گیاهان

با انواع ارکیده آشنا شویم

انواع ارکیده

ارکیده ها از بزرگترین خانواده های گیاهی شامل بیش از 700 جنس و حدود 28000 گونه جداگانه است. کوچکترین ارکیده در ابتدا با یک قارچ اشتباه گرفته شد که فقط نیم میلی متر است، Grammatophyllum speciosum بزرگترین نوع ارکیده است و تا سه متر ارتفاع دارد.

با انواع ارکیده اشنا شویم:

گرانترین ارکیده جهان، شنژن نونگکه، در سال 2005 با قیمت 200.000 دلار در حراجی فروخته شد و نام دانشگاهی است که هشت سال آن را توسعه داده است. از طرف دیگر، گل کادوپول سریلانکا بی ارزش ترین محسوب می شود زیرا فقط یک بار در سال شکوفه می کند و قبل از شروع طلوع آفتاب پژمرده می شود. شایع ترین نوع ارکیده احتمالاً ارکیده پروانه یا ارکیده های Phalaenopsis است.

ارکیده آنگراکوم:

این نوع ارکیده (Angraecum) بیش از 200 گونه دارد و ظاهری ستاره دارد. اکثر آنها شکوفه های کوچک و متوسط ​​دارند و به رنگ هایی مانند زرد، سفید یا سبز روشن در می آیند، اگرچه بیشتر آنها سفید رنگ هستند. این گل عطر فوق العاده ای دارد، حتی به مقادیر زیاد آب نیز احتیاج دارد و درجه حرارت بین 15.5 تا 26.5 درجه سانتی گراد را ترجیح می دهد، عمدتاً به دلیل اینکه قابل تکثیر با بذر نیستند نمی توانند آب را ذخیره کنند. آنها همچنین در سبد و گلدان های آویزان زیبا به نظر می رسند.

ارکیده آنگراکوم

ارکیده آنگراکوم

ارکیده براساولا:

از دیگر انواع ارکیده ارکیده براساولا است. ویژگی اصلی این نوع ارکیده (Brassavola) رایحه بسیار دلپذیر آن است، به این معنی که حتی قبل از دیدن آن احتمالاً بوی آن را استشمام میکنید. گلهای خالص سفید، عطر و بوی خود را در شب رها می کند، شکوفه های به طور مکرر رشد می کنند و می توانند در تمام سال شکوفا شوند. آنها یک نوع ارکیده کوچک اما برجسته هستند، و برگهای آنها به شکل نی و به رنگ سبز روشن است. آنها همچنین به راحتی قابل رشد هستند و گلهایی با نگهداری کم هستند.

ارکیده براساولا

ارکیده براساولا

ارکیده کاتاستوم:

این ارکیده ها (Catasetum) به رنگ سفید برفی بوده و دارای مرکز زرد-نارنجی تیره هستند. این یک ارکیده برگریز است که هنگام خنک شدن هوا، در زمستان زرد می شود و از زمین می افتد. از آنجا که آنها هر دو گل نر و ماده را پرورش می دهند، شکوفه های آنها می تواند کاملاً متفاوت به نظر برسد ، با این که اولی شامل یک ماشه آناتومیکی است که گرده ها را به زنبورهای اطراف تزریق می کند.

ارکیده کاتاستوم

ارکیده کاتاستوم

ارکیده کاتلیا:

ارکیده کاتلیا از دیگر انواع ارکیده است. اغلب یک ارکیده خیره کننده دو رنگ از صورتی روشن – قرمز و سفید روشن است ، این گل (Cattleya) ترکیبی است که در واقع می تواند دارای برجستگی ها و لکه های مختلف و حتی رنگ های دیگر مانند نارنجی باشد. ارکیده Cattleya بسیار معطر است، و برای استفاده در داربست های فلزی بسیار محبوب هستند. آنها تا 20 سانتیمتر از عرض رشد می کنند و در رنگ ها و طرح های متنوعی قرار می گیرند. این گل همچنین در بین پرورش دهندگان و جمع کننده ها بسیار مشهور است و در داخل خانه نیز این کار را به خوبی انجام می دهد.

برای خرید خاک مناسب گل ارکیده می توانید خاک ارکیده ارگانیک 4 لیتری را از فروشگاه پوپونیک تهیه کنید.

ارکیده کاتلیا

ارکیده کاتلیا

ارکیده سایکونشز:

به این ارکیده Orchid Swan نیز گفته می شود. این گیاه (Cycnoches) از بسیاری از گلهای نر تشکیل شده است، که شبیه گردن یک قو است و رایحه ای قوی و تقریباً تند دارد. این گیاه می تواند تا 30 شکوفه روی یک ساقه تک رشد کند و یک گل محکم و ماندگار است.

ارکیده سایکونشز

ارکیده سایکونشز

ارکیده سایمبدیوم:

گلبرگهای این ارکیده ها (Cymbidium) کمی کوچکتر از انواع ارکیده هستند و از سنبله های زیادی تشکیل شده است، بنابراین تعداد زیادی از آن گلبرگ ها را می توان مشاهده کرد. ارکیده Cymbidium چندین جایزه گل بین المللی را از آن خود کرده است، و در رنگ هایی از جمله زرد و قرمز (شفاف)، سبز آهک (چیکا) و صورتی روشن (نقره ای) به چشم می خورد. این و سایر Cymbidium ها برای پرورش دهندگان برای اولین بار بسیار عالی هستند زیرا به راحتی رشد می کنند و کم نگهداری هستند. آنها همچنین در مقایسه با بسیاری از ارکیده های دیگر در آب و هوای سرد بهتر عمل می کنند و منظره زیبایی را ایجاد می کنند.

ارکیده سایمبدیوم

ارکیده سایمبدیوم

ارکیده دندروبوم:

از آنجا که این ارکیده ها (Dendrobium) بسیار سنگین هستند و شکوفه های زیادی در هر ساقه وجود دارد ، این نوع ارکیده اغلب به قیم یا داربست احتیاج دارند. در این دسته بیش از 1000 گونه وجود دارد و آنها معمولاً به رنگ هایی مانند سفید ، اسطوخودوس یا زرد در می آیند. یکی از بزرگترین مزایای آن این واقعیت است که می تواند تقریباً در هر نقطه رشد کند ، صرف نظر از منطقه ای که در آن زندگی می کنید و برخی از آنها برگ های خود را در تمام طول سال نگه می دارند. آنها همچنین می توانند بیش از یک رنگ در هر شکوفه به وجود بیایند که باعث جذابیت بیشتر آنها می شود.

برای خرید بذر گل ارکیده اینجا کلیک کنید.

ارکیده دندروبوم

ارکیده دندروبوم

ارکیده اینسایکلا:

این نوع ارکیده ها(Encyclia) رایحه ای ندارند ، اما برای چندین ماه متوالی شکوفه می دهند و باعث می شوند برای افرادی که در دوره های طولانی باغ آرایی میکنند جذاب باشند. ارکیده Encyclia دارای گلبرگ و مهره های آویزان است ، به همین دلیل برخی از مردم می گویند که شبیه یک هشت پا است. این گیاه هنگام کاشت بر روی یک کوه ارکیده رشد می کند زیرا این شرایط رشد طبیعی گیاه را شبیه سازی می کند. در قسمت هایی نیز رنگ هایی مانند زرد-سفید با گل های بنفش موجود در قسمت بالا قرار می گیرد.

ارکیده اینسایکلا

ارکیده اینسایکلا

ارکیده اپیدندروم:

این نوع ارکیده هیبریدی(Epidendrum) با داشتن بیش از 1000 گونه خالص، ریزگرد و جذاب است. آنها برای رشد و شکوفایی به نور روشن زیادی احتیاج دارند. پس اگر می خواهید آنها را در داخل خانه پرورش دهید ، ممکن است به لامپ رشد نیاز داشته باشید. ارکیده Epidendrum در رنگ هایی مانند صورتی و نارنجی تیره با گلوی زرد رنگ به چشم می خورد و در صورت نگهداری درست ، سال به سال شکوفا می شود.

ارکیده اپیدندروم

ارکیده اپیدندروم

ارکیده لودیزیا:

این ارکیده(Ludisia) که به عنوان ارکیده جواهرات نیز مشهور است ، چه غنچه باشد چه شکفته ، بسیار عالی به نظر می رسد. برگهای بزرگ آن به رنگ سبز و دارای نوارهای متنوع است و در پاییز و زمستان گلهای ریز و سفیدی رشد می کند.

ارکیده لودیزیا

ارکیده لودیزیا

ارکیده لیکاوست:

ارکیده Lycaste از گونه های برگریز در زمستان هنگام خنک بودن هوا است. هنگامی که این اتفاق می افتد ، برآمدگی های تیز بر روی نوک های شبه برجستگی ظاهر می شوند ، که بسیار تیز هستند و در صورت تماس با آنها می توانند منجر به جراحت شوند. آنها معمولاً به رنگ هایی مانند اسطوخودوس ، قرمز ، سفید و صورتی رنگ می شوند و از مراکز زرد زیبایی برخوردار هستند.

ارکیده لیکاوست

ارکیده لیکاوست

ارکیده  ماسدولیا:

مشخصه ای که اینها را از بسیاری از ارکیده های دیگر متمایز می کند ، شکل آنهاست که مثلثی ، بلوکی و جمع و جور یا نازک ، ویسکی و کشیده است. آنها(Masdevallia) تابستان ها شکوفا می شوند و به دمای و رطوبت خاصی نیاز دارند ، بنابراین قبل از تصمیم به خرید آنها باید در مورد آنها تحقیق کنید. آنها می توانند برای رشد مشکل داشته باشند و به همین دلیل برای افرادی که در باغ با تجربه تر هستند بهتر است و به رنگ هایی مانند زرد-نارنجی می آیند و دارای برگ هایی هستند که سایه ای زیبا از سبز است.

ارکیده  ماسدولیا

ارکیده  ماسدولیا

ارکیده ماکسیلاریا

با داشتن بیش از 300 گونه ، این نوع ارکیده(Maxillaria) کاملاً مشهور است اما آنطور که مردم فکر می کنند نیست ، به دلیل اینکه فقط تعداد کمی از گونه ها از گلهای برجسته تشکیل شده است که توجه مردم را به خود جلب می کند. با این حال ، رنگهایی مانند زرد با نوک های سفید و لبه های قرمز تیره یا قرمز تیره با نوارهای سفید گسترده وجود دارد. آنها حاوی سه لوب جداگانه و برگهای باریک و زیبا هستند که کاملاً گلبرگها را تکمیل می کنند.

ارکیده ماکسیلاریا

ارکیده ماکسیلاریا

ارکیده میلتونیا

ارکیده Miltonia به دلیل ظاهر چهره ای که دارد ، به عنوان ارکیده Pansy نیز خوانده می شود. از اواخر بهار تا تابستان شکوفا می شود و به رنگ هایی مانند صورتی داغ و سفید با مراکز زرد طلایی در می آید. این گونه می تواند ترکیبی از دو یا چند رنگ باشد که شامل قرمز ، سایه های مختلف صورتی و سفید است. این گیاه واقعاً خیره کننده است.

ارکیده میلتونیا

ارکیده میلتونیا

ارکیده ادینتوگلوسوم

یک گل بسیار برجسته ، در رنگهایی سفید ، زرد ، قهوه ای ، بنفش ، قرمز و چند نوع مختلف است. این موع ارکیده با آب و هوای سرد سازگارتر هستند. ارکیده Odontoglossum دارای ساقه هایی با  20 تا 150 شکوفه در هر ساقه رشد می کند ، و گلبرگهای آنها پشته و بسیار معطر است.

ارکیده ادینتوگلوسوم

ارکیده ادینتوگلوسوم

ارکیده آنسیدیم

ارکیده ای به شکل یک رقصنده با مراقبت کم و نگهداری آسان که در رنگ های خیره کننده مانند زرد روشن و طلایی به چشم می خورد. یکی از گونه های آن به نام Sharry Baby دارای رایحه ای شکلاتی است. این گوه ارکیده (Oncidium) اگرچه برای رشد ساده است ، اما به رطوبت زیادی نیاز دارد تا رشد کند. در صورت مشاهده هر نوع تغییر شکل در برگهای این گیاه ، روند نگهداری از آن را بازبینی کنید. آنها واقعاً شکوفه های زیبایی هستند.

ارکیده آنسیدیم

ارکیده آنسیدیم

ارکیده پافیوپیدیلوم

این گل(Paphiopedilum) که به نام ارکیده دمپایی زنانه نیز معروف است، از گونه های راحت و آسان برای باغبانان و علاقمندان به گیاه ارکیده است. آنها رنگ های متنوعی از جمله رنگ های شاد مانند صورتی ، سفید و زرد و همچنین رنگ های تیره تر مانند رنگ های قهوه ای و سیاه دارند. علاوه بر این ، بسیاری از گونه ها شامل گلبرگ هایی هستند که دارای موهای کاملاً مویی ، برقی و حتی نوارهایی هستند که دارای مشخصات اضافی بر روی برگهای گونه های مختلف هستند.

ارکیده پافیوپیدیلوم

ارکیده پافیوپیدیلوم

ارکیده فائوس

این نوع ارکیده(Phaius) کمی با بقیه ارکیده ها تفاوت دارد زیرا ساقه های آن بسیار بلند است ارکیده های فایوس دارای برگ های بزرگ و پرپشت هستند و معمولاً گلبرگ هایی به رنگ زرد ، بنفش یا سفید تولید می کنند. با نام Orchid Nun’s Cap cap نیز معروف است ، این یک گل ارکیده مخصوص شکوفه دادن در زمستان است.کاشت این ارکیده در فضهای باز به ویژه باغچه های منازی زیبایی خاصی به فضا می بخشد.

ارکیده فائوس

ارکیده فائوس

ارکیده فالنوپسیس

این ارکیده (Phalaenopsis) که به ارکیده موت نیز معروف است از گونه های مناسب برای مبتدیان باغبانی است زیرا رشد و نگهداری آن بسیار آسان است. ارکیده موت در طول سال با رنگ های دوست داشتنی مانند زرد ، صورتی روشن و لکه دار شدن با رنگ نارنجی ، شکوفا می شود. این گونه در صورت مراقبت صحیح، می تواند در سالهای بعد نیز شکوفه دهد . آنها دارای گل های ماندگار و طولانی هستند و به عنوان یک گیاه سرپوشیده بسیار عالی به نظر می رسند که چند دلیل از محبوبیت آنها در بین انواع ارکیده ها است.

ارکیده فالنوپسیس

ارکیده فالنوپسیس

ارکیده فراماپیدیوم

اگر عاشق آبیاری به گیاهان هستید ، این نوع ارکیده (Phragmipedium) مخصوص شماست ، زیرا می تواند رطوبت زیادی و آب منظم را تحمل کند. در حقیقت ، این ارکیده آنقدر آب را دوست دارد که حتی می تواند پای خیس را تحمل کند. گلبرگ ها از شکل های کوچک کیسه ای تشکیل شده اند که محتوی سبیل هستند و به رنگ هایی سبز روشن و سفید دیده می شود.

ارکیده فراماپیدیوم

ارکیده فراماپیدیوم

ارکیده سایکوپسیس

نام دیگر این ارگیده(Psychopsis)، ارکیده پروانه ای است. این گل به رنگ های قابل توجه مانند نارنجی و طلایی روشن دیده می شود و حتی می تواند شاخ و برگ هایی داشته باشد که سبز و لکه دار باشد. چندین ماه متوالی شکوفه می کند و فقط به نور متوسط احتیاج دارد ، و رشد و نگهداری آن بسیار آسان است. این گیاه واقعاً خیره کننده است

ارکیده سایکوپسیس

ارکیده سایکوپسیس

ارکیده واندا

ارکیده واندا(Vanda) با داشتن شاخ و برگ های بلند و باریک و رنگ های زیبا که شامل بنفش ، اسطوخودوس و سفید است ، برای پرورش دهندگان با تجربه بیشتر مناسب است. آنها به نور روشن و رطوبت زیاد و همچنین واسطه های در حال رشد چوکی احتیاج دارند و به دلیل ظرافت و زیبایی چشم نواز خود ، هر نوع سبد ارکیده ای را نیز فوق العاده می کنند.

ارکیده واندا

ارکیده واندا

ارکیده وانیل

بیش از 60 گونه ارکیده وانیلی(Vanilla) وجود دارد و متأسفانه فقط یک روز شکوفا می شود، صبح باز می شود و شب بسته می شود. آنها در خوشه های 12 تا 20 عددی جوانه می کنند، از نظر رنگی به رنگ زرد مایل به سبز هستند و طول آنها تقریباً به شش اینچ می رسد. دقیقاً همانطور که از نام آنها پیداست، می توانید از این گل ها وانیل بگیرید و شکوفه ها نیز رایحه وانیلی خوبی دارند. آنها برای رسیدن به گل باید بالغ باشند ، که می تواند دو تا سه سال طول بکشد. آنها به علت ارتفاع زیادی که دارند جزو گلهای مناسب در باغ یا گلخانه هستند به یا داشته باشید که برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیستند .

ارکیده وانیل

ارکیده وانیل

 ارکیده زایگوپتلم

این گل ارکیده (Zygopetalum) به طور مداوم از پاییز تا بهار شکوفا می شود و در رنگ هایی مانند بنفش ، زرشکی و بادمجانی به وجود می آید. شاخ و برگ درختان دارای شکافهای بنفش عمیق است و اغلب دارای رگه هایی با رنگ تیره تر یا سبک تر در جریان گلبرگ ها هستند. این گلهای چند رنگ زیبا و چشم نواز هستند.

 ارکیده زایگوپتلم

ارکیده زایگوپتلم

 نکاتی جالب درباره انواع ارکیده

  • ارکیده ها می توانند به اندازه یک سکه کوچک یا بشقاب بزرگ باشند، آنها می توانند از سبکترین وزن تا چند کیلو وزن داشته باشند، بنابراین از نظر اندازه تفاوت زیادی دارند.
  • ریشه انواع ارکیده تا حدودی متفاوت از انواع دیگر گیاهان است، زیرا ریشه های ریزوم ، هوایی یا لوله ای دارند.
  • هر گلبرگ از هر نوع ارکیده را می توان به دو قسمت مساوی تقسیم کرد. این به عنوان متقارن دو طرفه شناخته شده است.
  • برخی از انواع ارکیده انگل هستند و مانند سایر گیاهان قادر به تهیه مواد غذایی با استفاده از دی اکسید کربن و خورشید نیستند. درعوض ، این ارکیده ها مواد غذایی خود را از قارچ هایی که در ریشه آنها زندگی می کنند، دریافت می کنند.
  • اگرچه ارکیده ها چندین میلیون بذر مینیاتوری تولید می کنند، تنها تعداد کمی از این دانه ها به گیاه بالغ تبدیل می شوند.
  • انواع ارکیده برای مقاصد مختلف از جمله به عنوان ادویه برای برخی غذاها، در انواع خاصی از داروهای گیاهی در آسیا و به عنوان روشی برای رایحه دار کردن عطر مورد استفاده قرار می گیرند.
  • یکی از گونه ها، Vanilla planifolia ، وانیل را در غلاف خود دارد که می توان آن را در محصولات مختلف مورد استفاده قرار داد.
  • طبق شواهد فسیلی، انواع ارکیده حدود 100 میلیون سال است که وجود دارد.
  • گونه های خاصی از ارکیده ها می توانند تا 100 سال زندگی کنند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *