آموزش باغبانی

روش کاشت پیاز از بذر

نحوه کاشت پیاز

پیاز به راحتی قابل کاشت است و هنگامی که خرد و پخته شود، به غذاهای زیادی دیگری اضافه می شود. با این حال، مانند اکثر گیاهان، آن ها شرایط خاصی دارند که ترجیح می دهند. به عنوان مثال، بستر بلند یا ردیف برجسته بهترین روش برای پیاز است زیرا آنها خاکی را ترجیح میدهند که به خوبی زهکشی شده باشد. شما می توانید مکان مناسبی را ایجاد کنید در حالی که پیاز شما دیگر در فضای داخلی رشد نمی کند. با کمی کار می توانید مکان مناسبی برای کاشت پیاز خود پیدا کنید.

مرحله اول: شروع با کاشت پیاز داخل خانه

در محله اول این مقاله به چگونگی کاشت پیاز در داخل می پردازیم.

بذر پیاز بخرید:

برای کاشت باید دانه ها یا بذر پیاز مناسب را پیدا کنید. اکثر فروشگاه های باغبانی و سخت افزار فروشی آنها را برای فروش دارند. اگر در خارج از کشور زندگی می کنید، با رسیدن فصل مناسب می توانید آنها را در فروشگاه های محلی خود پیدا کنید. همچنین می توانید با سفارش از طریق فهرست آنلاین سفارشات الکترونیکی، آنها را از طریق پست دریافت کنید.

برای سفارش آنلاین از فروشگاه اینترنتی بذر پوپونیک می توانید از طریق لینک های زیر اقدام فرمائید:

خرید بذر پیاز به شما امکان می دهد مستقیماً به مرحله کاشت بروید، نه اینکه ابتدا با جوانه زدن بذر شروع کنید. بذر ها آماده هستند تا در زمین قرار گیرند. پیاز مناسب آب و هوای خود را انتخاب کنید. پیاز های روز بلند، چون به نور خورشید زیادی نیاز دارد، در آب و هوای شمالی بهتر عمل می کند. اگر آنها را از یک فروشگاه محلی خریداری می کنید، باید پیاز تهیه کنید که متناسب با محل زندگی شما باشد. پیازهای روز کوتاه در مناطق آب و هوایی جنوبی، درصورتی که هوا به اندازه کافی ملایم باشد، می توانند در زمستان رشد کنند.

دانه یا مجموعه ای پیاز بخرید

دانه یا مجموعه ای پیاز بخرید

زودتر شروع به کاشت کنید:

حداقل 6 هفته زودتر از آخرین تاریخ سرما شروع کنید. شما باید بذرها را در داخل خانه بکارید تا به آنها فرصت بیشتری برای رشد دهید. حتی می توانید از 8 تا 10 هفته قبل شروع کنید. به عبارت دیگر، می توانید شروع کاشت بذرها را از اواخر بهمن شروع کنید. کاشت در فضای داخلی به آنها زمان بیشتری برای برگ دادن می دهد که منجر به ایجاد پیازهای بزرگتر می شود. اگر نمی خواهید در داخل خانه شروع کنید، گیاهانی بخرید که قابل کاشت در فضای باز باشد.

زودتر شروع به کاشت کنید

زودتر شروع به کاشت کنید

در یک سلول قرار دهید:

هر 4 تا 5 عدد را در یک سلول قرار دهید. اگر یک بذر شروع کننده با سلول های تکی دارید ، می توانید با افزودن 4 تا 5 بذر به هر سلول شروع کنید. عمق آنها باید تقریباً 1.5 سانتی متر باشد. سلول یک فنجان جداگانه از خاک است که شما در آن بذر 1 می کارید. اگر داخل خانه یک گلدان تخت دارید ، آنها را با فاصله 3.5 سانتی متر بکارید. اگر چه هنوز هم باید آنها را در عمق 1.5 سانتی متر بکارید.

در یک سلول قرار دهید

در یک سلول قرار دهید

هرس کنید:

در صورت لزوم هرس کنید. در حالی که آنها در حال رشد هستند، ممکن است بیش از حد بلند شوند. وقتی این کار را انجام دهند، شروع به پژمرده شدن می کنند. بهتر است که آنها را به اندازه 8 سانتی متر کوتاه کنید.

هرس کنید

هرس کنید

مرحله دوم: پیدا کردن و ایجاد مکان مناسب

در ادامه این مطلب به پیدا کردن مکان مناسب برای کاشت پیاز می پردازیم:

مکان خوبی پیدا کنید:

پیاز را باید در مکانی آفتابی کاشت. این بدان معنی است که منطقه هیچ سایه ای از گیاهان دیگر، از جمله درختان یا خانه شما، نگیرد. بهترین راه برای تشخیص اینکه در حیاط شما کدام مکان آفتابی است، نظارت بر آن است. هر روز دو ساعت را به بیرون از خانه اختصاص دهید. توجه داشته باشید که کدام مناطق در طول روز آفتابی ترند. هنگام انتخاب مکان، محلی را انتخاب کنید که بیشترین میزان آفتاب را برای پیاز داشته باشد.

مکان خوبی پیدا کنید

مکان خوبی پیدا کنید

بستر های مرتفع را امتحان کنید:

بستر های مرتفع را امتحان کنید. ساختار بستر های بلند، تخت هایی است که در وسط آنها خاک قرار دارد. مرز آنها معمولاً با آجرهای بتونی یا چوبی است. آنها سطح بستر را از سطح زمین بالا می برند. اندازه گیری تختخواب خود را شروع کنید. سه متر در سه متر نسبتاً استاندارد است، زیرا دست بیشتر افراد می تواند به وسط تخت برسند. زمین را با بیل یا چنگک درست کنید.

چوب مورد نیاز خود را تهیه کنید. برای گوشه ها به چوب های با اندازه 3*3 متر نیاز دارید. آنها باید هر کدام یک پا باشند. شما همچنین به تیرکی باندازه 2*2 برای پایه های اصلی نیاز دارید، چهار عدد. در آخر، شما 2*6 برای کناره ها نیاز خواهید داشت. طول آنها 1.20 متر است و شما به 8 عدد نیاز دارید

2*6 خود را روی مربع قرار دهید. ابتدا با پیچ کردن یک عدد 2*6 در کنار پایه 4*4 شروع کنید، با پایین و لبه خارجی آن را پیچ کنید. 2*6 دیگر را بر روی قبلی قرار دهید اما در قسمت بالاتر قرار بگیرد. باید با قسمت بالا و سمت راست مقابل اولی قرار داشته باشد. داخل آن را پیچ کنید.

مجموعه بعدی 2*6 باید اضافه شود تا آنها به لبه هم برسند اما انتهای تخته های دیگر را بپوشانند. به عبارت دیگر، تخته های اول باید به قسمت دوم بچسبد، با این که باید بیشتر به بیرون بچسبد تا داخل. همینطور ادامه دهید تا همه تخته ها به هم متصل شوند. هنگامی که این کار را انجام دادید، سطح مربع را به صورت مورب اندازه بگیرید تا مطمئن شوید مربع صاف است. اگر اینگونه نیست، مربع را با کمی حرکت دادن تنظیم کنید.

سایر تیرک را اضافه کنید. آنها را روی زمین و در وسط هر دیوار قرار دهید، سپس از پیچ استفاده کنید تا به دیوار متصل شوند. در آخر، خاک را اضافه کنید.

بستر های مرتفع را امتحان کنید

بستر های مرتفع را امتحان کنید

ردیف های برجسته ایجاد کنید:

ردیف های برجسته ایجاد کنید. گزینه دیگر ردیف های برجسته است. ردیف های برجسته مانند بستر های بلند هستند، اما ساختار آنها مانند بستر های بلند نیست. در عوض، شما آنها را فقط با خاک ایجاد می کنید. هنگامی که خاک خشک است، مواد قابل تجزیه بیولوژیکی را در بالای آن پخش کنید، مانند کمپوست یا یونجه یا علف پوسیده. با یک چنگک باغی یا روتوتیلر، آن را در خاک مخلوط کنید تا خاک سست و خرد شود.

می خواهید ردیف های شما چگونه قرار بگیرد. اگر نمی توانید به وسط آن برسید، باید عرض آنها تقریباً 1.20 متر یا کمی کوتاه تر باشد. بین ردیف ها برای راه رفتن به فضای خالی احتیاج دارید. اگر می خواهید جایی برای چرخ دستی داشته باشید، بین آن را حداقل 30 تا 60 سانتیمتر عرض بگذارید.

با انتقال خاک از مسیرها به داخل بسترهای برآمده، ارتفاعی برآمده ایجاد کنید. یک چنگک برای این منظور خوب است. شاید لازم باشد از بیل در انتهای آن استفاده کنید. برای جلوگیری از رشد چیز اضافی در مسیرها، آنها را با روزنامه (ضخامت 5 قطعه) بپوشانید. همچنین می توانید از مقوا استفاده کنید. روی آن مالچ یا تراشه چوب بریزید.

ردیف های برجسته ایجاد کنید

ردیف های برجسته ایجاد کنید

خاک را بررسی کنید:

خاک خود را بررسی کنید. می توانید کیت های خاک را در فروشگاه باغبانی محلی خود پیدا کنید، یا می توانید یک نمونه خاک را برای آزمایش در دفتر توسعه شهرستان خود ببرید. خاک شما باید بین 6 تا 6.8 pH باشد. ممکن است لازم باشد PH خاک را تنظیم کنید.

اگر لازم است آن را اسیدی تر کنید (به سمت 6.8 کاهش یابد) ، گوگرد پودر شده، سولفات آلومینیوم یا سولفات آهن اضافه می کنید. برای بالا بردن PH (کمی قلیایی تر شدن آن)، آهک اضافه کنید. اگر برای تصمیم گیری درمورد مقدار نیاز به کمک دارید، از یک کیت pH از دفتر ترویج کشاورزی دانشگاه محلی خود استفاده کنید، که به شما دستورالعمل های دقیق در مورد آنچه را که باید اضافه کنید می دهد.

خاک را بررسی کنید

خاک را بررسی کنید

نیتروژن اضافه کنید:

نیتروژن اضافه کنید. پیاز برای رشد خوب به نیتروژن نیاز دارد. بنابراین همیشه قبل از کاشت نیتروژن به خاک اضافه کنید. همچنین می توانید برای کمک به بهار بعدی در پاییز از نیتروژن استفاده کنید. ساده ترین راه برای افزودن نیتروژن استفاده از کود غنی از نیتروژن است. منابع خوب نیتروژن شامل، کود کمپوست شده، کنجاله خون و سایر مواد آلی کمپوست شده است.

نبتروژن اضافه کنید

نبتروژن اضافه کنید

مرحله سوم: انتقال کاشته هایتان به بیرون

حالا نوبت انتقال جوانه ها به محیط بیرون برای رشد زیر نور آفتاب می باشد در ادامه با ما همراه باشید.

گیاهان را مقاوم کنید:

شما باید گیاهان را وقتی هوا شروع به گرم شدن می کند به هوا عادت دهید و آن ها را برای آماده انتقال به بیرون آماده کنید. مقاوم شدن گیاهان فقط به این معنی است که با بیرون بردن کوتاه گیاهان، عادت به بیرون بودن را شروع کنید. آنها را در یک روز معتدل برای چند ساعت بیرون بگذارید. حداقل باید 40 دقیقه باشد.

هر روز مدت زمانی که آنها خارج از خانه می گذرانند را چند ساعت افزایش دهید. همچنین، مقدار آبیاری آنها را کم کنید. با انتقال به بیرون، آب کمتری نیاز دارند. باید آنها را به این عادت دهید. به آنها آب کافی بدهید تا پژمرده نشوند.

گیاهان را مقاوم کنید

گیاهان را مقاوم کنید

شروع به کاشت کنید:

شروع به کاشت کنید. هنگامی که یک هفته تا یک هفته و نیم به مقاوم سازی گیاهان پرداختید، زمان کاشت آن فرا رسیده است. هنگامی که دما به حدود 10 درجه سانتیگراد رسید می توانید گیاهان را در خارج از خانه بکارید. باید اطمینان داشته باشید که هنگام کاشت، دما به کمتر از 20 درجه نمی رسد. هر گیاه باید در حدود 1.5 سانتی متر باشد. اواخر فروردین تا اردیبهشت معمولاً زمان خوبی است. البته، اگر زمستان های دیر هنگام دارید، ممکن است لازم باشد بیشتر صبر کنید. می توانید 2 تا 4 هفته قبل از آخرین تاریخ سرما کاشت کنید.

شروع به کاشت کنید

شروع به کاشت کنید

بین پیاز ها فاصله بگذارید:

بین پیازها را فاصله بگذارید. به خصوص اگر پیازهای بزرگ می خواهید، آنها را با 10 تا 15 سانتی متر فاصله از یکدیگر قرار دهید. اگر آنها را کوچکتر می خواهید ، فاصله آنها را 25 سانتی متر قرار دهید. اگر پیازچه داشته باشید می توانید آنها را نزدیکتر بکارید. ردیف ها باید حدود 30 سانتی متر فاصله داشته باشند. هنگامی که ردیف یا بستر کاشت را ایجاد کردید، به این معنی است که باید بتوانید در هر بستر 2 شیار (ردیف) داشته باشید.

بین پیاز ها فاصله بگذارید

بین پیاز ها فاصله بگذارید

گیاهان را کوتاه کنید:

گیاهان را کوتاه کنید. وقتی گیاهان در زمین قرار بگیرند باید حدود 10 سانتی متر باشند. پس از کاشت گیاهان، از قیچی برای اصلاح گیاهان استفاده کنید.

گیاهان را کوتاه کنید

گیاهان را کوتاه کنید

مرتب آبیاری کنید:

مرتب آبیاری کنید. پیاز به آب زیادی احتیاج دارد. در واقع ، آنها حدوداً 3 سانتی متر در هفته نیاز دارند. اگر باران نمی بارد، باید پیازها را مرتب آبیاری کنید. اگر مطمئن نیستید که چه موقع آنها را آبیاری کنید، خاک را بررسی کنید تا ببینید آیا مرطوب است. وقتی که گیاهان در حال برگ دادن هستند ،خاک باید همیشه مرطوب باشد.

با این حال، هفته ای یک بار باید کافی باشد به شرط این که آب کافی برای گیاه را تامین کند. هنگامی که پیاز ها بزرگتر می شوند (وقتی قسمت بالایی گیاه دیگر رشد نمی کند)، خاک پیاز ها باید خشک تر باشد.

مرتب آبیاری کنید

مرتب آبیاری کنید

یک لایه خاک اضافه کنید:

در صورت لزوم گیاه خاک دهید. می توانید دور گیاهان یک لایه گیه خاک اضافه کنید. گیاه خاک رویش علفهای هرز را سرکوب خواهد کرد. گیاه خاک فقط لایه ای از مواد است که شما روی خاک می ریزید. این می تواند مواردی مانند تکه های پوست درخت، تکه های چمن، یا کاه، و همچنین مواد غیر آلی مانند سنگ، پلاستیک یا تراشه های آجر باشد.

گیاه خاک را می توانید در فروشگاه باغ محلی خود برای فروش پیدا کنید، هرچند می توانیدآن از باقی مانده های چمنزار حیاط خود تهیه کنید. مواد آلی با گذشت زمان خاک را بهبود می بخشند. گیاه خاک به خاک کمک می کند تا آب را حفظ کند. با این وجود، به محض بزرگ شدن پیاز ها، باید گیاه خاک را بردارید. باید ببینید که پیاز ها کمی زمین را برامده می کنند. خاک پیازها باید خشک تر باشد و گیاه خاک رطوبت را بیش از حد حفظ می کند.

یک لایه خاک اضافه کنید

یک لایه خاک اضافه کنید

صبر کنید تا زمان برداشت برسد:

صبر کنید تا برداشت کنید. برای پیاز بزرگ و خشک، باید حداقل 100تا 175 روز صبر کنید .اگر با پیاز سبز مشکلی ندارید، می توانید در کمتر از 3 هفته تا یک ماه آنها را برداشت کنید.

صبر کنید تا زمان برداشت برسد

صبر کنید تا زمان برداشت برسد

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید بذر پیاز می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *