بافت گوشتی سیب قهوه ای نباشد)
  •  یک قاشق غذاخوری فندق رنده شده یا بادام (روی آن بپاشید)

برای مطالعه مقاله موسلی تست بادام می توانید از این لینک استفاده نمایید.

بریچر بنر موسلی

موسلی بریچر بنر

اصلاحاتی که در علم تغذیه بریچر شد و سخنرانی های متعددش درباره ی خام خواری، تبلیغ خوبی برای رژیم غذایی سیب او در سطح سوییس شد. تا دهه چهل و پنجاه میلادی تقریبا در تمام رستوران های گیاهخواری، غذای سیب او (موسلی سیب) در منوی تمام رستوران ها یافت می شد. همچنین به عنوان یک غذای آسان گوار، در منوی آشپزخانه ی زندان ها، خانه ها، صومعه ها و ارتش قرار داشت.

خرید توت فرنگی خشک

مصرف:

یک فنجان خامه را در یک فنجان شیر حل می کنیم. نیم پیمانه پودر جوانه گندم، دو قاشق چایخوری دارچین، سه قاشق غذاخوری کشمش و سه قاشق غذاخوری توت فرنگی خشک را مخلوط کرده و درون مایع می ریزیم و در یخچال می گذاریم. نیم ساعت زمان می دهیم تا شیر و خامه با میوه های خشک حسابی مخلوط شود. در انتها به هنگام سرو کردن با توجه به سلیقه پودر گردو، خلال بادام یا پسته اضافه می کنیم.

سخن پایانی:

امروزه موسلی که در گذشته به عنوان رژیم سیب محور محسوب می شد را به اشکال مختلف عمل می آورند. ذائقه ی اکثر کودکان که به سختی صبحانه می خورند با موسلی بسیار همخوانی دارد. در بین میوه های خشک بیشتر با توت فرنگی خشک و انواع خانواده بری مورد استفاده است. پرک های جو (کورن فلکس) درصد جذب بالایی برای شیر و طعم میوه دارند و برای کسانی که به تندرستی خود اهمیت می دهند، وعده ی کلیدی محسوب می شود.

برای خرید اینترنتی میوه خشک می توانید از این لینک استفاده نمایید.
بهنام شایسته

درباره بهنام شایسته

پس از اخد مدرک کارشناسی مهندسی متالورژی دانشگاه شیراز در عرصه ی واردات زیورآلات، صنایع دستی، عتیقه و ظروف نقره وارد شدم، طی این مدت دوره های بازاریابی، مدیریت فروش دیده ام. پس از آن به نوشتن داستان و نمایشنامه نویسی به صورت حرفه ای روی آوردم و به دنبال آن به دلیل علاقه شخصی به محتوانویسی وارد شدم. آشنا به زبان انگلیسی، اسپانیول و تا حدودی آلمانی می باشم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.