بن سای و گلخانه

ساختار متفاوت گلخانه

ساختار متفاوت گلخانه

گلخانه ­ها را می ­توان به چندین روش طبقه­ بندی کرد و سوالات گسترده­ ای در این زمینه وجود دارد. گلخانه­ ها را می­ توان از نظر شکل، ساختار و حتی مواد طبقه­ بندی نمود. گلخانه­ ها بر اساس الگوی آب و هوای منطقه ­ای و همچنین نوع گیاهان قابل رشد طراحی می ­شوند.

برای شروع از اصول پایه، سه نوع گلخانه وجود دارد. گلخانه متصل شده از سقف (سقف شیروانی)، گلخانه پیوسته و گلخانه ایستاده آزاد. گلخانه ایستاده آزاد به ساختار دیگری متصل نبوده و تولید کننده می­ تواند آن را به راحتی بسازد. گلخانه ­های متصل شده از شیار، مجموعه ­ای از خانه ­های متصل شده بهم در لبه­ ها هستند که فاقد پارتیشن می­ باشند. گلخانه­ های پیوسته نیز دارای طرح مشابه بوده و پارتیشن دارند. تصویر زیر تفاوت­ های ساختاری را به وضوح نشان می­ دهد.

انواع گلخانه

گلخانه ­های متصل و پیوسته دارای طرح­ های فراوانی هستند که از آن جمله می­ توان به قوس کوتیک، سقف باز، A شکل، دهلیزی، اره­ ای و ونلو اشاره کرد. در زیر تصاویر از طرح­ های مختلف گلخانه آورده شده است.

گلخانه­ ها را می­ توان توسط موادی که با آن ساخته شده ­اند شناسایی کرد. مواد اولیه مورد استفاده در ساخت گلخانه ­ها بیشتر شیشه، پلی و پلی کربنات، فایبرگلاس و اکریلیک است. پیشرفت­ های فراوانی در تولید پلی کربنات صورت گرفته و با ایجاد پوشش در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث بهبود رشد و افزایش کارآیی گلخانه می ­شود. ارزش R آن بسیار عالی است. هنگام تصمیم­ گیری در مورد انتخاب مواد برای ساخت گلخانه، بایستی مقدار روشنایی، عایق، طول عمر و هزینه ­ها نیز در نظر گرفته شود.

برای مطالعه مقاله همه چیز درباره ی گلخانه می توانید از این لینک استفاده کنید.

انواع گلخانه

انواع گلخانه

ملاحظات مهم گلخانه

برخی از مواد نظیر شیشه نور مستقیم آفتاب را فراهم می ­کنند و می ­توانند در بسیاری از گیاهان استفاده شوند(بسیاری از خانه ­های شیشه ­ای دارای نور ترکیبی هستند)، در حالی که سایر مواد مانند پلی کربنات نور پراکنده را فراهم می ­کنند.

مقدار عایق­ بندی یکی دیگر از ملاحظات مهم محسوب می ­شود، زیرا هزینه ­های گرمایشی برخی از گلخانه ­ها بسیار بالا بوده و باغبانان با هزینه­ های زیادی روبرو هستند. داشتن گلخانه عایق ­بندی شده می­ تواند باعث کاهش هدر رفت انرژی در فصول سرد سال شود. یکی از نمونه ­های بهبود مقدار عایق ­بندی، استفاده از ایده پلی دوتایی است. برخی از گلخانه­ ها به سادگی توسط یک چارچوب با ورق پلی تهیه می­ شوند. با افزودن لایه دیگر پلی می­ توان مقدار عایق ­بندی آن را بهبود داد.

مشکلات مرتبط با طول عمر عبارتند از تخریب UV، پاره شدن مواد (ورقه­ های پلی)، زنگ زدگی و پوسیدگی. گلخانه­ ها به دلیل تبخیر و تعرق گیاهان بسیار مرطوب هستند. این محیط اگرچه برای گیاهان بسیار عالی است، اما برای مصالح ساختمانی در یک دوره طولانی بسیار سخت است.

روش دیگر طبقه ­بندی گلخانه­ ها توسط سیستم­ های کنترل محیط در حال رشد است.

دو سیستم گرمایشی اصلی وجود دارد که عبارتند از بخاری و سیستم­ های دیگ بخار. سیستم­ های دیگر بخار از گزینه ­های مختلفی نظیر لوله ­ها زیرین تا سیستم­ های بالا برخوردار هستند. همچنین، سیستم­ های مقاومت الکتریکی بخار، مادون قرمز و الکتریکی نیز وجود دارد که چندان رایج نیستند.

انواع سیستم­ های خنک کننده مانند سیستم­ های تهیه (کناره، بد، جدار)، پد و فن (خنک کننده تبخیری)، کولرهای آبی (خنک کننده تبخیری)، سیستم­ های فن، واحد های AC و واحد های فن تبخیری نیز وجود دارد.

ملاحظات مهم گلخانه

ملاحظات مهم گلخانه

برای خرید انواع بذر سبزیجات می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه احداث گلخانه میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *