گیاهان دارویی و ادویه ها

معرفی مریم گلی

معرفی گیاه مریم گلی

مریم گلی با نام علمی Salvia officinalis گیاهی علفی و چند ساله است که در انگلیسی با نام Garden sage شناخته می شود. این گیاه از راسته لب گلی ها (Lamiales) و متعلق به تیره نعنائیان Labiatae است. خاستگاه اصلی گیاه مریم گلی منطقه مدیترانه می باشد. گیاهی بوته ای است که تا ارتفاع 50 الی 80 سانتی متری می تواند رشد کند. دارای ساقه هایی چهارگوش، متعدد، پرشاخه، منشعب و کرک دار است.

برگهایی متقابل به رنگ سبز روشن دارد که ضخیم و کرک دار هستند. برگهای موچود در پایین ساقه در این گیاه دراز، بیضوی شکل و نوک تیز بوده و در حاشیه برگها دندانه هایی منظم وجود دارد. برگها در بالای ساقه کوچکتر هستند. ساقه های جوان دارای رنگ سبز تیره بوده و سطح آنها پوشیده از کرکهای انبوه خاکستری رنگ است. ساقه ها با بالا رفتن سن گیاه، چوبی شده و رنگشان قهوه ای می شود.

برای مطالعه مقاله نحوه پرورش مریم گلی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مریم گلی در گلدان

مریم گلی در گلدان

معرفی مریم گلی:

گلها در انتهای فوقانی ساقه ها به رنگهای آبی کمرنگ یا ارغوانی به صورتی مجتمع روی چرخه های مخصوصی ظاهر می شوند که روی هر چرخه حدود 5 الی 8 گل مستقر شده اند. میوه گیاه مریم گلی چهار فندقه و در کاسه گل محصور می باشد. رنگ آن قهوه ای روشن یا گاها تیره است.

اواخر بهار تا اوایل تابستان زمان آغاز دوره گلدهی این گیاه می باشد. برگ و سرشاخه های گلدار اندام های مورد استفاده این گیاه هستند. در کل مریم گلی گیاهی خشکی پسند بوده و در طول دوره رویش به نور کافی، هوای گرم و به میزان کمی آب نیازمند است. وجود شرایطی از جمله آب فراوان و هوای خنک باعث افزایش روند رویشی این گیاه می شود.

خرید مریم گلی

محل رویش این گیاه اغلب کشورهای اروپایی و آسیایی است و در ایران نیز بیشتر در استان های واقع در حاشیه دریای خزر، آذربایجان، چهارمحال بختیاری، اصفهان، فارس، خراسان و سمنان به شکلی خودرو می روید.

ترکیبات شیمیایی مریم گلی:

گیاه مریم گلی دارای ترکیباتی شامل اسانس روغنی فرار، ساپونین، ماده ای تلخ تحت عنوان پیکروسالوین، اسیدهای آلی و … می باشد.

برای مطالعه مقاله مریم گلی چیست می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گل گیاه مریم گلی

گل گیاه مریم گلی

نیازها و شرایط نگهداری از مریم گلی:

گیاه مریم گلی برای رشد و نگهداری نیاز به شرایط محیطی مناسب دارد در ادامه به آنها می پردازیم.

نور: مریم گلی برای رشد مطلوب نیازمند نور کامل آفتاب است. در صورت قرار گیری در شرایط نیمه سایه از میزان رشد آن کاسته می شود. وجود شرایط سایه نیز باعث کاهش گلدهی و رشد علفی گیاه می شود.

خاک: برای کاشت گیاه مریم گلی می توان از بافت های مختلف خاک استفاده کرد. اما خاک مناسب برای رشد آن خاکی با زهکشی خوب است که مقدار کمی کود نیز داشته باشد. در صورت کاشت این گیاه در خاک های همواره مرطوب و یا عدم برخورداری از زهکشی مناسب گیاه ممکن است به کل از بین برود. خاک مناسب این گیاه بایستی دارای ph بین 5 الی 7 باشد. گیاه مریم گلی در مناطق آب و هوایی خشک و دارای خاک های سنگی شنی از رشدی مطلوب برخوردار خواهد بود.

آبیاری: خاک گیاه مریم گلی بایستی در زمان کوچک بودن مرطوبت نگه داشته شود، ولی با رسیدن به دوره بلوغ آبیاری به هنگام خشک شدن خاک کفایت می کند و زمانی آبیاری انجام می گیرد که خاک اطراف گیاه خشک شده باشد. مریم گلی گیاهی مقاوم بوده و تا میزان زیادی می تواند خشکی را تحمل نماید.

رطوبت: رطوبت مورد نیاز برای این گیاه در حدود کم تا متوسط است.

تکثیر: امکان ازدیاد این گیاه از طریق بذر آن نیز وجود دارد ولی بیشتر از قلمه آن برای تکثیر استفاده می کنند.

مجموعه بذر مریم گلی

طریقه مصرف:

از برگ و سرشاخه های گلدار این گیاه به صورت دمنوش استفاده می شود. این گیاه در صنایع داروسازی، غذایی، آرایشی بهداشتی نیز کاربردهای فراوانی دارد.

برای مطالعه مقاله پنج گیاه دارویی برای بهبود دیابت می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مریم گلی خشک شده

مریم گلی خشک شده

خواص درمانی مریم گلی:

از ترکیب جوشانده این گیاه با عسل برای تسریع در تسکین زخمهای ساق استفاده می شود به این ترتیب که پارچه ای را در دمکرده این ترکیب وارد کرده و زخم را با آن می پوشانند. این گیاه به هضم غذا و گوارش کمک کرده، ضد تشنج است، در کاهش میزان قند خون موثر بوده و قاعده آور است.

مریم گلی برگ شده

بهبود و افزایش میزان توانمندی های ذهنی و شناختی، درمان التهابات، خواص آنتی اکسیدانی قوی، پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر، تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به بهبود سلامت استخوان ها، کنترل دیابت، خواص مراقبتی از پوست، کاستن از گرگرفتگی ناشی از یائسگی و اثرات مفید روی پوست و مو از جمله دیگر خواص درمانی گیاه مریم گلی محسوب می شوند.

برای خرید گیاهان دارویی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *