خوشمزه ها

سردنوش هیبیسکوس

نوشیدنی سرد هیبیسکوس خوشمزه

سردنوش و دمنوش هبیسکوس از کاسبرگهای خشک شده گیاه هیبسکوس ساخته می شود و تاریخچه ی مصرف هزاران ساله دارد. تهیه آن آسان بوده و می تواند حتی بصورت گرم (دمنوش) مصرف گردد. در حالی که می توانیم هیبیسکوس را برای چند دقیقه در آب داغ دم کرد تا چای هیبیسکوس ( دمنوش) درست شود، سپس برای تهیه سرد نوش آن را خنک کرد. این دستور تهیه، به ما امکان حض بردن عطر و طعم کاسبرگ گل هیبیسکوس را در کنار رنگ چشم نوازش به ما می دهد. اگر می خواهیم از این سردنوش لذت ببریم لازم است سردنوش را یک یا دو روز زودتر از موعد دم کنیم.

هیبیسکوس دارای طعم میوه ای است که ترش، و سرخ رنگ است. قند موجود در این دستور تهیه، برای ایجاد طعم ملس به کار برده می شود هرچند که در صورت اینکه به دنبال سلامت بیشتر هستیم طعم ترش دوست داریم می توانیم شکر را حذف یا کم کنیم.حتی می توانیم طعم دهنده ی جدیدی به آن اضافه نماییم.

نوشیدنی سرد هیبیسکوس

نوشیدنی سرد هیبیسکوس

زمان آماده سازی: پنج دقیقه

زمان پخت: صفر دقیقه

نگهداری: بیست و چهار ساعت

زمان کل: بیست و چهار ساعت پنج دقیقه

مناسب برای: هشت نفر( هشت فنجان)

اصالت: نیجریه

رده: نوشیدنی سبک

می توان گفت تنها ایراد درست کردن سردنوش یا دمنوش از چای ترش رنگ آن است. زیرا اگر به صورت تصادفی روی لباس یا فرش بریزد ، پاک کردن آن اگر غیر ممکن نباشد قطعا بسیار سخت خواهد بود. فراموش نکنید دارید با گیاهی کار می کنید که در گذشته های دور گاهی برای رنگرزی (طبیعی) استفاده می شد.

چای سرد هیبیسکوس

چای سرد هیبیسکوس

مواد لازم:

هیبیسکوس خشک: یک پیمانه (از هیبیسکوس ملس هم می توانید استفاده کنید)

شکر گرانولا (دانه درشت): یک پیمانه

آب آشامیدنی: هشت پیمانه را جمع می کنیم.

خرید هیبیسکوس ملس

مواد لازم را جمع می کنیم، کاسبرگ های خشک شده را با ساقه الک کرده و بعد در آب سرد قرار می دهیم و اجازه می دهیم یک تا دو روز بماند یا تا زمانی که رنگ کاسبرگ گل از بین رفته و مایع ما سرخرنگ شود.

چای را از فیلتر کاغذی (یا توری) رد می کنیم. گل های باقیمانده تفاله است و دور می ریزیم.

شکر را اضافه کرده و به هم می زنیم تا کاملا حل شود.

می توانیم، این مایع را روی گاز یا مایکروویو گرم نموده و به صورت دمنوش مصرف کنیم و یا به عنوان سردنوش آن را خنک سرو کنیم. گل های گیاه هیبیسکوس را می توانید در فروشگاه های مواد غذایی سالم فروشگاه اینترنتی پوپونیک تهیه نمایید. همچنین می توانید به جای هیبیسکوس خشک از هیبیسکوس ملس و هیبیسکوس شیرین که نوعی خشکبار هستند استفاده نمایید.

می توانیم سردنوش یا دمنوش هیبیسکوس باقیمانده را تا 5 روز در یخچال نگهداری کنید.

گیاه هیبیسکوس قرمز

گیاه هیبیسکوس قرمز

با سلیقه شخصی و ذائقه ی خودتان درست کنید:

شکوفه نارنج یا تکه های پرتقال را به گلها ی هیبیسکوس اضافه کنید تا طعم مرکبات به طعم سرد چای اضافه شود.

یک چوب دارچین یا برش های زنجبیل را برای یک مزه ی کمی تند به گلها اضافه کنید.

شکر را با عسل یا گون یا استویا جایگزین کنید و یا آن را بدون قند تصفیه شده تبدیل کنید.

برای خرید میوه خشک می توانید از این لینک استفاده نمایید.
بهنام شایسته

درباره بهنام شایسته

پس از اخد مدرک کارشناسی مهندسی متالورژی دانشگاه شیراز در عرصه ی واردات زیورآلات، صنایع دستی، عتیقه و ظروف نقره وارد شدم، طی این مدت دوره های بازاریابی، مدیریت فروش دیده ام. پس از آن به نوشتن داستان و نمایشنامه نویسی به صورت حرفه ای روی آوردم و به دنبال آن به دلیل علاقه شخصی به محتوانویسی وارد شدم. آشنا به زبان انگلیسی، اسپانیول و تا حدودی آلمانی می باشم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *