گیاهان

معرفی گل ارکیده

معرفی گل ارکیده

ارکیده ها به گروهی منحصربه فرد از گیاهان اطلاق می گردد که تفاوت گسترده ای از لحاظ رویشی بین آنها وجود دارد. با این همه کلیه گونه های ارکیده به دلیل ویژگی های گلهایشان تشکیل دهنده یک تیره بزرگ و به هم وابسته هستند.

معرفی گلهای ارکیده:

گیاهان ارکیده جزء خانواده Orchidaceae یا ثعلب ها می باشند که در مناطق شمالی ایران گونه های وحشی از آن یافت می شود. تیره ارکیده ها شامل 800 جنس و 17500 گونه شناخته شده می شود که تک لپه ای علفی دائمی می باشند. به لحاظ عادات رشد، می توان این گیاهان را به تک پا (Monopodial)، هم پا (Sympodial)، و در برخی گونه ها بالا رونده (Vanilla) تقسیم بندی نمود.

با اینکه غالب ارکیده ها سبزینه دار هستند ولی برخی ساپروفیت و و بدون برگ می باشند. ساقه ها در این گیاه ممکن است از یک یا چند میانگره متورم موسوم به سوخ نما و یک یا چند برگ برخوردار باشند. برگها در گیاهان ارکیده شبکه رگبرگی موازی داشته و دارای اشکال مختلفی چون کشیده، بیضی و گرد هستند که به صورت یک در میان ساقه مستقر شده اند.

برای مطالعه مقاله معرفی گیاه ارکیده می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گیهای سفید ارکیده

گیهای سفید ارکیده

گیاهان ارکیده گلهایی کاملا مشخص داشته و به لحاظ رنگ بسیار متنوع و گاها به دو یا سه رنگ قابل مشاهده هستند. هر گلی متشکل از 7 قسمت شامل سه عدد گلبرگ، 3 عدد کاسبرگ و یک ستون می شود که کاسبرگها و گلبرگها هر دو رنگی می باشند.

گل آذین در گیاهان ارکیده به صورت انتهایی یا محوری وجود دارد. گلها بسته به گونه های مختلف می توانند به صورت منفرد، خوشه ای یا خوشه گرزن مشاهده شوند. در برخی از گونه های ارکیده هیچ عطر و بویی به مشام نمی رسد ولی برخی دیگر مانند گونه های Maxillaria tennuifolia و Aerides بسیار معطر هستند.

بذر گل ارکیده بنفش

ارکیده ها غالبا گیاهانی گرمسیری هستند که بومی مناطقی با اقلیم گرم و مرطوب به شمار می آیند. به هیمن دلیل هم قابلیت نگهداری در دمای آپارتمانها را دارند. دمای مطلوب برای رشد این گیاهان دمای بین 12 الی 28 درجه سانتی گراد می باشد.

ارکیده ها فصل گلدهی و زمان گلدهی متفاوتی دارند. به طور معمول ماه دسامبر (دی ماه) گلدهی آنها شروع شده و این دوره چند ماه ادامه می یابد. پس از گلدهی، ارکیده ها برای مدتی به استراحت و بازسازی نیاز دارند تا بتوانند مجددا وارد دوره گلدهی بشوند.

برای مطالعه مقاله گلخانه ارکیده چگونه است می توانید از این لینک استفاده نمایید.

طریقه کاشت و پرورش ارکیده

طریقه کاشت و پرورش ارکیده

پنج ویژگی عمده گیاهان ارکیده:

  • ارکیده ها دارای گل های زیگومورف (یک محور تقارن دارند) هستند.
  • گرده های گل ارکیده به صورت دانه های کوچک و مجزا نبوده و کم و بیش به شکل توده ای مومی و فشرده موسوم به پولینی می باشند. تعداد پولینی ها می تواند از 2 تا 12 متغییر باشد و معمولا به عنوان یک فاکتور مهم و تعیین کننده جنس در این تیره به شمار می رود.
  • اندام های تناسلی نر و ماده (Column): پرچم و مادگی به عنوان اندام های جنسی و تولید مثل ارکیده هر دو در داخل ستونی متحد موسوم به Column یا Gynandrium مستقر شده اند. مجرایی در درون این ستون مشاهده می شود که امتداد آن از کلاله تا تخمدان است.

خاک ارکیده ارگانیک

  • شاخک (Rostellum): شاخک در بخش سطحی زیرین ستوان ژیناندریوم مابین بساک پرچم و سطح کلاله واقع شده است که ایفاگر دو نقش مهم و منحصر به فرد است. نخست اینکه همچون سدی مابین اندام زایشی نر و ماده واقع شده و مانع از گرده افشانی می شود. دوم اینکه ماده ای چسبناک را تولید می کند که باعث جذب حشرات به سوی این اندام ها می شوند و عملکرد آن به این نحو است که زمانی که حشره قصد استفاده از گرده را دارد، ماده چسبناک به پشتش چسبیده و بدین ترتیب می تواند کار انتقال گرده یک گل به کلاله مادگی گلی دیگر را انجام دهد.
  • بذر: ارکیده ها قادر به تولید مقادیر بالای بذر هستند که برخلاف گیاهانی همچون ذرت و نخود فرنگی، این بذرها فاقد اندوسپرمی می باشند که به همین جهت به بذر لخت نیز معروف اند. بر همین اساس این بذر در طبیعت قادر به تندش بدون کمک گرفتن از قارچ ها نمی باشد. این در حالی است که می تواند در صورت تامین مواد غذایی مورد نیاز در محیط رشد مصنوعی آزمایشگاهی تندش داشته باشد.
  • برای خرید بذر گل می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *