گیاهان دارویی و ادویه ها

معرفی درخت تمبر هندی

معرفی درخت تمبر هندی

تمبر هندی درختی گرمسیری از خانواده بقولات که این گیاه بومی مناطق استوایی قاره آفریقا است. تمبر هندی در میان ساکنین ماداگاسکار درختی مقدس و پادشاه درختان تلقی می شود. در کشور هند باغ های بزرگ تمبر هندی سالانه حدود 275/500 تن میوه تولید می کنند. هر درخت بالغ می تواند سالیانه تا 175 کیلوگرم میوه دهد.

خصوصیات ظاهری درخت تمبر هندی

درخت تمبر هندی بین 10 تا 20 متر طول دارد. رشد این گیاه کند، ولی عمر آن بسیار طولانی است. برگ های این درخت همیشه سبز و به رنگ سبز روشن هستند. برگ ها مرکب بوده به صورت فراهم قرار گرفته اند. تمبر هندی در اواخر ماه اردیبهشت گل هایی دارای 5 گل برگ و زرد رنگ با خطوط نارنجی یا قرمز می دهد.

در ماه مهر این درخت میوه هایی به شکل لوبیا درشت و قهوه ای و ترش مزه و سرشار از قند است. هر میوه دارای بین 1 تا 12 هسته است که توسط گوشتی ترش مزه، خمیر مانند و رشته و فیبر دار احاطه شده است.

میوه ها پوستی قهوه ای رنگ و سخت دارند و می توانند تا 15 سانتی متر طول داشته باشند. تمبر هندی های شبه جزیره هند میوه هایی بزرگ تر با 6 تا 12 هسته می دهند، در حالی که تمبر هندی های آفریقایی و مناطق آمریکای جنوبی بین 1 تا 6 هسته دارند. این هسته ها قهوه ای رنگ، پهن و صاف هستند.

شرایط محیط رشد تمبر هندی

تمبر هندی در خاک های رسی، ماسه ای و اسیدی به خوبی رشد می کند. این درخت مخصوص مناطق گرمسیری بوده و به سرما حساس است، اما مقاومت بالایی در برابر خشکی و باد دارد. خاک آن اگر غنی و حاصلخیر باشد محصول بهتری می دهد. همچنین باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

برای خرید بذر تمبر هندی خشک کلیک کنید.

درخت تمبر هندی

درخت تمبر هندی

خواص درمانی و کاربردهای تمبر هندی

میوه کال تمبر هندی دارای گوشتی سبز و بسیار ترش است که اغلب به عنوان چاشنی و برای ترش کردن غذا استفاه می شود. تمبر هندی رسیده که شیرین تر می باشد در بسیاری از مناطق به عنوان میوه مصرف می شود. تمبر هندی همچنین برای تهیه دسر، مربا، شربت، بستنی، آب میوه و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. برای تهیه بسیاری از سس ها نیز از تمبر هندی استفاده می شود. در هند، نه تنها میوه، بلکه گل و برگ های تمبر هندی برای پخت غذا مورد استفاده قرار می گیرند.

این میوه به عنوان مسهل طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. تمبر هندی همچنین در برخی مناطق آسیای شرقی و آفریقا به منظور درمان گلو درد، اختلالات گوارشی، درد بدن و تمیز کننده ی صورت مصرف می شود. قسمت گوشتدار میوه دارای کمی قند و پکتین و همچنین اسید سیتریک، اسید مالیک، تارتارات و اسید پتاسیم می باشد. در پوست درخت تمبر هندی مقداری تانن وجود دارد.

سرشاخه های جوان و سبز و اسید پتاسیم می باشد. در پوست درخت تمبر هندی مقداری تانن وجود دارد. سرشاخه های جوان و سبز این درخت دارای مقدار زیادی ویتامین های گروه B می باشد. تمبر هندی برای ریه و طحال خوب نیست و در اشخاصی که ریه و طحال ضعیف دارند ممکن است تولید اشکال کند. این گونه اشخاص بهتر است که تمبر هندی را با کتیرا و یا خشخاش بخورند. در بعضی از مناطق چون چین و جاوا مورد استفاده ی کودکان برای بازی های قرار می گیرد.

نحوه تکثیر گیاه تمبر هندی

در روش های سنتی از طریق بذر تمبر هندی را تکثیر می کردند. می توان با قلمه های سبز و یا چوبی و ریشه دار کردن آن ها آن را تکثیر نمود که التبه کار راحتی نیست. همچنین می توان از رقم های مناسب برای گرفتن پیوندک روی پایه های مقاوم بهره گرفت.

برای خرید بذر تمبر هندی مخملی خشک کلیک کنید.

برگرفته از کتاب راهنمای جامع کاشت و پرورش میوه های لوکس
تالیف : مهندس شهرام مقصودی
انتشارات : آقای کتاب

برای خرید انواع بذر درختان مثمر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *