آموزش باغبانی

چگونه یک باغ مینیاتوری در اتاق خود بسازیم

باغ مینیاتوری در اتاق خود بسازیم

چرا فقط یک باغ در فضای باز داشته باشید، در حالی که می توانید باغ مینیاتوری خود را در اتاق خود داشته باشید؟ داشتن یک باغ کوچک در اتاق راهی عالی برای این است که اتاق شما متصل به طبیعت یا حتی مد روز به نظر برسد! باغ کوچک به مراقبت بیش از حدی نیاز ندارد، بنابراین اگر زمان زیادی برای مراقبت از یک باغ بزرگ ندارید، انتخابی عالی است.

مرحله اول: ایجاد یک باغ تک گلدانی با گیاهان متعدد

اولین قسمت از این مقاله به ایجاد بک باغ با یه گلدان می پردازد.

1- یک ظرف مناسب یا گلدان کوچک پیدا کنید:

ظروف مختلفی وجود دارد که می توانید باغ کوچک خود را در آنها قرار دهید، مانند کاسه، ظروف پلاستیکی ناهار، و گلدان های سفالی. ارزش آن را دارد که به دنبال ظرفی دارای سوراخ های کوچک در پایین آن باشید تا آب از آن خارج شود. ظروف طرح دار می توانند در هر اتاقی زیبا به نظر برسند.

اگر گلدانی با سوراخ‌های زهکشی انتخاب ‌کنید، ممکن است به یک سینی یا نعلبکی کوچک برای زیر گلدان نیاز داشته باشید تا هر آبی که از گلدان خارج می‌شود را بگیرد. اگر قصد دارید باغ را روی مبلمان نگهداری کنید ممکن است آنها در اثر آب آسیب ببینند، بنابراین انجام این کار می تواند مفید باشد.

اگر می خواهید گیاهان زیادی در باغ خود داشته باشید، مطمئن شوید که ظرف یا گلدان به اندازه کافی پهن و عمیق باشد که همه آنها را در خود جای دهد. برخی از گیاهان به فضای بیشتری نیاز دارند، بنابراین تحقیق در مورد اینکه هر گیاه چقدر فضا اشغال می کند مفید خواهد بود.

انتخاب گلدان مناسب

انتخاب گلدان مناسب

2- خاک گلدان بگیرید:

شما به خاک گلدان خانگی برای قرار دادن در ته ظرف خود نیاز دارید یا اگر دسترسی دارید میتوانید مقداری خاک غنی از مواد مغذی از فضای باز تهیه کنید. می‌توانید خاک گلدان را از گلخانه محلی خود پیدا کنید.

اگر قصد استفاده از خاک در فضای باز را دارید، مراقب باشید. ممکن است حاوی آفات یا بیماری ها باشد و اغلب می تواند بسیار سنگین یا متراکم باشد که امکان زهکشی مناسب گیاهان گلدانی را فراهم نمی کند. خاک لومی معمولا انتخاب مطمئن تری است.

برخی از گیاهان نیازهای خاصی به خاک دارند که ممکن است با خاک استاندارد گلدان برطرف نشود. مفید است که در هنگام انتخاب خاک در مورد نیازهای گیاهان خود تحقیق کنید تا از انتخاب نوع مناسب مطمئن شوید.

ریختن خاک با بیلچه

ریختن خاک با بیلچه

3- گیاهان را برای باغ کوچک خود انتخاب کنید:

هنگام انتخاب گیاهان برای باغ خود، باید آنها را جستجو کنید تا مطمئن شوید که می توانید آنها را در داخل خانه پرورش دهید. گیاهانی که خیلی بزرگ نمی شوند ترجیح داده می شوند، زیرا باغ شما کوچک است. اگر چندین نوع گیاه را به یک ظرف اضافه می کنید، مطمئن شوید که نیاز به آب و نور برای هر نوع مشابه باشد. گیاهان احتمالی برای باغ مینیاتوری داخلی شما عبارتند از:

 • گیاه هوازی
 • انگشت نوزاد
 • گیاه پول چینی
 • اچوریا
 • گیاه یشم
 • لیتوپس
 • رشته مروارید
سه گلدان با گیاهان

سه گلدان با گیاهان

4- گیاهان خود را به خاک منتقل کنید:

گیاه را با دقت از گلدان اصلی بیرون بیاورید. ریشه ها را به آرامی شل کنید و در خاک بکارید. ایده خوبی است که به محض کاشت به گیاهان خود آب بدهید.

کاشتن گیاه در گلدان بزرگ

کاشتن گیاه در گلدان بزرگ

5- مکانی برای قرار دادن باغ پیدا کنید:

باغ شما باید نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند، بنابراین قرار گرفتن در نزدیکی پنجره ایده خوبی برای قرار دادن آن است.

مطمئن شوید که مکانی را پیدا کنید که در نور کامل خورشید نباشد و فقط کمی آفتاب بگیرد، تا گیاهان بیش از حد نور دریافت نکنند.

سطوح صاف و ثابت مانند میزها یا طاقچه‌ها برای باغ شما ایده‌آل هستند تا واژگون نشوند یا سقوط نکنند.

پیدا کردن مکان امن برای کاشت

پیدا کردن مکان امن برای کاشت

6- مراقب باغ خود باشید:

هنگامی که باغ خود را درست کردید، نباید زمان زیادی از شما بگیرد، اما باید با آبیاری و کوتاه کردن آن در زمانی که احساس کردید به آب یا اصلاح نیاز دارد، از آن مراقبت کنید.

 • به عنوان یک قانون کلی، زمانی که خاک خشک شد، باغ را آبیاری کنید. بسته به آنچه در باغ مینیاتوری خود دارید، ممکن است مجبور شوید برخی از گیاهان را بیشتر از بقیه آبیاری کنید. به عنوان مثال، ساکولنت ها به اندازه گیاهان دیگر به آب نیاز ندارند.
 • باغ خود را بیش از حد آبیاری نکنید. فقط در صورتی به آن آب بدهید که خاک آن خشک باشد. در غیر این صورت، ممکن است گیاهان از بین بروند. این رایج ترین روشی است که گیاهان خانگی از بین می روند.
 • همانطور که باغ مینیاتوری شما رشد می کند و شکوفا می شود، برخی از برگ ها ممکن است فضای زیادی را اشغال کنند. اگر چنین است، با استفاده از قیچی باغبانی، گیاهان را اصلاح کنید.
 • حتماً پرده ها را در روز باز کنید تا گیاهان شما نور خورشید را دریافت کنند.
به گلدان بزرگ اب دهید

به گلدان بزرگ اب دهید

مرحله دوم: ایجاد گلدان های تک گیاهی

دومین مرحله از این مقاله ایجاد گلدان های تک گیاهی است.

1- چندین گلدان مناسب پیدا کنید:

استفاده از گلدان های سفالی خوب است، اما می توانید از گلدان های پلاستیکی نیز استفاده کنید. گلدان هایی که شبیه هم هستند می توانند ظاهر خوبی داشته باشند و گلدان های طرح دار عالی هستند.

 • در حالت ایده آل، گیاهان باید در گلدان هایی رشد کنند که اندازه آنها تقریباً برابر باشد. اگر گیاهی را در گلدانی قرار دهید که خیلی بزرگ است، خاک به آرامی خشک می شود و آن را مستعد پوسیدگی ریشه می کند.
 • باید سوراخ های کوچکی برای خروج آب و گردش هوا داشته باشد. همچنین نگه داشتن نعلبکی های کوچک گیاهی در زیر گلدان ها برای گرفتن آب اضافی که تخلیه می شود، مفید است تا روی مبلمان شما تخلیه نشود.
 • ببینید آیا می توانید گلدان های آویزان تهیه کنید! گلدان‌های آویزان بسیار زیبا به نظر می‌رسند و می‌توان آن‌ها را تقریباً در هر مکانی قرار داد. آنها باید در هر فروشگاه باغبانی یا سخت افزاری یا آنلاین در دسترس باشند.
چند گلدان کوچک روی هم

چند گلدان کوچک روی هم

2- خاک گلدان بگیرید:

برای پر کردن گلدان خود به خاک گلدان خانگی یا اگر به فضای باز دسترسی دارید به خاک غنی از مواد مغذی نیاز دارید. می‌توانید خاک گلدان را از گلخانه محلی یا بخش باغ فروشگاه سخت‌افزار محلی خود پیدا کنید.

اگر قصد استفاده از خاک فضای باز را دارید، مراقب باشید. ممکن است حاوی آفات یا بیماری ها باشد و اغلب می تواند بسیار سنگین یا متراکم باشد که امکان زهکشی مناسب گیاهان گلدانی را فراهم نمی کند. خاک لومی معمولا انتخاب مطمئن تری است.

در صورت امکان، خاک شما باید متناسب با گیاه خاصی باشد که در آن رشد می کند. به عنوان مثال، کاکتوس‌ها، ساکولنت‌ها و رزماری خاک درشت با زهکشی خوب را ترجیح می‌دهند که حدود یک سوم ماسه باشد. با این حال، شما باید نهال ها را در مخلوطی سبک، نگهدارنده رطوبت و بدون خاک بکارید.

خاک را در گلدانهای کوچک بریزید

خاک را در گلدانهای کوچک بریزید

3- گیاهان را برای گلدان خود انتخاب کنید:

هنگام انتخاب گیاهان، تحقیق کنید تا مطمئن شوید که می توانند در داخل آنها رشد کنند. گیاهان این مرحله می توانند کمی بزرگتر باشند، زیرا گلدان های مخصوص به خود را خواهند داشت. گیاهانی که می توانید برای این روش استفاده کنید عبارتند از:

 • آلوئه ورا
 • آنتوریوم
 • گیاه شویدی
 • گیاه قاشقی
 • سانسیویریا
 • رشته مروارید
دور گلدان ها را بپیچید

دور گلدان ها را بپیچید

4- گیاهان خود را به گلدان آنها منتقل کنید:

ریشه ها را به آرامی شل کنید و در خاک بکارید. وسط هر گلدان یک سوراخ حفر کنید. باید به اندازه کافی عمیق باشد تا زمانی که گیاه را در آن قرار می دهید، تاج (محل برخورد ریشه ها با ساقه) با خاک هم سطح شود. سطح خاک را صاف کنید.

مطمئن شوید که با گیاه ملایم برخورد می کنید. شما نباید به آن آسیب بزنید، بنابراین هنگام قرار دادن آن مراقب باشید.

گیاهان را از ریشه جدا کنید

گیاهان را از ریشه جدا کنید

5- گلدان های گیاهی خود را قرار دهید:

شما باید یک منطقه مناسب برای قرار دادن گیاهان خود پیدا کنید تا آنها به اندازه کافی نور خورشید دریافت کنند و در معرض دید باشند. قرار دادن گیاهانی که نسبت به سایرین به نور خورشید بیشتری نیاز دارند، نزدیکتر به پنجره یا روی طاقچه، ایده خوبی است.

 • اگر گلدان های آویزان گیاهی دارید، می توانید آنها را دور پنجره یا کناره های آن آویزان کنید. برخی از گیاهان به آفتاب کمتری نیاز دارند و می توان آنها را به دیوار یا اطراف میز آویزان کرد.
 • مطمئن شوید که گیاهان در یک نقطه خیلی به هم ریخته به نظر نمی رسند. اگر سعی کنید تمام گلدان های گیاهی خود را روی یک طاقچه قرار دهید، ممکن است کمی درهم ریخته یا نامنظم به نظر برسد. بهتر است گیاهان را کمی بیشتر پخش کنید، به عنوان مثال اگر یک گیاه بزرگتر است و همزمان ممکن است حدود 2-3 گیاه در یک منطقه داشته باشد، روی میز، قفسه کتاب یا روی زمین قرار دهید.
 • جایی که آنها را می گذارید ترکیب کنید! اگر بتوانید، خوب است که برخی از گیاهان را در گلدان های معمولی و برخی را در گلدان های آویزان نگهداری کنید. این باعث می شود اتاق شما به طور طبیعی پر از گیاهان باشد.
 • سعی کنید آنها را در یک قفسه قرار دهید تا دیده شوند. این کار دکوراسیونی بسیار زیبا و طبیعی در اتاق شما ایجاد می کند که برای شما و هر شخصی که اتاق شما را می بیند جلب توجه می‌کند.
گلدان را در گلخانه بگذار

گلدان را در گلخانه بگذار

6- از گیاهان خود مراقبت کنید:

شما باید مطمئن شوید که گیاهان نور خورشید و آب دریافت می کنند و در صورت نیاز کوتاه می شوند.

 • به یاد داشته باشید که پرده ها را بکشید تا گیاهان بتوانند نور خورشید را دریافت کنند.
 • برخی از گیاهان به آبیاری بسیار بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارند؛ ساکولنت ها کمتر از بوته ها یا سایر گیاهان برگدار به آب نیاز دارد.
 • اگر گیاهی در گلدان خود بیش از حد رشد کند، اصلاح آن کاری کاملاً قابل قبول است. برخی از گیاهان باید در گلدان های خود بیش از حد رشد کنند (و از کناره ها عبور کنند) به عنوان مثال، گیاه رشته مروارید تا بیرون لبه گلدان رشد می کند.
 • مطمئن شوید که فقط در صورتی گیاه را آبیاری کنید که خاک گلدان آن خشک باشد. شما به راحتی می توانید بیشتر گیاهان را بیش از حد آبیاری کنید، به همین دلیل است که این راه رایج ترین روش از بین رفتن گیاهان خانگی است.
به گلدان های در گلخانه اب بدهید

به گلدان های در گلخانه اب بدهید

برای خرید بذر می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

9 دیدگاه درباره مقاله “چگونه یک باغ مینیاتوری در اتاق خود بسازیم

 1. Avatar آراز گفت:

  من حتی اتاق ندارم

  1. Avatar آنتونی رابینز گفت:

   بعد از آنکه برای خودت هدف یا هدف هایی مشخص کرده و آن هدفها که اکنون به صورت فکر در ذهنت جا خوش کرده اند را از ذهنت خارج کنی و دقیقا همان فکر ها را در یک دفترچه ای وارد کنی از همان لحظه فکرهات به هدف تبدیل شده اند و از این لحظه به بعد تو یک فرد هدفمند هستی.مرحله دوم تلاش و کوشش و سماجت مداوم،بدین معنی که در هر کار و شغلی که فعالیت میکنی ثابت قدم و سماجت به خرج بده و تا لحظه ایکه دستت به هدفت نرسیده دست از تلاش مداوم برندار…و اما مهمترین مرحله که اولین و مهمترین و تعیین کننده ترین مرحله این فرایند 《چگونه اهداف خود را انتخاب یا مشخص کنیم؟》 است.این سوال خیلی خیلی مهم اساس و کلید همه موفقیت های دنیاست و جواب آن چیزی نیست جز اینکه از انتخاب هیچ هدفی نترس حتی اگر ؛مثال:هدفت پادشاهی یا رهبریت همه دنیاست.پس به خودت وبه توانایی خودت و به اینکه با وجود همه مشکلات بالاخره به هدفت خواهی رسید ایمان داشته باش و از انتخاب لقمه ای که به نظر تو بزرگتر از دهانت است نترس و اتفاقا با ایمان کامل به خودت و ایمان به رسیدن به هدفت باید ادامه بدی.چون ایمان نقطه مقابل ترس است. همه فرمول موفقیت در جهان از آغاز حیات بشر همین بوده و تا پایان حیاط بشر همین خواهد بود.گول تبلیغات پر زرق و برق که می خواهند برایمان راه حل های آسان و بدون زحمت و معجزه آسا ولی غیرواقعی بفروشند را نخوریم.

 2. Avatar بهروز آراسته گفت:

  با توجه به وجود انواع لامپهای رشد گیاه در بازار و اینترنت بسیار راحت میتوان یک قفسه شبیه کتابخانه بر روی دیوار نصب و گلخانه ای کوچک راه اندازی کرد .
  یا فقط با خرید یک گیاه هوازی شروع کرد .
  من خودم در آپارتمان کوچک با پنجره رو به شرق . تونستم سبزیکاری کنم. بونسای ، تراریوم و انواع گیاه آپارتمانی پرورش بدم…
  پس همه میتونن…

 3. Avatar فاطمه گفت:

  سلام باغچه آرایی هم یاد بدید ما اینجا هواخیلی گرمه هرچی بکاریم تابستون خشک میشه از شید استفاده کنیم فایده نداره

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   حتما در اسرع وقت

 4. Avatar میثم گفت:

  من اتفاقی با گل‌های اپارتمانی اشنا شدم ….یکی از همسایگان قلمه ای به مادرم داد و مادرم قصد داشت اون را دور بندازه….. من که هیچ اطلاعی در مورد گل و گیاه نداشتم گذاشتمش تو اب و ریشه داد و کاشتمش ….. الان کلی گل و گیاه تو اتاقم دارم … با رشد عالی ….همه وقتی میان تو اتاقم شوکه میشن که چقدر سر سبز و قشنگن …..‌مثل یک جنگل کوچک …… البته اطلاعاتم را هم بالا بردم…… در مورد خاک . کود و سایر موارد لازم …..طبق برنامه اب _کود و هرس انجام میدم

 5. Avatar علي گفت:

  با سلام ایامیشه درختانمیوه دار در پاسیو روبه شرق پرورش داد؟با تشکر

  1. سلام درخت میوه دار نور زیاد و مستقیم آفتاب را می خواهد.

 6. Avatar علي گفت:

  با سلام ایامیشه درخت گلابیدار در پاسیو روبه شرق پرورش داد؟با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *