گیاهان

همه چیز درباره درخت ازگیل ژاپنی

همه چیز درباره درخت ازگیل ژاپنی

ازگیل ژاپنی یکی از گونه‌های درختی ازگیل به شمار می رود که بومی مناطقی از کشور ژاپن و چین است که امروزه در بیشتر مناطق جهان کاشت می‌شود. به صورت بوته‌ای و درختچه ای کوتاه رشد می‌کند که ارتفاع آن به 8 متر هم می‌رسد. طول عمر درخت ازگیل بین 30 تا 50 سال است که باردهی مطلوبی نیز دارد و از گیاهان زینتی فضای سبز و مناطق جنگلی به شمار می رود. از گیاهان بیرونی است که قابلیت کشت در خانه را ندارد. هرس این گیاه به صورت محسوس و محدود انجام می‌شود. میوه و برگ این گیاه سرشار از ویتامین‌های مختلفی است طوریکه از برگ این گیاه استفاده‌های دارویی و درمانی می‌شود، از میوه این گیاه نیز علاوه بر مصرف خوراکی برای تهیه مربا، رب، ژله و … استفاده می‌شود. رشد آسان و سریعی دارد که در برابر آفات و بیماری‌ها مقاوم است.

مشخصات گیاهی کامل درخت ازگیل ژاپنی:

ازگیل ژاپنی از درختان مثمر به شمار می رود که بومی مناطقی از کشور ژاپن و چین به شمار می رود که از باردهی مطلوبی برخوردار است و کیفیت میوه مناسبی دارد. درخت ازگیل در زبان گیلکی با نام کووس و کنوسمی و در زبان مازندرانی با نام کنس و کندس شناخته می‌شود. گیاهی از خانواده گل سرخیان  به شمار می رود. این گیاه با درختان مثمر دیگری همچون گلابی، گلابی وحشی و همچنین زالزالک هم خانواده شناخته می‌شود که قابلیت پیوند زدن را دارد. میوه این گیاه به صورت گرد، کروی و تخم‌مرغی شکل است که در ابتدای رشد به رنگ سبز است و به هنگام رسیدن به رنگ نارنجی و زرد تبدیل می‌شود که طعم شیرین و ملسی دارد. میوه این گیاه آبدار و بسیار خوشمزه است که خواص بسیاری دارد. توجه داشته باشید که هسته این گیاه به دلیل داشتن عنصر اسید سیانیدریک سمی است، بنابراین از خوردن آن خودداری کنید.

از میوه‌های تابستانی به شمار می رود، بسیاری از مردم به خصوص بومیان میوه این گیاه را همچون میوه به می‌پزند و سپس مصرف می‌کنند تا نرم شود. میوه این گیاه تقریباً 120 روز پس گلدهی به طور کامل می‌رسد. ارتفاع آن به 8 متر هم می‌رسد و به صورت درختچه‌ای کوتاه رشد می‌کند. از میوه و برگ این گیاه استفاده‌های مختلف دارویی و درمانی می‌شود. گلهای این گیاه به صورت خوشه‌ای و به رنگ سفید بر روی شاخه گیاه ظاهر می‌شود و منظره زیبایی را نمایان می‌کند؛ گلهای این گیاه چند گلبرگی و معطر هستند طوریکه فضا را عطرآگین می‌کند و به عنوان یک گیاه زینتی در فضای سبز کشت می‌شود.

سابقه کشت این گیاه در کشور ژاپن به بیش از هزار سال می‌رسد که امروز به دلیل خواصی که دارد، بیشتر مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد و از درختان همیشه سبز  به شمار می رود که به صورت کروی است و شکل گسترده‌تری نسبت به سایر گونه‌ها دارد. این درخت بیشتر در کشور ژاپن و چین کشت می‌شود که به وفور می‌توانید مشاهده کنید. توجه داشته باشید که ازگیل ژاپنی قابلیت کشت در منزل را ندارد و از این جهت یک درخت بیرونی به شمار می رود. برگهای سبز رنگی دارد که دارای شیارهای ظریفی است که به صورت متناوب با بریدگی‌های کوتاه و ساده بر روی شاخه گیاه ظاهر می‌شود.

نهال ازگیل ژاپنی

روشهای تکثیر درخت ازگیل ژاپنی:

درخت ازگیل ژاپنی از طریق روش‌های گوناگونی تکثیر می‌شود که در ذیل به توضیح هر یک از آنان خواهیم پرداخت.

کاشت بذری درخت ازگیل ژاپنی:

کشت بذری درخت ازگیل ژاپنی به مانند سایر درختان است. دانه یا هسته این گیاه سفت و کمی سخت است به همین دلیل باید یک دوره سرمادهی مرطوب را طی کنید، برای این منظور پس از جداسازی دانه از قسمت گوشتی( توجه داشته باشید که این کا را با دهان خود انجام ندهید چرا که بزاق دهان مانع از رشد بذر می‌شود) هسته یا بذر را در آب خوب بشورید و به مدت 12 تا 24 ساعت در آب ولرم قرار دهید، سپس بذرها را از آب خارج کنید و با مقداری خاک غنی و مرطوب مخلوط کنید و در درون یک نایلون بگذارید و درب آن را محکم ببندید و در دمای مناسب یخچال قرار دهید تا دوره یک تا دو ماهه سرمادهی خود را طی کند. طی مدت رشد خود به گیاه سر بزنید و اگر کمترین نشانه‌ای از جوانه زنی بر روی بذر گیاه مشاهده کردید آن را از یخچال خارج کنید. در این مرحله زمان کاشت بذری گیاه در گلدان است که ابتدا باید یک گلدان یا سینی نشاء با زهکشی مناسب تهیه کنید، و با خاک مناسب درون آن را پر کنید و بذر گیاه را در عمق مناسبی از خاک مورد کشت بکارید، گیاه را آبیاری و تا زمان جوانه زنی آن را مرطوب نگه‌دارید. پس از گذشت مدتی بذر گیاه جوانه می زند و شروع به رشد می‌کند، زمانی که گیاه رشد کرد و به حد معینی از رشد خود رسید می‌توانید طی مراحلی و به آرامی نهال به دست آمده را به بستر اصلی کشت منتقل کنید. رشد آسان و متوسطی دارد.

توجه داشته باشید که برای سرما دهی می‌توانید از روش کاشت طبیعی بذر نیز استفاده کنید، به این صورت که در اواخر فصل پاییز بذر درخت را در زمین اصلی بکارید تا دوره سرمادهی خود را به صورت طبیعی با سرمای زمستان تجربه کند و با شروع بهار جوانه بزند.

قلمه ساقه:

استفاده از قلمه چوب یکی از روشهای رایج تکثیر درختان مثمر و غیر مثمر به شمار می رود که برای تکثیر درخت ازگیل ژاپنی نیز این روش تکثیر کاربرد دارد. در این روش یک شاخه 20 تا 30 سانتیمتری از شاخه درخت ازگیل که باردهی خوبی دارد تهیه کنید. توجه داشته باشید که کشت قلمه این گیاه زیاد معمول نیست چرا که امکان ریشه زایی و رشد کمتری دارد، ولی ناگفته نماند که این روش در برخی موارد جواب می‌دهد و قلمه ریشه‌دار شده و رشد می‌کند. پس از اینکه شاخه را جدا نمودید از هورمون ریشه زایی استفاده کنید و سپس قلمه را در بستر مناسبی از خاک تا نصف بکارید و آن را آبیاری کنید و تا زمان ریشه زایی مرطوب نگه‌دارید؛ اگر شرایط رشد مهیا باشد پس از گذشت مدتی قلمه ریشه‌دار می‌شود که در این زمان می‌توانید در صورت نیاز قلمه را جا به جا و به زمین اصلی منتقل کنید.

پیوند:

درخت ازگیل ژاپنی با درختانی همچون گلابی، زالزالک هم خانواده است به همین دلیل به راحتی می‌توانید به این درختان پیوند بزنید. برای پیوند زدن از درخت ازگیل ژاپنی ای استفاده کنید که باردهی بالایی دارد و میوه آن از کیفیت مطلوبی برخوردار است. پیوند را در سال اول یا دوم بر روی پایه مادری درخت گلابی ، زالزالک و یا درخت ازگیلی که از طریق هسته رشد کرده است در فاصله 5 تا 10 سانتیمتری درخت از سطح خاک انجام دهید.

برای مطالعه مقاله نگاهی کوتاه بر درخت ازگیل ژاپنی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

درخت ازگیل ژاپنی

درخت ازگیل ژاپنی

روشهای هرس درخت ازگیل:

درخت ازگیل از معدود درختانی به شمار می رود که نیاز به هرس ندارد، طوری که حتی هرس این گیاه مانع رشد گیاه می‌شود و باردهی گیاه را تا حدود زیادی کم و گلدهی گیاه را محدود کند، به همین دلیل به هنگام هرس فقط باید شاخه‌های اضافی ضعیف و پیر را حذف کنید و از هرس بیشتر خودداری کنید. توجه داشته باشید که هرس این گیاه در زمانی انجام می‌شود که درخت در خواب به سر می‌برد، به همین دلیل بهترین زمان برای هرس ازگیل ژاپنی اواخر فصل زمستان یعنی اسفند ماه است.

شرایط اکولوژیک رشد درخت ازگیل ژاپنی:

نور: توجه داشته باشید که ازگیل ژاپنی به مانند ازگیل معمولی آفتاب زیاد و غیرمستقیم را دوست دارد.

دما: ازگیل ژاپنی برای رشد به دمای بین 18 تا 22 درجه سانتی گراد نیاز دارد و در فصل زمستان تا دمای 10- را تحمل می‌کند؛ نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر دما به زیر سفر برسد گلدهی و میوه گیاه متوقف می‌شود.

خاک آبیاری : برای رشد به خاک شنی، سبک، رسی و سنگین نیاز دارد. خاک باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد.

آبیاری: به آبیاری متوسط و درعین‌حال منظمی برای رشد نیاز دارد. زمانی که درخت رشد کرد و چندساله شد نسبت به خشکی مقاوم می‌شود، ولی در سالهای نخستین رشد باید آبیاری گیاه به طور منظم انجام شود.

فاصله کاشت : فاصله کاشت درختان ازگیل از یکدیگر بین 4 تا 5 متر است و فاصله بین ردیف‌ها بین 3 تا 4 متر است.

زمان و مقدار کود دهی به درخت ازگیل ژاپنی:

درخت ازگیل ژاپنی به کوددهی کمی نیاز دارد اگر کوددهی از حد معمول بیشتر باشد گلدهی این گیاه به صورت محسوسی کاهش پیدا می‌کند، ولی از سوی دیگر اگر هدف شما از کاشت درخت ازگیل زیبایی ظاهری و طراحی فضای سبز است و نیاز به میوه ندارید می‌توانید کوددهی به درخت را برای افزایش سبزینگی گیاه انجام دهید. این گیاه نیاز به سه دوره کوددهی با نسبت‌های 6-6-6- به هنگام رشد دارد.

آفات و بیماری‌های رایج درخت ازگیل ژاپنی:

از آفات و بیماری‌های رایج درخت ازگیل ژاپنی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • شته: شته نام حشره‌ای کوچک به رنگ سیاه و سبز است که خسارات زیادی را به درختان میوه وارد می‌کند. شته از طریق تجمع بر پشت برگ گیاه از شیره برگ شروع به مکیدن می‌کند که در نتیجه این عمل سر شاخه‌ها ضعیف تر و شکوفه‌ها ریزش می‌کنند. از سموم کشاورزی شیمیایی پی متروزین، پریمور و … برای از بین بردن شته استفاده کنید. میزان و نحوه مصرف بر روی محصول درج شده است.
 • لاروها: لاروها در واقع به نوزاد حیواناتی گفته می‌شود که دگردیسی کاملی دارند. نوعی حشره است که به گیاه آسیب می‌رساند و باعث ایجاد خسارت می‌شود. از لاروهایی که به درخت ازگیل ژاپنی آسیب می‌رسانند، می‌توان به  خانواده پروانه‌ها، سوسک‌ها و مگس‌ها اشاره نمود.
 • کرم صدپا: کرم صد پا گونه‌ای حشره است که باعث آسیب به گیاه ازگیل می‌شود و خساراتی را به بار می‌آورد، به همین دلیل با استفاده از سموم شیمیایی می‌توانید این حشرات را از بین ببرید.
 • بیماری سفیدک برگ: این نوع بیماری لکه‌های سفید رنگی را بر روی شاخ و برگ گیاه ایجاد می‌کند، که باعث تغییر رنگ برگ و در نتیجه ضعیف شدن و افتادن آن می‌شود.
 • بیماری زنگ: در این بیماری لکه‌های زنگ‌زده‌ای بر روی برگ و همچنین میوه گیاه ظاهر می‌شود.

بذر درخت ازگیل ژاپنی

پوسیدگی ضعیف شدن ریشه:

همانطور که از نامش مشخص است این بیماری باعث پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود، در نتیجه ضعف ریشه درخت به طور کلی خشک و از بین می رود. برای از بین بردن این بیماری از سموم شیمیایی مناسب استفاده کنید.

 نحوه برداشت ازگیل ژاپنی

برداشت میوه درخت ازگیل به مانند سایر درختان مثمر است. به هنگام برداشت با دست خود میوه درخت ازگیل را بگیرید و بکشید تا از شاخه نازکی که به درخت چسبیده است جدا شود. می‌توانید برای برداشت سریع از قیچی و چاقو نیز استفاده کنید، پس از چیدن میوه آن را در داخل سبد و یا جعبه بریزید و به همین منوال کار برداشت را انجام دهید، زمانی که سبد پر شد آن را به بیرون منتقل کنید.

کاربرد ازگیل ژاپنی:

از ازگیل ژاپنی استفاده‌های مختلفی به قرار زیر می‌شود.

 • میوه این گیاه مصرف خوراکی دارد که می‌توانید به صورت خام و طبخ شده آن را مصرف کنید.
 • خواص دارویی و درمانی زیادی دارد، به همین دلیل در طب سنتی از آن استفاده می‌شود.
 • از برگهای این گیاه به عنوان جوشانده استفاده می‌شود.
 • از میوه ازگیل برای تهیه رب استفاده می‌شود که این کار طی مراحل مختلفی انجام می‌شود.
 • از میوه این گیاه برای تهیه ترشی استفاده می‌شود.
 • برای تهیه ژله نیز کاربرد دارد.
 • برای تهیه مربا نیز استفاده می‌شود.

سخن پایانی:

ازگیل ژاپنی یکی از گونه‌های درخت ازگیل به شمار می رود که بومی مناطقی از کشور ژاپن و چین است که امروزه در بیشتر مناطق جهان به دلیل خواصی که میوه و برگ این گیاه دارد کشت می‌شود. این گیاه رشد ساده ای دارد طوری که در آفتاب نیمه سایه و آبیاری کم نیز رشد می‌کند. برای کاشت در مناطق جنگلی و فضای سبز مناسب است چرا که در خانه رشد نمی‌کند. نیاز به کوددهی و همچنین هرس آنچنانی ندارد. میوه این گیاه به صورت گرد و کروی و به رنگ زرد است. اگر تجربه کاشت درخت ازگیل ژاپنی و گونه‌های مختلف درخت ازگیل را دارید تجربیات، دیدگاه‌ها و نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبانی که قصد کاشت این درخت را دارند به اشتراک بگذارید.

برای خرید بذر درختان مثمر می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *