گیاهان

تریکودرما چیست

چگونه میتوان از رشد تریکودرما جلوگیری کرد

اگر تا به حال سعی کرده اید قارچ پرورش دهید، پس احتمالاً می دانید که رنج تریکودرما چیست. اگر بدون بررسی رها شود، این کپک قارچی سبز نامطبوع می تواند به سرعت در کل محصول پخش شود. نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا به رایج ترین سوالات شما در مورد پیشگیری از تریکودرما پاسخ دهیم.

سوالات رایج در مورد تریکودرما:

با اقدامات صحیح می توانید از محصول خود محافظت کرده و از خسارات عمده در فصل رشد جلوگیری کنید.

1- تریکودرما چیست؟

تریکودرما هاگی است که باعث ایجاد کپک سبز روی گیاهان می شود:

به همین دلیل است که اغلب به آن “کپک سبز” نیز می گویند. بویژه‌ برای گیاهان مضر است، اما قارچ ها را تصاحب کرده و از بین می برد. به همین دلیل است که این یک مشکل خاص برای تولید کنندگان قارچ و کشاورزان است.

 • تریکودرما معمولاً در ریشه های زیر سطحی رشد می کند، بنابراین تشخیص آن در بعضی از گیاهان دشوار است.
 • تریکودرما به طور طبیعی در برابر اکثر آفت کش ها مقاوم است و حیله گرانه آن را کنترل می‌کند.
تریکودرما هاگی است که باعث ایجاد کپک سبز روی گیاهان می شود

تریکودرما هاگی است که باعث ایجاد کپک سبز روی گیاهان می شود

2- تریکودرما معمولا در کجا یافت میشود؟

تریکودرما کپکی شایع است و می تواند در انواع خاکهای جهان رشد کند:

واقعاً محدود به یک منطقه خاص جغرافیایی نیست. شما می توانید آن را در بیشتر مناطق جهان در شرایط مناسب پیدا کنید. تریکودرما همچنین تمایل به زندگی در زیر لایه قارچ دارد، به همین دلیل بخار دادن زیر لایه بین برداشت قارچ بسیار مهم است.

تریکودرما کپکی شایع است و می تواند در انواع خاکهای جهان رشد کند

تریکودرما کپکی شایع است و می تواند در انواع خاکهای جهان رشد کند

3- بوی تریکودرما چگونه است؟

تریکودرما در واقع بویی شبیه نارگیل دارد:

کپک می تواند این بو را بدهد، یا ممکن است خودتان هنگام بازرسی قارچها متوجه آن شوید. علاوه بر ظاهر سبز متمایز تریکودرما، این بو می تواند به شما در شناسایی آن کمک کند. بیشتر گونه های تریکودرما برای انسان مضر نیستند، اما تنفس هاگ این کپک هرگز ایده خوبی نیست. سعی نکنید مستقیماً هر قالبی را که پیدا کردید، بو کنید.

تریکودرما در واقع بویی شبیه نارگیل دارد

تریکودرما در واقع بویی شبیه نارگیل دارد

4- اگر ببینم کپک سبزی رشد می کند چه کاری انجام دهم؟

هر آنچه که تحت تأثیر تریکودرما قرار گرفته را فوراً بردارید:

کپک به سرعت رشد می کند، بنابراین جداسازی راه حل آن است. هر کیسه، ابزار، لایه، قارچ یا قابلمه ای که کپک زده است خیلی دور از قارچ های سالم شما باشد. ابزارهای آسیب دیده را با محلول سفید کننده یا الکل بشویید تا هاگهای کپک از بین بروند. این کار حداقل از آلودگی بیشتر محصولات شما به تریکودرما جلوگیری می کند.

هر آنچه که تحت تأثیر تریکودرما قرار گرفته را فوراً بردارید

هر آنچه که تحت تأثیر تریکودرما قرار گرفته را فوراً بردارید

5- بهترین روش برای جلوگیری از رشد تریکودرما چیست؟

بخار دادن به اتاق رشدتان در بین برداشت ها بهترین روش است:

این کپک می تواند روی گلدان ها و خاک زندگی کند و محیط رشد غیر استریل یکی از راه های اصلی گسترش آن به محصولات جدید است. روش توصیه شده برای استریل کردن اتاق رشدتان این است که بخار آن را به مدت 12 ساعت در دمای 150 درجه فارنهایت(66 درجه سانتیگراد) قرار دهید. این کار باید هاگ های باقی مانده را از بین ببرد و از آلودگی محصول قارچ جدید شما جلوگیری کند.

 • این توصیه برای اتاقی با زیر لایه، یا تکهای بارور برای پرورش قارچ است. اگر از زیرلایه استفاده نمی کنید، به جای 12 ساعت اتاق را به مدت 24 ساعت بخار بدهید.
 • اگر عملیاتی اصلی برای رشد ندارید، پس احتمالاً سیستم بخار دهی در اتاق رشد خود نصب نکرده اید. در این حالت، یک ماشین بخار تجاری، تقریباً به اندازه فضای فروشگاه یا اجاق گاز، اجاره کنید تا فقط زیرلایه و گلدان های در حال رشد شما را استریل کند. بخار را به مدت 20-24 ساعت اجرا کنید تا همه هاگ های کپک از بین بروند.
بخار دادن به اتاق رشدتان در بین برداشت ها بهترین روش است

بخار دادن به اتاق رشدتان در بین برداشت ها بهترین روش است

6- آیا می توانم تریکودرما را روی گیاهان یا قارچ های دیگر پخش کنم؟

بله می توانید، و تریکودرما اغلب از این طریق گسترش می یابد:

اگر احتیاط نکنید، ابزارها و گلدان های آلوده، کپک را در سراسر محصول شما پخش می کنند. بهترین راه برای جلوگیری از این کار ضد عفونی کردن تمام ابزارها بعد از هر بار استفاده است. یا آنها را به مدت 30 دقیقه در محلول آب و سفید کننده 10٪ خیس کنید و یا آنها را با الکل پاک کنید تا هاگهای کپک از بین بروند.

شستن ابزارها با صابون و آب گرم روش خوبی برای تمیز نگه داشتن آنها است، اما ممکن است باعث از بین رفتن تمام هاگهای کپک نشود. برای جلوگیری از گسترش کپک، از مواد ضد عفونی کننده مانند الکل یا سفید کننده استفاده کنید. قبل از کار روی قارچ ها نیز دستان خود را بشویید. اگر دستانتان تمیز نیست، می توانید تریکودرما یا سایر عوامل بیماری زا را به محصول قارچ خود منتشر کنید.

بله می توانید، و تریکودرما اغلب از این طریق گسترش می یابد

بله می توانید، و تریکودرما اغلب از این طریق گسترش می یابد

7- آیا PH خاک به رشد تریکودرما کمک می کند؟

بله، تریکودرما خاک اسیدی تر را ترجیح می دهد:

محدوده بهینه pH برای تریکودرما 4-6 است، بنابراین به ویژه در خاکهای اسیدی به خوبی رشد می کند. این خوب است زیرا بیشتر قارچ ها در خاک کمی قلیایی با PH 5-7 رشد می کنند. با نگه داشتن زیرلایه یا خاک خود در محدوده  6-7 PH، رشد تریکودرما را سست می کنید. پاشیدن مقداری آهک بر روی خاک یا زیرلایه ساده ترین راه برای بالا بردن PH ماده در حال رشد است.

بله،  تریکودرما خاک اسیدی تر را ترجیح می دهد

بله،  تریکودرما خاک اسیدی تر را ترجیح می دهد

8- آیا گرما و رطوبت به رشد تریکودرما کمک می کند؟

بله، تریکودرما در گرما و رطوبت بالا رشد بهتری دارد:

بهتر است برای جلوگیری از رشد کپک، رطوبت و گرما را در منطقه رشد خود حفظ کنید. دمای مطلوب برای تریکودرما 80–86 درجه فارنهایت (27–30 درجه سانتیگراد) است، بنابراین فضای اتاق رشد خود را خنک تر از آن کنید که باعث سست شدن رشد شود. برخی از این نیازها ممکن است با شرایط رشد قارچ شما مغایرت داشته باشد. همیشه ابتدا شرایط مطلوب را برای قارچ خود تنظیم کنید، سپس مراقب کپک سبز باشید.

بله، تریکودرما در گرما و رطوبت بالا رشد بهتری دارد

بله، تریکودرما در گرما و رطوبت بالا رشد بهتری دارد

9- تریکودرما چگونه درمان می شود؟

قارچ ها را در آب داغ غوطه ور کنید تا کپک از بین برود:

متأسفانه، از بین بردن تریکودرما به محض شروع رشد آن دشوار است. در برابر بیشتر مواد شیمیایی و سموم دفع آفات مقاوم است. با این حال به نظر می رسد که برداشتن قارچ های آسیب دیده و غوطه ور شدن آنها در آب گرم شده تا 140 درجه فارنهایت(60 درجه سانتیگراد) موثر است. قارچ ها را به مدت 30 دقیقه در آب نگه دارید تا هاگهای کپک را از بین ببرد.

 • قارچ های شما با این روش درمانی به آن بزرگی نخواهند بود، زیرا مجبورید زود آنها را بچینید، اما حداقل می توانید آنها را نجات دهید.
 • اگر قارچ مبتلا دارید، حتماً آنها را از قارچ های سالم دور نگه دارید. تریکودرما می تواند به سرعت گسترش یابد، حتی اگر آن را با آب گرم درمان کنید.
قارچ ها را در آب داغ غوطه ور کنید تا کپک از بین برود

قارچ ها را در آب داغ غوطه ور کنید تا کپک از بین برود

10- آیا تریکودرما برای چیزی مفید است؟

در واقع آن یک کود بسیار محبوب و ضد قارچ است:

به اندازه کافی خنده دار است، اگر سعی در پرورش قارچ ندارید، تریکودرما بسیار مفید است. به طور گسترده ای به عنوان کود زیستی برای تهیه بذر استفاده می شود. از آنجا که به قارچ ها حمله می کند، از آن به عنوان یک درمان ضد قارچ برای گیاهان نیز استفاده می شود. کشاورزان در سراسر جهان تریکودرما را بسیار دوست دارند، به شرطی که قارچ پرورش ندهند.

در واقع آن یک کود بسیار محبوب و ضد قارچ است

در واقع آن یک کود بسیار محبوب و ضد قارچ است

برای خرید ملزومات باغبانی می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید اینترنتی بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

یک دیدگاه درباره مقاله “تریکودرما چیست

 1. Avatar ناشناس گفت:

  باسلام
  تریکودرما در تعامل با ریشه گیاه و بصورت شبکه ای از طریق مجموعه‌ای از مکانیسم ها مانند تولید هورمون‌های رشدی و سیدروفور و تولید طیفی از آنزیم‌ها و ترکیبات ضدقارچی و ضدباکتریایی مانند کیتیناز، گلوکوناز و آنتی‌بیوتیک، علاوه بر بهبود رشد و عملکرد گیاه، از آن در برابر عوامل بیماری‌ زای خاکزی و عوامل تنش زای غیرزنده محافظت می‌کند. با تریکودرما می‌توان بیماری‌های گیاه­‌ میری، بوته‌ میری و پوسیدگی و پژمردگی ریشه و طوقه که عموما توسط قارچ‌هایی مانند فوزاریوم، فیتوفتورا، پیتیوم، ریزوکتونیا، ماکروفومینا و اسکلروتینیا ایجاد می‌شوند را همزمان کنترل کرده و اثر تنش‌های مختلف را بر گیاه کاهش داد. مصرف این محصول، در خاک‌هایی که به دلیل کشت مکرر و بی‌وقفه یا استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی با کاهش حاصلخیزی و تخریب مواجه شده‌اند می‌تواند به احیای خاک، افزایش تنوع زیستی و میکروارگانیسم‌های مفید و بهبود حاصلخیزی خاک کمک کند.
  مناسب برای بیماری گموز پسته که عامل قارچ فیتوفتوراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *