بن سای و گلخانه

ساختارهای گلخانه

ساختار گلخانه ها

کارآیی و تولید یک گلخانه تا حدود زیادی به نوع ساختار مورد استفاده در آن بستگی دارد. از آنجا که طرح­ های زیادی برای انتخاب وجود دارد، مهم است که با مزایا و معایب هر یک از آن­ها آشنا شوید. در زیر به صورت خلاصه در مورد گلخانه ­های تجاری و مولفه ­های ساختاری آن­ها بحث شده است.

انواع گلخانه­ ها

بطورکلی سه نوع گلخانه وجود دارد: گلخانه جدا، سقف شیروانی و متصل بهم. به دلیل محدودیت اندازه برای تولید تجاری تعداد گلخانه ­های جدا کم است. این نوع گلخانه محبوبیت زیادی بین علاقه­ مندان دارد.  گلخانه ­های جدا مستقل از هم و ایستاده هستند. با این وجود، این گلخانه ممکن است از طریق راهرو به گلخانه دیگر یا محل کار متصل باشد. متداول­ ترین نوع گلخانه جدا برای تولید تجاری کوئنست است. این گلخانه ­ها از خرپای قوسی ساخته شده­ اند و معمولا در انتها از دیوار برای پشتیبانی بیشتر استفاده می­ شود. گلخانه ­های کوئنست برای تولید اکثر محصولات زراعی مناسب هستند، اما در بسیاری از نقاط تا حدودی در نزدیک دیواره­ های جانبی محدود شده­ اند. این امر باعث کاهش کارآیی و بهره ­وری آن می­ شود.

گلخانه ­های سقف شیروانی توسط یک بخش مشترک در لبه بهم متصل می­ شوند. بطورکلی، عدم وجود دیواره داخلی در زیر آن باعث افزایش کارآیی می­ شود. گلخانه­ های سقف شیروانی ممکن است قوسی یا گنبدی باشند. گلخانه­ های قوس خورده معمولا برای پوشش­ های سنگین (به عنوان مثال، شیشه و فایبرگلاس) مناسب هستند؛ در حالی که، گلخانه­ های طاق خمیده برای پوشش با مواد سبک­تر استفاده می­ شوند (مانند پلی اتیلن و پلی کربنات). چندین گلخانه سقف شیروانی متصل بهم تحت عنوان “محدوده” نامیده می­ شوند.

ساختارهای گلخانه تجاری: A)متصل بهم، B)کوئنست آزاد و C)سقف منفرد.

برای مطالعه مقاله همه چیز درباره ی گلخانه می توانید از این لینک استفاده کنید.

انواع گلخانه­ ها

انواع گلخانه­ ها

اجزای سازه گلخانه­

خرپاها به صورت عمودی بوده و از گلخانه محافظت می ­کنند. بسته به نیاز به مقاومت خرپاها در فاصله 0.5 تا 1 متری از مرکز قرار دارند. بسته به عرض گلخانه نوع خرپا می ­تواند قوسی یا خمیده باشد. به طورکلی، گلخانه­ هایی به عرض بیش از 15 متر به تهیه خرپای تقویت شده نیاز دارند.

پورلین­ ها تکیه­ گاه­ های افقی هستند که روی خرپا ها قرار می ­گیرند. اندازه این اجزاء به اندازه گلخانه بستگی دارد و معمولا با فاصله 1-2 متر از یکدیگر قرار می­ گیرند. پورلین­ ها ممکن است به گره ­ها نیز متصل باشند. در این صورت به عنوان پشتیبان عمل کرده و در مناطقی که دارای وزش باد شدید است استفاده می ­شوند. پست­ های جانبی و ستون­ ها تکیه ­گاه­ های عمودی هستند که معمولا 0.5-1 متر ارتفاع دارند. این مولفه ­های ساختاری تا حدودی بر بازده گلخانه تاثیر می ­گذارند. همچنین، دیواره ­های جانبی نیز جهت تهویه و عایق­کاری استفاده می ­شوند.

اجزای سازه اولیه گلخانه: A) خرپا، B) دیوار انتهایی، C) پست جانبی، D) دیواره جانبی و E) پورلین.

برای مطالعه مقاله انواع مختلف ساختار گلخانه می توانید از این لینک استفاده کنید.

اجزای سازه گلخانه­

اجزای سازه گلخانه­

مواد ساخت گلخانه­

گلخانه­ ها از چندین ماده مختلف ساخته می­ شوند. از محبوب­ ترین آن­ها می­ توان به آلومینیوم، فولاد و چوب اشاره کرد. از بین این سه مورد، آلومینیوم اقتصادی ­تر بوده و ماندگاری طولانی دارد. آلومینیوم ممکن است در شکل­ ها و ضخامت ­های مختلف باشد. بنابراین، می­ توان از آن برای تهیه اجزای ساختاری مختلف استفاده کرد.

چوب کمتر مورد استفاده قرار می ­گیرد، زیرا در محیط مرطوب گلخانه به سرعت خراب می­ شود. اگر از چوب استفاده می ­شود، بهتر است از چوب تحت فشار استفاده کنید که در برابر پوسیدگی “مقاوم” هستند. چندین نوع از این چوب به صورت تجاری در دسترس می ­باشد. با این حال، مشخص شده که پنتا گازهایی را تولید می­ کند که می­ تواند برای گیاهان مضر باشد.

مواد پوشش گلخانه­

پوشش ­های گلخانه باید به اندازه کافی شفاف باشند تا انتقال بهینه نور را فراهم کرده و در عین حال بادوام و اقتصادی باشند. برای برآورده کردن این نیاز­ها چندین ماده به صورت تجاری تهیه شده است.

شیشه بهترین ماده برای انتقال نور به گلخانه است. با این حال، اجزای مورد نیاز برای پشتیبانی از شیشه بسیار پر هزینه است. بنابراین، سرمایه­ گذاری اولیه و نگهداری آن باعث شده که تولیدکنندگان در تگزاس استفاده از آن را محدود کنند.

فایبرگلاس یکی دیگر از مواد پوششی است که اغلب در گلخانه­ های تجاری مورد استفاده قرار می­ گیرد. فایبرگلاس بسیار بادوام بوده و به اجزای گسترده گلخانه شیشه ­ای نیازی ندارد. متاسفانه، فایبرگلاس برای تجزیه توسط نور ماوراء بنفش (UV) بسیار مستعد است. این نور باعث تورم الیاف و در نتیجه کاهش قابل توجه انتقال نور می ­شود. طول عمر فایبرگلاس در شرایط خاص می­ تواند به اندازه پنج سال باشد.

ورقه­ های دولایه پلی اتیلن (PE) پر از هوا از رایج­ ترین پوشش­ های گلخانه ­های تجاری در تگزاس هستند. پلی اتیلن سفت و سخت نیست و پشتیبانی لازم برای عملکرد طبیعی را فراهم می­کند. بیشتر فیلم­ های PE موجود هر دو سال نیاز به تعویض دارند. اگرچه این تعمیر و نگهداری مکرر پر هزینه است، اما کاهش سرمایه­ گذاری اولیه مورد نیاز کم بوده و ساختار محدودی برای پشتیبانی از این پوشش مورد نیاز است. در نتیجه، استفاده از PE برای تولید کنندگان اقتصادی ­تر است.

اکنون چندین ماده پلی­کربنات و کریلیک جدید برای پوشش­ های گلخانه تهیه شده است. با این حال، اطلاعات کافی در مورد آن در دسترس نیست تا مشخص شود که آیا استفاده از آن می ­تواند مناسب باشد یا خیر.

خلاصه

بهره ­برداری از ساختار یک گلخانه تا حد زیادی تحت تاثیر طراحی آن قرار دارد. همچنین، هزینه ­های اولیه و طول عمر مواد استفاده شده نیز موثر است. گلخانه ­های ایستاده و سقف شیروانی بیشترین بهره ­وری را در تولید محصولات زراعی دارند. آلومینیوم بادوام­ترین و متداول­ترین مواد برای تهیه سازه­ های گلخانه ­های تجاری است. ورقه ­های دولایه پلی­اتیلن اقتصادی­ ترین ماده پوشش برای تولیدکنندگان در تگزاس هستند که به صورت تجاری در دسترس می ­باشند.

گلخانه­

گلخانه­

برای خرید انواع تجهیزات گلخانه می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه احداث گلخانه میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *