آموزش باغبانی

انواع کود NPK

کود NPK

کود NPK از جمله کود های مفید و موثری است که نقش اساسی را در رشد رویشی گیاه ایفا می‌کند، این کود برای تمامی محصولات کشاورزی و زراعی مناسب می باشد؛ دارای انواع گوناگونی می باشد که شما بسته به نوع گیاه می توانید از آنها استفاده کنید. این کود مخفف سه کلمه N نیتروژن، P فسفر و K پتاسیم می باشد. گیاهان مختلف برای رشد و نمو نیاز به کود دارند تا بتوانند رشد کنند، کود NPK  بدون بو و افزودنی های شیمیایی است، باعث افزایش باردهی، گلدهی و کیفیت محصولات کشاورزی می شود و از زرد شدن برگها و آفات جلوگیری می کند.

تعریف کود NPK:

هر گیاهی برای رشد بهتر و جلوگیری از آفات و زرد شدن برگها نیاز به کود دارد؛ کود NPK در واقعی نوعی کود پودری پر کاربرد می باشد که در آب حل می شود. این کود از سه عنصر اساسی N نیتروژن،  P فسفر و  K پتاسیم تشکیل شده است که این سه عنصر نقش عمده ای را در رشد رویشی گیاه و همچنین بذر ایفا می کند. علاوه بر این کود NPK دارای عناصر دیگری همچون روی، مس، منگنز، کلات و … نیز می باشد.

عملکرد سه عنصر حیاتی گیاه در کود NPK:

کود NPK دارای ارقام مختلفی است که اعداد موجود در کنار هر یک از کلمات نشان دهنده میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم موجود در کود می باشد، به طور مثال کود 10 40 10  NPK به ترتیب دارای 10 درصد نیتروژن، 40 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم می باشد، به همین صورت اعداد موجود در دیگر کود ها نیز نشان دهنده سه عنصر اساسی گیاه می باشد. از این کود برای محصولات باغی همچون انواع درخت، صیفی جات، سبزیجات، محصولات زراعی و … استفاده می شود.

برای خرید انواع کود کلیک کنید.

تعریف کود NPK

تعریف کود NPK

نیتروژن N:

 • وجود نیتروژن در کود باعث بهبود عملکرد شاخ و برگ گیاه می شود و به رشد گیاه کمک شایانی می کند.
 • عملکرد بذر را افزایش می دهد و باعث می شود بذر زودتر جوانه بزند.
 • باعث افزایش کیفیت محصولات باغی می شود.
 • به عمل فتوسنتز گیاه کمک می کند.
 • یکی از علائم کمبود نیتروژن در گیاه تغییر رنگ برگ های گیاه می باشد که در صورت مشاهده بهتر است از کود NPK با نیتروژن زیاد استفاده کنید.

فسفر P:

 • وجود فسفر در کود سبب ریشه زایی بهتر گیاه می شود.
 • به افزایش گلدهی و شکوفه دهی گیاه کمک شایانی می کند.
 • گیاه را برای مقابله با تنش های محیطی آماده می‌کند، استرس و تنش های محیطی را کاهش و از بین می برد.
 • از علائم کمبود فسفر در گیاه این است که برگهای گیاه کوچک و درعین‌حال جوانه‌ های انتهایی گیاه نیز کوچک می شوند.

پتاسیم K:

 • وجود پتاسیم در کود سبب بهبود کیفیت محصول و گل می شود.
 • پروتئین مورد نیاز گیاه را تأمین می کند.
 • به بزرگ شدن میوه‌ها کمک می کند.
 • گیاه را در برابر بیماری ها مقاوم می کند، آفات و بیماری گیاه را تا حدود زیادی کاهش می دهد.
 • از جمله علائم کمبود پتاسیم در گیاه می توان به تغییر رنگ برگها و زرد شدن آنها اشاره کرد.

ویژگی های کود NPK:

کود NPK دارای گونه های مختلفی می باشد که شما بسته به نوع گیاه می توانید از آنها استفاده کنید، به طور مثال برای گیاهی که نیاز به نیتروژن زیاد دارد می بایست از کود هایی با نیتروژن زیاد استفاده کنید و عملکرد گیاه را طی دوران رشد بهبود می بخشد و باعث می شود گیاه رشد بهتری را تجربه کند.

کود NPK باعث افزایش میوه در گیاه می شود و شما می‌توانید محصولات بهتر و باکیفیت تری را تولید کنید و استفاده آسانی دارد به این صورت که در آب به راحتی حل می شود.

کود NPK باید در جای خشک و خنگ نگهداری شود و مواد مورد نیاز را برای رشد گیاه در اختیار ریشه قرار می دهد و رشد گیاه را تسهیل و باعث افزایش طول عمر گیاه می شود.

کود NPK برای گیاهان مختلف مناسب می باشد و باعث افزایش کیفیت محصولات کشاورزی، باردهی و گلدهی گیاه می شود و گیاه را در برابر آفات و بیماری ها ایمن می کند.

این کود بدون بو و مواد شیمیایی است و پاکیزه و بهداشتی است و در تهیه آن از مواد ارگانیک استفاده شده است و این کود می‌تواند جایگزین مناسبی برای انواع کودها شیمایی باشد.

برای مطالعه مقاله کود NPK چیست ؟ می توانید از این لینک استفاده کنید.

ویژگی کود NPK

ویژگی کود NPK

انواع کود NPK:

کود NPK انواع مختلفی به قرار زیر دارد.

کود NPK 0 30 20:

این کود از سه عنصر حیاتی نیتروژن 0 درصد، فسفر 30 درصد و 20 درصد پتاسیم تشکیل شده است که مقادیر زیادی اسید آمینه و جلبک دریایی به همراه سایر مواد در آن وجود دارد، دارای فسفر زیادی است. وجود فسفر باعث تسریع در ریشه زایی گیاه و بهبود عملکرد گیاه می شود. مواد آلی را برای رشد در اختیار گیاه قرار می دهد، به صورت پودری عرضه می شود که به راحتی در آب حل می شود.

برای خرید کود NPK 0 30 20 کلیک کنید.

کود NPK 10 10 40:

کود NPK مخفف سه کلمه نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌باشد که این محصول به ترتیب دارای 10 درصد نیتروژن، 10 درصد فسفر و 40 درصد پتاسیم می باشد. دارای پتاسیم زیادی است در کنار سه عنصر حیاتی عناصر دیگری نیز در این کود به‌ کار رفته است که باعث بهبود رشد گیاه می شود. این کود به صورت محلول پاشی، آبیاری و استفاده در خاک قابل استفاده است. از این کود بیشتر در زمانی استفاده می شود که میوه گیاه در حال شکل گرفتن می باشد، باعث می شود محصول باکیفیت تری را برداشت کنید. برای تمامی محصولات کشاورزی مناسب می باشد بدون بو است.

برای خرید کود NPK 10 10 40 کلیک کنید.

کود NPK 10 45 10:

کود NPK 10 45 10 دارای فسفر زیادی است. طوری که دارای 10 درصد نیتروژن، 45 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم می باشد علاوه بر این دارای عناصر کم مصرفی همچون روی، مس، منگنز و … نیز می باشد. این محصول برای رشد ریز مغزی گیاه مفید می باشد. به صورت آبیاری و محلول پاشی قابل استفاده است. یکی از پرمصرف ترین و محبوب ترین کود ها می باشد. باعث افزایش رشد و تغذیه گیاه می شود و از زرد شدن برگ درختان جلوگیری می کند. این کود را باید در جای خشک و خنک و به دور از نور مستقیم خورشید نگه داری کنید.

برای خرید کود NPK 10 45 10 کلیک کنید.

کود NPK 10 52 10:

کود NPK 10 52 10 دارای 10 درصد نیتروژن، 52 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم می باشد. دارای فسفر زیادی می باشد که باعث بهبود رشد گیاه می شود. به صورت پودری در بسته های آلومینیومی عرضه می شود. این کود برای رشد ساقه گیاه بسیار مناسب می باشد و یکی از کود های محبوب و پرمصرف جهان به شمار می رود. برای کلیه محصولات کشاورزی قابل‌ استفاده و مصرف می باشد. باعث جوانه زنی بهتر گیاه می شود و از زرد شدن برگها جلوگیری می کند.

برای خرید کود NPK 10 52 10 کلیک کنید.

کود NPK 12 12 36:

کود NPK 12 12 36 دارای 12 درصد نیتروژن، 12 درصد فسفر و 36 درصد پتاسیم می باشد، در کنار این عوامل این کود دارای عناصری همچون مس، روی، منگنز و … نیز می باشد که مواد آلی را برای رشد بهتر گیاه فراهم می کند. برای افزایش گلدهی مناسب می باشد. تأثیر مثبتی را در عملکرد رشد گیاه ایفا می کند. پسماند موجود در این کود بسیار ناچیز می باشد و باعث از بین رفتن خاک نمی شود. توجه داشته باشید که این کود را باید در جای خشک و خنک و به دور از نور مستقیم خورشید نگه داری کنید و برای گیاهان مختلف قابل استفاده است.

برای خرید کود NPK 12 12 36 کلیک کنید.

کود NPK 15 15 30:

کود NPK 15 15 30 عناصر ضروری را برای رشد گیاه تأمین می کند، طوری که دارای 15 درصد نیتروژن، 15 درصد فسفر و 30 درصد پتاسیم می باشد. پتاسیم موجود در این کود بالاست طوری که باعث افزایش باردهی گیاه می شود. در این کود عناصری همچون کلات نیز وجود دارد که باعث ماندگاری بیشتر در خاک و در نتیجه جذب توسط ریشه می شود و شما می توانید محصول باکیفیتی را برداشت کنید. به سوخت ساز گیاه کمک شایانی می کند. هر گیاهی برای رشد و نمو نیاز به مراقبت و کود دارد تا بتواند رشد کند. استفاده از این کود سبب افزایش طعم، رنگ و کیفیت محصول می شود و از ترک خوردگی پوست میوه جلوگیری می کند.

برای خرید کود NPK 15 15 30 کلیک کنید.

کود NPK 15 50 5:

کود NPK 15 50 5 دارای 15 درصد نیتروژن، 50 درصد فسفر و 5 درصد پتاسیم می باشد. دارای فسفر زیادی است که برای رشد انواع سبزیجات مناسب می باشد. سبزیجات مختلف برای رشد نیاز به کود دارند بنابراین این محصول می تواند انتخابی مناسب برای طیف وسیعی از سبزیجات برای رشد باشد. به سوخت ساز گیاه کمک می کند و باعث تقویت ریشه گیاه می شود. بهتر است در جای خشک و خنک نگهداری شود. به صورت محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده است به راحتی در آب حل می شود و قدرت جذب بالایی دارد.

برای خرید کود NPK 15 50 5 کلیک کنید.

کود NPK 18 18 18:

کود NPK 18 18 18 این کود دارای 18 درصد نیتروژن، 18 درصد فسفر و 18 درصد پتاسیم در کنار سایر عناصر همچون روی، مس، منگنز و … دارد. برای رشد انواع گیاهان زینتی منجمله انواع کاکتوس مناسب می‌باشد. باعث تحریک رشد گیاه می شود. برای درختان مختلف نیز مناسب می باشد. این کود عناصر ضروری را به صورت مساوی در اختیار گیاه قرار می دهد. باعث بهبود عملکرد رشد گیاه می شود. به صورت پودری است. بدون بو می باشد و از گیاه شما در برابر آفات و پوسیدگی محافظت می کند. کاکتوس از جمله گیاهان زینتی است که برای رشد نیاز به مراقبت و کود دارد تا بتواند به درستی رشد کند.

برای خرید کود NPK 18 18 18 کلیک کنید.

کود NPK 20 20 20:

کود NPK 20 20 20 همانطور که از نامش پیداست دارای 20 درصد نیتروژن به همراه 20 درصد فسفر و 20 درصد پتاسیم می باشد که باعث می شود گیاه رشد بهتری را تجربه کند و از زرد شدن برگها جلوگیری می کند. نوعی کود کامل به شمار می رود که تمامی احتیاجات مورد نیاز گیاه را برطرف می کند. از این کود می توانید در تمامی مراحل رشد گیاه استفاده کنید. جذب سریع و فوق‌العاده ای دارد و باعث تحریک رشد گیاه می شود. مواد آلی را برای رشد در اختیار گیاه قرار می دهد.

برای خرید کود NPK 20 20 20 کلیک کنید.

کود NPK 3 11 38:

کود NPK 3 11 38 دارای 3 درصد نیتروژن به همراه 11 درصد فسفر و 38 درصد پتاسیم می باشد. برای رشد انواع گیاهان زینتی به خصوص انواع کاکتوس ها و ساکولنت ها مناسب می باشد. تأثیر مثبتی در عملکرد رویشی گیاه ایفا می کند. برای محصولات کشاورزی مناسب می باشد. دارای پتاسیم زیادی است که از زرد شدن برگها جلوگیری می کند و به صورت پودری است که به راحتی در آب حل می شود.

برای خرید کود NPK 3 11 38 کلیک کنید.

کود NPK 30 10 10:

کود NPK 30 10 10 دارای 30 درصد نیتروژن، 10 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم می باشد. در کنار این سه عنصر حیاتی دارای عناصر دیگری همچون روی، مس و …نیز می باشد. برای ریشه زایی انواع گیاهان مناسب می باشد. به صورت پودری است که توسط ریشه جذب می شود، قدرت جذب بالایی دارد، مواد آلی را برای رشد در اختیار گیاه قرار می دهد.

برای خرید کود NPK 30 10 10 کلیک کنید.

کود NPK 4 5 40:

کود NPK 4 5 40دارای 4 درصد نیتروژن، 5 درصد فسفر و 40 درصد پتاسیم می باشد. برای داشتن میوه بزرگتر می توانید از این محصول استفاده کنید؛ علاوه بر این استفاده از این کود سبب می شود تا میوه شما علاوه بر بزرگ تر شدن، خوش‌طعم و خوش بو نیز شود گلهای شما نیز بزرگ تر می شود. این کود را زمانی استفاده کنید که شکوفه های گیاه در حال ریزش می باشد. به صورت پودری است که به راحتی در آب حل می‌شود دارای پتاسیم زیادی است که از زرد شدن برگهای جلوگیری می کند. باعث ماندگاری محصول می شود. برای محصولات کشاورزی مختلفی قابل استفاده است. از ریزش شکوفه ها نیز جلوگیری می کند.

برای خرید کود NPK 4 5 40 کلیک کنید.

کود NPK

کود NPK

مشخصات کامل کود NPK:

کود NPK در بسته های آلومینیومی و به صورت پودری عرضه می شود. در تهیه این محصول از سه عنصر حیاتی که گیاه برای رشد به آن نیاز دارد استفاده شده است این سه عنصر به ترتیب نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشد که عناصر لازم و ضروری را در اختیار گیاه قرار می دهد تا گیاه بتواند رشد کند. مدت تأثیرگذاری این کود بر گیاه در حدود یک سال می باشد. باید در جای خشک و خنک نگهداری شود. در بسته‌های مختلف 1 تا 10 کیلوگرمی عرضه می شود.

طریقه مصرف NPK:

طریقه مصرف این کود به این صورت است که پس از تهیه آن را در آب مخلوط‌ کنید (این کود به صورت پودری است که به راحتی در آب حل می شود) سپس مورد استفاده قرار دهید. برای استفاده هر دو گرم از این کود را در دو لیتر آب حل کنید. به صورت محلول پاشی و آبیاری مصرف می شود. توجه داشته باشید که میزان مصرف این کود بر روی محصول درج شده است. از استفاده بیش از حد خودداری کنید چرا که ممکن است به گیاه آسیب برساند و قبل از گلدهی گیاه از آن استفاده کنید.

نتیجه گیری:

کود NPK یکی از کود های محبوب و پر طرفدار جهان می باشد که متناسب با گیاهان مختلف در انواع مختلفی تولید می شود که شما بسته به نوع محصول خود می توانید از آنها استفاده کنید. قابلیت استفاده برای تمامی محصولات کشاورزی را دارد و افزایش کیفیت محصول و باردهی از ویژگی های بارز این کود می باشد. این کود در بسته‌های آلومینیومی به صورت پودری عرضه می شود. به صورت آبیاری، محلول پاشی و همچنین در خاک قابل مصرف و استفاده می باشد. رشد گیاه را تسهیل می‌کند یکی از کود های پر فروش جهان می باشد. این کود از مخفف سه کلمه N به معنای نیتروژن P به معنای فسفر و K به معنای پتاسیم تشکیل شده است. از زرد شدن برگهای جلوگیری می کند و باعث تحریک رشد گیاه می شود.

برای خرید اینترنتی کود می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر می توانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “انواع کود NPK

 1. Avatar پوردهقان گفت:

  سلام وقت بخیر .شما می فرمایید که کود ۲۰*۳ شمال نیتروژن فسفر و پتاس باترکیب ۲۰٪از هر کدام می باشد و مقدار کمی هم دارای میکرو هست.بقیه ترکیب که بیش از ۳۰٪ میباشد از چی تشکیل شده است

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   منظور از سه بیست
   این نیست که 100 درصد باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *