گیاهان

درخت ارغوان چیست

معرفی درخت ارغوان

Redbud درختچه ای برگ ریز از تیره Fabaceae می باشد. بومی مناطق شمال شرق آمریکا است که می توان از کانادا تا شمال فلوریدا شاهد وجود درختان ارغوان بود.

خواستگاه درخت ارغوان :

گلهای زیبای این درخت باعث شده تا از آن به عنوان گیاهی زینتی برای فضاهای باز استفاده شود. همچنین جهت مرزبندی هم از آن استفاده می کنند.

اصالت این درخت اروپایی بوده و طی سالهای گذشته در مناطق معتدل و معتدل سرد مانند برخی نواحی ایران و پاکستان برای کاربردهای زینتی کاشته می شود.

درخت ارغوان به شکل درختچه ای نسبتا بلند است که ارتفاع آن مابین 8 الی 12 متر می باشد و پهنایی در حدود 4 متر دارد. خزان پذیر بوده و تا دمای 23- درجه سانتی گراد سرما را می تواند تحمل کند.

برای مطالعه مقاله رشد درخت بید قرمز می توانید از این لینک استفاده نمایید.

نهال درخت ارغوان

نهال درخت ارغوان

مشخصات ظاهری درخت ارغوان :

درخت ارغوان برگهایی مدور، کامل و قلبی شکل دارد، گلهایش به رنگ صورتی-ارغوانی هستند، دارای کاسه قوزدار با دندانه های کوتاه است. گلها در این درخت پیش از برگها ظاهر می شوند. فروردین و اردیبهشت هنگامه به گل نشستن این گیاه است که گلها در دسته های سه تا شش تایی به صورت متراکم روی تنه و شاخه های درخت قرار می گیرند. عرض آنها در حدود 2 سانتی متر است. این گلها طی دوره گلدهی، منظره جالبی از درخت گلدار بدون برگ به نمایش می گذارند.

میوه این درخت نیام باریک و تخت با طول 7 الی 10 سانتی متر می باشد که در اوایل رشد رنگی قرمز متمایل به بنفش داشته و به مرور رنگ آن به قهوه ای تغییر می کند. مدت ماندگاری میوه روی درخت زیاد است.

کاربردهای درخت ارغوان :

از این درخت زینتی و زیبا برای محوطه سازی، کاشت در قسمت حاشیه ای آب ها و پرچین ها استفاده می شود. کاشت آن در زمانهای گذشته بیشتر در حاشیه باغهای میوه کشور صورت می گرفته است.

همچنین در گذشته های دور و در زندگی روستایی از ترکه این درخت برای بافت سبد استفاده می شده که امروزه تنها در هنر سبدبافی و هنرهای دستی کاربرد دارد.

نهال درخت ارغوان

شرایط مناسب رشد پرورش :

این درخت بیشتر در مکانهای پرنور با آفتاب مستقیم رشد مطلوبی دارد ولی در مکان های نیمه سایه نیز می تواند رشد مناسبی داشته باشد با این تفاوت که از میزان گلدهی آن کاسته می شود. در مقابل کم آبی مقاوم بوده و به آبیاری کمی نیازمند است. خاکهای مرطوب با زهکشی خوب برای رشد آن مناسب بوده و مقاوم به خاکهای آهکی، قلیائی و اسیدی خشک می باشد. شرایط اقلیمی معتدل سرد برای پرورش آن مطلوب هستند.

برای مطالعه مقاله بهترین درخت افرا برای رنگ پائیز می توانید از این لینک استفاده نمایید.

بن سای درخت ارغوان

بن سای درخت ارغوان

بونسای ارغوان :

درخت ارغوان می تواند یک درختچه مناسب برای طراحی بونسای باشد. اما استقبال از آن به دلیل تولید زیاد پاجوش و روند رشد اندک در گلدان و همچنین کندی ضخامت تنه خیلی قابل توجه نیست. به جهت وجود همین عوامل تنها اقلیتی از هنرمندان بونسای، مبادرت به پرورش بونسای این درخت می کنند. فرم ترکیب شده از چند تنه درخت ارغوان برای طراحی بونسای این گیاه مناسب می باشد.

روشهای تکثیر ارغوان :

درخت ارغوان به سه روش بذر، قلمه و خوابانیدن ساقه تکثیر می شود.

تکثیر از طریق بذر:

بذر درخت ارغوان در فروردین ماه در هوای آزاد کاشته می شود. بهتر است برای تسریع در روند جوانه زنی بذر ارغوان را قبل از کاشت برای مدت یک دقیقه در آب جوش یا حدود نیم ساعت یا یک ساعتی در اسید سولفوریک غلیظ قرار دهید. بهترین زمان برای جمع آوری بذرها از روی درخت مادر اواخر زمستان است چون در این زمان نیاز سرمایی گیاه رفع شده است. بذر سرمایی درخت ارغوان باید برای آماده شدن برای کاشت به مدت 3 ماه در دمای 2 الی 4 درجه سانتی گراد نگهداری شده و سپس کاشته شود. بذرهای ارغوان باید در ترکیبی از خاک، ماسه و پیت ماس کاشته شوند و تا زمان جوانه زنی بذرها، بستر کشت آنها از رطوبت کافی برخوردار باشد.

بذر درخت ارغوان

تکثیر ارغوان با قلمه:

تکثیر درخت ارغوان از طریق قلمه های علفی آن در اوایل بهار انجام می گیرد و کار قلمه زنی شاخه های آن در اوایل پاییز انجام می شود.

خوابانیدن ساقه روش دیگر تکثیر این گیاه می باشد که فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای خوابانیدن ساقه ها در زمین و یا خوابانیدن هوایی آنهاست.

درخت ارغوان به سختی پیوند قبول می کند و به همین دلیل برای تکثیر آن از این روش استفاده نمی شود.

برای خرید بذر درخت می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *