گیاهان

انواع گل سوسن

انواع گل سوسن

گل های سوسن یا لیلیوم به راحتی در میان سایر گلها در باغ ها و فضاهای باز قابل تشخیص هستند. انواع مختلف گونه های این گیاه غنچه هایی زیبا و بزرگ دارند و گزینه ای مناسب برای تزیین باغ ها، محیط هایی به سبک کلاسیک و دیزاین فضاهای امروزی و مدرن محسوب می شوند.

به اعتقاد برخی استفاده از گل های سوسن برای تزیین فضاهای امروزی مناسب نمی باشد. ولی امروزه از این گیاه ده ها واریته ترکیبی مدرن ایجاد شده که همگی از زیبایی خاص و عطری ویژه برخوردارند و می توانند سبک مناظر امروزی را کاملتر کنند.

انواع گل های سوسن (لیلیوم):

سوسن های آسیاتک:

گونه آسیاتک اولین نوع از گل سوسن است که خود دارای گونه های مختلفی است. این نوع از 3 الی 6 گل در هر ساقه برخوردار است و در دوره گلدهی لکه هایی روی گلبرگ ها دیده می شود. به لیلیوم آسیاتک، گل لیلیوم معمولی نیز گفته می شود. گل های این گونه رایحه خاصی نداشته و گل های آن در مقایسه با انواع دیگر این گل کوچک تر هستند.

گل های لیلیوم نوع آسیاتک شامل طیف رنگی نارنجی، زرد، قرمز و سفید می شود. این گونه بیشتر در طبیعت به صورت وحشی می روید و به همین جهت اغلب مورد هجوم خرگوش ها و گوزن ها قرار می گیرد. لیلیوم نوع آسیاتک ساقه ای مقاوم و مستقیم دارد و برای اینکه گلبرگهای آن لکه دار شوند بایستی در دوره گلدهی نور کامل آفتاب را دریافت نماید. در پایان دوره رشد گلهایی برش خورده و ماندگار از این نوع لیلیوم تولید می شود

برای مطالعه مقاله معرفی پیچ گل ساعتی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

سوسن آسیاتک

سوسن آسیاتک

لیلیوم اورینتال:

گل سوسن گونه اورینتال به عنوان معطر ترین نوع این گیاه شناخته می شود. از این گیاه عطری بسیار دلپذیر و روح انگیز بویژه در هنگام عصر و شب به مشام می رسد. برگهای لیلیوم اورینتال به نسبت گونه های دیگر این گیاه بزرگتر می باشند. در زمان شکوفا شدن غنچه ها در سوسن اورینتال گرده افشانی زیادی انجام می شود، بنابراین اگر از این گونه سوسن در منزل خود نگهداری می کنید.

پیاز گل لیلیوم

بهتر است مراقب لوازم خانه برای در امان ماندن از رنگ پذیری در اثر گرده افشانی هنگام باز شدن غنچه های این گیاه باشید. گاها اندازه گل اورینتال می تواند به بزرگی یک بشقاب غذاخوری باشد. در این گونه همچنین تولید غنچه نیز به تعداد بالا انجام می گیرد. طیف گسترده گلهای این گونه از لیلیوم شامل رنگهای قرمز، بنفش، زرد، صورتی و سفید می شود. ارتفاع گونه اورینتال در انتهای دوره رشد می تواند به بیش از یک متر برسد.

در برخی از واریته های این نوع از گل سوسن خال هایی روی گلبرگ ها مشاهده می شود. گونه اورینتال لیلیوم نسبت به دیگر گونه ها کشت گلخانه ای بیشتری داشته و پرطرفداتر است همچنین به لحاظ قیمت نیز گران تر از انواع دیگر گل سوسن می باشد.

برای مطالعه مقاله با گل لیلیوم و انواع آن اشنا شویم می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گل سوسن سفید

گل سوسن سفید

سوسن های ترومپت:

نیلوفر آبی نام دیگر این نوع از سوسن ها می باشد. گل های تولید شده در گونه ترومپت بسیار معطر و ماندگار هستند. گلبرگ ها در این نوع بدون خال بوده و برگها عریض تر می باشند. در برخی از واریته های ترومپت روی ساقه بیشتر از 10 غنچه وجود دارد. گل های سوسن ترومپت طیف وسیعی از رنگها شامل سفید، زرد، نارنجی و صورتی را دربر می گیرند.

نمای گلهای این نوع از لیلیوم در زمان گلدهی، از دور به ستاره شبیه می باشد. از معروفترین واریته های نوع ترومپت گل سوسن می توان به ملکه آفریقایی اشاره کرد که ارتفاع آن در پایان دور گلدهی بسیار بلند بوده و با گلبرگ های نارنجی رنگ خود عطری بسیار دل انگیز به محیط اطراف پراکنده می کند.

سوسن های اورینپت:

گونه اوریپت سوسن یکی از بهترین انواع این گیاه است که می تواند یک گزینه مناسب برای کاشت در فصل تابستان و زیباتر کردن فضای باغ شما باشد. این گونه حاصل تلاقی لیلیوم های اورینتال و ترومپت می باشد که غنچه های آن پیش از شکوفا شدن از عمق کمی برخوردار هستند.

گل های تولید شده توسط این نوع سوسن می توانند تا ارتفاع 25 الی 30 سانتی متری رشد کنند که طیف گسترده ای از رنگها همانند زرد، سفید، قرمز و نارنجی را شامل می شوند. گل های بیرونی در این گونه از انواع سوسن بسیار معطر می باشند و ارتفاع آنها نیز گاها می تواند تا 2 متر برسد.

برای مطالعه مقاله پرورش گل سوسن چشم سیاه می توانید از این لینک استفاده نمایید.

لیلیوم ترومپت

لیلیوم ترومپت

سوسن های LA هیبرید:

گونه LA هیبرید به لحاظ ژنتیکی حاصل گونه آسیاتک و لیلیوم های عید پاک است. گل های تولید شده توسط این گونه بزرگتر از گل های آسیاتک است و به لحاظ طیف رنگی نیز گسترده تر هستند. دارای عطر و بوی خاصی به هنگام شکوفا شدن نمی باشند.

سوسن های چلچراغ:

این گونه از انواع سوسن ها در جهان با عنوان سوسن های مارتاگون شناخته می شوند. در این گونه در هر ساقه به تعداد زیادی غنچه تولید می شود. گلبرگها در این گونه همانند پروانه های رنگارنگ ریز و درشت از انتهای ساقه پراکنده شده اند و طیف وسیعی از رنگها مانند سفید، نارنجی، زرد، قرمز و صورتی را شامل می شوند. این نوع از گل سوسن گونه ایرانی گلهای لیلیوم است که از ایران وارد صنعت جهانی گل شده است که در برخی از واریته ها دارای گلبرگ های لکه دار است.

برای مطالعه مقاله معرفی گل سوسن می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گل لیلیوم صورتی

گل لیلیوم صورتی

لیلیوم های کانادایی:

لیلیوم های گونه کانادایی بومی مناطق آمریکای شمالی هستند و غالبا به رنگ زرد یا نارنجی دیده می شوند. گل ها در این گونه در انتهای دوره رشد نسبتا بلند بوده و در طول ساقه آنها 3 الی 8 برگ تولید می شود. این گونه از سوسن ها بخوبی می تواند شرایط کم نوری را تحمل کند و بر همین اساس مناسب برای کاشت در مناطق مرطوب است.

بذر گل لیلیوم چلچراغ

گونه سوسن های لانگیفلوروم: 

از این گونه از انواع سوسن ها با عنوان سوسن های عید پاک هم یاد می شود. ظاهر کلاسیک گلهای این گونه مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به دنیای گل و گیاه است. گلبرگ ها در لیلیوم لانگیفلوروم شباهت زیادی به گونه ترومپت داشته و دارای رنگ بیرونی سفید رنگ هستند. گل ها در این گونه برای داشتن رشد مطلوب و رسیدن به ارتفاع بلند نیاز به شرایط محیطی مناسب دارند. گلهای سوسن عید پاک عطر و بوی خاصی نداشته ولی قادرند حتی در دمای 20- نیز درجه به حیات خود ادامه دهند.

برای خرید بذر می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *