گیاهان

معرفی کاکتوس

معرفی انواع کاکتوس

کاکتوس ها به گروهی از گیاهان اطلاق می شود که متعلق به تیره کاکتوسیان (Cactaceae) بوده و در دسته میخک سانان جای می گیرند که انواع مختلف آنها حالت خاردار و گوشتی دارند.

خاستگاه کاکتوس ها:

کاکتوس ها در واقع گونه ای بسیار ظریف و متنوع از گیاهان زینتی هستند که برای اولین بار در مناطق شمال و جنوب نواحی مرکزی آمریکا دیده شدند. این گیاهان امروزه در بیشتر نقاط جهان بخصوص مناطق گرم و خشک یافت می شوند. کاکتوس ها به دلیل دارا بودن قابلیت ذخیره آب در برگ و ساقه خود توان زندگی در شرایط نامساعد مانند کم آبی را دارند. پس در صورت فراموش کردن زمان آبیاری و به تعویق افتادن آن مشکلی برای آنها بوجود نخواهد آمد.

برای مطالعه مقاله کاشت بذر کاکتوس ها می توانید از این لینک استفاده نمایید.

ویژگی های کاکتوس

ویژگی های کاکتوس

معرفی انواع کاکتوس و ساکولنت:

ریشه های انواع کاکتوس بسیار عمیق بوده و ساقه های آنها گوشتی و خاردار می باشند. برخی از گونه های کاکتوس روی ساقه خود دارای برگ هستند ولی همه گونه ها دارای برگ نیستند. بعضی گونه های کاکتوس قابلیت گلدهی دارند که واریته های متنوعی را شامل می شود. اغلب کاکتوس ها با ساکولنت ها اشتباه گرفته می شوند.

انواع کاکتوس به دلیل روش های آسان مراقبت و تنوع زیادی که دارند طی سالهای اخیر بسیار مورد توجه گیاه دوستان و مردم واقع شده اند. همچنین این گیاهان دارای گونه های بسیار متنوعی هستند که هر کس می تواند بسته به سلیقه و شرایط نگهداری نوع دلخواه خود را انتخاب نماید. کاکتوس ها به دلیل مقاوم بودن گزینه خوبی برای تازه کاران محسوب می شوند.

کاکتوس ها و انواع ساکولنت ها می توانند در شرایط آب و هوایی گرم و خشک هم به حیات خود ادامه دهند. این شرایط امروزه بخصوص در فصل زمستان به خاطر وجود وسایل گرمایشی در بیشتر خانه ها حاکم می باشد، بنابراین در صورت انتخاب انواع کاکتوس برای نگهداری در خانه نیازی به تغییر دمای منزلتان نخواهید داشت.

کاکتوس نوتو بوینینگی

ویژگی های کاکتوس ها:

کاکتوس نوعی گیاه بی دردسر و با روش آسان نگهداری است که تنها به نور نیاز دارد. این گیاهان دارای گونه های متنوعی هستند و از لحاظ شکل، رنگ و اندازه انواع مختلفی دارند. اغلب انواع کاکتوس در صورت دریافت نور کافی به گل می نشینند که گلهای آنها نیز در رنگ و شکل از تنوعی چشم نواز برخوردارند.

کاکتوس هایی که امروزه با عنوان گیاه خانگی نگهداری شده و پرورش می یابند جزء خانواده های ذیل  می باشند: سرئوس، اچینوکاکتوس، اسپوستا، فروکاکتوس، مامیلاریا، نوتوکاکتوس، اپونتیا، پارودیا، پیلوسوسرئوس و ربوتیا. کاکتوس ها با کاشته شدن در گلدان های زیبا و فانتزی جذابیتی چند برابر خواهند داشت. همچنین با کاشت انواع کاکتوس در کنار هم می توانید آثار هنری زیبایی همچون تراریوم یا دیوار کاکتوس ایجاد نمایید.

نگهداری کاکتوس:

بنا به تصور عمومی که در مورد نگهداری انواع کاکتوس ها بین مردم وجود دارد به دلیل هم خانواده بودن شرایط نگهداری همه گونه های آن را به یک صورت در نظر می گیرند. این در صورتی است که هر کدام از گونه های کاکتوس شرایط نگهداری ویژه خود را دارند. با اینکه به تصور بسیاری کاکتوس ها گیاهانی با نیاز آبی کم و در مقابل نیازمند نور فراوان می باشند، اما در اصل برخی از گونه های کاکتوس نیازمند نور کمتر و آبیاری بیشتری هستند.

برای مطالعه مقاله معرفی خانواده کاکتوس ها می توانید از این لینک استفاده نمایید.

شیوه تکثیر کاکتوس

شیوه تکثیر کاکتوس

نیازها و شرایط مناسب رشد انواع کاکتوس:

خاک: خاک مناسب کاشت با توجه به آب و هوا مشخص می شود. در مناطقی با آب و هوای گرم، کاکتوس باید در خاکی قابل نفوذ و سبک کاشته شود. در شرایط آب و هوایی سرد نیز خاکهای سنگین برای کاشت کاکتوس مناسب هستند. کاکتوس ها دوست دار خاکی با مقدار PH کمتر از 7 الی 7 می باشند.

دما: دمای مابین 18 الی 32 درجه سانتی گراد بهترین دما برای نگهداری کاکتوس ها می باشد. این دما در زمستان باید بین 10 الی 14 درجه سانتی گراد در نظر گرفته شود. برای کاکتوس های خاردار حداقل دمای مطلوب دمای 16 درجه است. همچنین برای کاکتوس ها تامین تهویه مناسب امری مهم است.

خاک کاکتوس و ساکولنت

رطوبت: کاکتوس ها چون گیاهان بومی مناطق خشک محسوب می شوند نیاز چندانی به رطوبت ندارند.

نور: گونه های مختلف کاکتوس ها نیازمند طیف نوری زیاد تا خیلی زیاد هستند. کاکتوس با قرار گیری در شرایط کم نوری طراوت و شادابی خود را از دست می دهند. نور در این دسته از گیاهان یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در شکل ظاهری، شکل گلها، تعداد گلها، رنگ گلها و ساقه ها به شمار می آید. در صورت عدم تامین نور مناسب گونه های گلدار دچار کاهش قابلیت گلدهی می شوند.

تکثیر: انواع گونه های کاکتوس با استفاده از سه روش، بذر، قلمه و پیوند تکثیر می شوند.

برای خرید بذر کاکتوس می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *