گیاهان

معرفی گل اطلسی

معرفی گل اطلسی

گل اطلسی ماندنی است ولی چون سال های بعد ریشه آن قطور و گره خورده می شود و گل های آن هم فراوان نمی شود بیش از یک یا دو سال استفاده نمی کنند. این گل را در زمین باید کاشت ولی انواع ممتاز آن را در گلدان نیز می ­کارند. این گل دارای رنگ­های متنوع (قرمز سیر، بنفش سیر، صورتی، سفید، صورتی و سفید) و به انواع مختلف (پاکوتاه، پابلند) و همچنین (تک پر، پر پر) می باشد.

رشد گل اطلسی

قد گل اطلسی چنانچه در گلدان بکارند و به چوب بسته شود تا هفتاد سانتی متر می رسد. موقع گل آن چنانچه بذر فروردین باشد و بعد در زمین نشاء کنند از خرداد تا آخر مهر ماه گل می دهد و اگر در گلدان و گلخانه باشد در شرایط مقتضی همیشه گل دارد حتی در زمستان.

زمان کاشت گل اطلسی

موقع کشت بذر گل اطلسی (در گلخانه یا سینی نشا) که گرم باشد از مهر ماه تا اسفند است که در سینی نشاء یا گلدان ها کاشته و بعد در گلدان های دیگر نشاء می ­کنند.

خاک مناسب گل اطلسی

خاک سینی نشاء یا گلدان بایستی (خاکبرگ و ماسه) باشد و چون بذر اطلسی خیلی ریز است نمی توان روی آن را پوشاند بلکه بایستی پس از آب دادن سینی نشاء یا گلدان بذر ها را روی خاک قرار داد و به وسیله آب پاش هایی که آب را به صورت گرد و ریز می کنند (مثل آب پاش موی سر) روی بذر ها را آب پاشید و روی سینی نشاء یا گلدان قطعه شیشه گذاشت که آب آن زود تبخیر نشده و بذر ها تا موقع سبز شدن همیشه مرطوب بماند ضمنا از نور آفتاب هم استفاده کند.

گل اطلسی

گل اطلسی

پرورش گل اطلسی

پس از رشد بذر های گل اطلسی شیشه روی این بذر ها را پس از سبز شدن بذر ها بر می دارند تا رشد کند و پس از قابلیت نشاء آنها را تک تک در گلدان های استکانی می­کارند و در محل آفتابرو پرورش می دهند تا پس از فروردین با خاک از گلدان بیرون آورده و در محل های منظور کاشت (این عمل بیشتر برای پرورش اطلسی های نوع ممتاز است) برای کاشتن اطلسی در هوای آزاد می ­توان فروردین ماه بذر آن را در باغچه یا خزانه ریخت و و پس از قابلیت نشاء آن را جابه جا نمود یا در محل های منظور مورد استفاده قرار داد.

تپس از اینکه اطلسی گل داد می توان شاخه های دراز آن را که به صورت خشکیده و بدون گل است قطع نمود تا شاخه های دیگری روئیده گل بدهد. اطلسی­هائی که در گلدتن است مهرماه می­توان شاخه­های آن  را اﺯ پنج سانتی­متری­ روی گلدان برید و زمستان را به گلخانه برد و در محل آفتابرو قرار داد که تا اسفند ماه شاخه های مجدد زده و گل فروان بدهد ضمنا برای استفاده در ایام نوروز بسیار زیباست. محل گل بایستی آفتاب کامل داشته باشد.

برای خرید بذر گل اطلسی کلیک کنید.

خاک مناسب گل اطلسی

خاک اطلسی بایستی قدری سفت باشد یعنی ( خاک موار و یا خاک رس و ماسه و خاکبرگ) آب به اندازه کانی که همیشه پای بونه مرطوب باشد لازم دارد – کود پس از گل دادن می خواهد.

تکثیر گل اطلسی

طرز ازدیاد از راء کشت بذر می باشد ولی اطلسی های پرپر چون بذر ندارد بایستی پس از تمام شدن تابستان در گلدان های استکائی که دارای (خاکبرگ و ماسه) باشد تک تک از ساقه ها قلمه زد و در گلخانه نگاه داشت و فروردین که قلمه ها ریشه کرد. به طوری که صدمه نبیند با خاک از گلدان بیرون آورده و در گلدان های جداگانه که دارای خاک سفت باشد بکارند.

برای خرید انواع بذر گل زینتی می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر می توانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *