گیاهان

معرفی درخت چنار

معرفی درخت چنار

چنار درختی بلندقامت و پهن‌برگ می باشد و ارتفاع این درخت به سی تا پنجاه متر می رسد. درخت چنار از طریق بذر و قلمه چوب تکثیر می شود و درختی خزان پذیر می‌باشد. این درخت بیشتر در کنار جویبارها و مناطق مرطوب رشد می کند. درخت چنار گونه‌های مختلفی دارد و درختی تک پایه است که گلهای کوچک زیبایی دارد.

مشخصات گیاهی درخت چنار

چنار درختی بلندقامت، زیبا و زینتی است. ارتفاع این درخت بسته به شرایط اقلیمی متغیر و بین 30 تا 50 متر می باشد. تاجی گسترده دارد و پوست این درخت در قسمت پایانی دارای فلس های کوچکی می باشد که در قسمت بالایی آن این فلسها به صورت ورقه ای جداشده می باشد.

برگهای درخت چنار به رنگ سبز و به صورت سه لوپی و گاها پنج لوپی می باشد. سطح زیرین رگبرگ های این گیاه کرکدار می باشد. درختی خزان پذیر می باشد طوری که با شروع فصل پاییز برگها تغییر رنگ می دهند و منظره زیبایی از طبیعت را به نمایش می گذارند. برگ های این گیاه دندانه دار می باشد، درخت چنار گونه های مختلفی دارد.

چنار درختی تک پایه است که گلهای کوچکی دارد. گلدهی این گیاه از اوایل فصل بهار تا پایان فصل بهار می باشد. از درختان پهن برگ و محبوب به شمار می رود و میوه ای گرد، کروی مانند به رنگ سبز دارد. این درخت معمولاً در کنار زمین های مرطوب و جویبارها رشد می کند، در برابر خشک سالی نیز مقاوم است. از درختانی است که شاخ و برگ زیادی دارد و تنه این درخت استوانه ای شکل است.

تاریخچه درخت چنار

چنار از درختان قدیمی است که تاریخچه طولانی ای دارد. این درخت برای نخستین بار در زمان کرتاسه به تکامل رسید. این درخت در نزد ما ایرانی ها درختی مقدس می باشد چنانچه در قدیم الایام در کنار آتشکده ها درخت چنار می کاشتند یا آتشکده ها، مساجد و سایر بقایای متبرکه را در کنار درخت چنار احداث می کردند. تهران قدیم نیز معروف به باغ انار و چنار بوده است.

در تهران نخستین بار در سال 1300 زمانی که خیابان ولیعصر احداث شد در کنار حاشیه های خیابان درخت چنار را کاشتند. چرا که با مطالعه فراوان به این نتیجه رسیدند که درخت چنار درخت مقاومی است که هیچ گونه آفتی نمی گیرد و با آب و هوای تهران نیز سازگار می باشد. همچنین متوجه شدند درختی خنک می باشد طوری که در فصل تابستان هوا را خنک می کند.

برای مطالعه مقاله با درخت چنار آشنا شویم می توانید از این لینک استفاده کنید.

درخت چنار

درخت چنار

کاربرد درخت چنار

درخت چنار سایه گسترده ای دارد که می‌تواند در فصل داغ تابستان هوا را خنک کند. از چوب این درخت برای تهیه ملزومات چوبی استفاده می شود. از برگ، میوه و پوسته این درخت برای درمان بیماری ها استفاده می شود چرا که خواص درمانی دارد همچنین درخت چنار زیبایی خاصی دارد.

خواص درخت چنار

درخت چنار را با نام های مختلفی همچون عیثام، دلب، چنال، صنار، وراس ودلبا نیز می شناسند که این درخت خواص بسیاری به قرار زیر دارد.

  • برای درمان ورم ملتحمه چشم مناسب می باشد. چشم برگهای تازه درخت چنار را پس از چیدن له کنید و به صورت ضماد بر روی ورم چشم بگذارید تا بهبود پیدا کند.
  • برای درمان اسهال، پوست درخت چنار را با آب سرکه بجوشانید و یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید تا اسهال شما درمان شود.
  • برای رفع ورم، گل و میوه این درخت را در آب خیس کنید و به صورت ضماد بر روی ورم بگذارید.
  • برای تسکین و بهبود دندان درد، برگهای تازه این درخت را پس از چیدن با سرکه پخته و مزه مزه کنید.
  • اگر خیلی لاغر هستید می‌توانید از عرق چنار استفاده کنید.
  • بر درمان پوسته پوسته شدن بدن، پوست سوخته شده درخت چنار را با مقداری روغن بادام زمینی مخلوط کنید و سپس به صورت ضماد بر روی سطح مورد نظر بگذارید.

طرز کاشت درخت چنار

درخت چنار از طریق بذر و قلمه چوب تکثیر می شود. در کشت بذری در اواخر فصل زمستان بذر های این گیاه را در عمق 1 تا 3 سانتیمتری و در خاکی مناسب و سبک بکارید، سپس گیاه را آبیاری کنید و تا زمان جوانه زنی سطح خاک را مرطوب نگه دارید پس از گذشت مدتی بذر جوانه می زند و گیاه شروع به رشد می کند. توجه داشته باشید که تا یک سال نهال به دست آمده نباید جا به جا شود پس از این مدت نهال را می توانید به زمین اصلی منتقل کنید.

در روش قلمه زنی، قلمه را در فصل زمستان از شاخه های 30 سانتیمتری تهیه کنید سپس آن را به مدت 1 ماه به صورت افقی در آب قرار دهید و سپس قلمه را به طول یک سوم قلمه در بستر خاک قرار دهید و گیاه را آبیاری کنید. برای رشد به آفتاب کامل نیاز دارد. درخت مقاومی است طوری که تا دمای 40- را تحمل می کند.

برای خرید انواع بذر درختان غیر مثمر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر می توانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *