بن سای و گلخانه

انواع مختلف گلخانه ها

انواع مختلف گلخانه ها

گلخانه­ های خانگی باغ­داران را قادر می­ سازد تا امکانات رشد خود را گسترش دهند. گیاهان زراعی که در خارج از خانه محصول تولید می­ کنند، در زیر شیشه نیز ممکن است محصول فراوانی را تولید کنند. در نتیجه، رشد آن­ها محدود به فصل نخواهد بود. برای شروع کار در گلخانه، بایستی ساختاری را انتخاب کنید که نیاز شما را برآورد کند. به فضای موجود، لوازم و ابزار جانبی، قرارگیری در معرض نور و هزینه­ های آن توجه کنید.

تصمیمات اولیه

گلخانه باید در جایی قرار گیرد که از یخبندان و باد در پناه باشد و همچنین باید به دور از درختانی باشد که ممکن است سایه بیش از حدی داشته باشند. نقطه­ ای را پیدا کنید که حداکثر تابش نور آفتاب را داشته باشد. ضلع جنوبی یا جنوب شرقی یک ساختار مطلوب­ترین مکان است. اگر استفاده از این ضلع امکان­ پذیر نباشد، تابش نور خورشید در سمت شرق می­ تواند کافی باشد.

گلخانه با یک خط الراس در قسمت بالای آن باید طوری قرار داده شود که خط الراس از شرق به غرب باشد. همچنین، این ناحیه به زهکشی خوبی نیاز دارد و بایستی آب آبیاری و باران به خوبی تخلیه شود. محل آب، گرما و برق موارد دیگری هستند که بایستی در نظر گرفته شوند. گلخانه ­ها را می­ توان به صورت کیت­ های نصب نشده خریداری کرد. از کیت ­های از پیش ساخته و آماده راه ­اندازی روی یک پایه و ساخته شده توسط متخصصان یا صاحب مکان می­ توان استفاده کرد. بطورکلی، گلخانه ­ها سه نوع هستند.

گلخانه­ های ظریف

ارزان­تر از مدل ­های معمولی بوده و گزینه خوبی برای فضای محدود است. این گلخانه چوبی نبوده و به دیوار خانه، گاراژ یا ساختمان دیگر متصل می­ شود. این نوع گلخانه نسبت به گلخانه ­های معمولی ارزان قیمت است. همچنین، می ­توان از این گلخانه برای پرورش میوه و گیاهان زینتی بالارونده استفاده کرد. اگر دیوار آجری باشد باید گرمای بهتری فراهم شود.

از جنبه منفی، ارتفاع دیوار می­ تواند باعث محدودیت فضا شود. دیوار و پوشش گلخانه ­ای شفاف ممکن است در تضاد باشند و سقف به سرعت گرمای خود را از دست می­ دهد. این نوع گلخانه شامل یک سازه با اندازه کامل می ­باشد که توسط ساختمان پشتیبانی می­ شود. علاوه بر فراهم کردن فضای قابل استفاده بیشتر، از شکل مناسب برای گردش هوا نیز برخوردار است.

برای مطالعه مقاله همه چیز درباره ی گلخانه می توانید از این لینک استفاده کنید.

گلخانه­ های ظریف

گلخانه­ های ظریف

گلخانه ­های پنجره ­دار

کمترین و اقتصادی ترین نوع گلخانه می ­باشد که ترجیحا یک پنجره در ضلع جنوبی یا شرقی دارد. محفظه شیشه­ ای آن می­ تواند شامل دو یا سه قفسه برای رشد چند گیاه باشد. حفظ دمای یکنواخت مهمترین چالش برای این نوع گلخانه است. از آنجا که گرمای آن به گرمای داخل منزل بستگی دارد، بهترین ترفند این است که گیاهان را بدون گرم کردن خانه نگهداری کنید.

برای مطالعه مقاله انواع مختلف ساختار گلخانه می توانید از این لینک استفاده کنید.

گلخانه ­های پنجره ­دار

گلخانه ­های پنجره ­دار

گلخانه­ های مستقل

همانطور که از نام آن پیدا است، گلخانه ­های مستقل دارای ساختارهای جداگانه ­ای هستند. در این گلخانه ­ها گزینه ­های زیادی در اختیار شما بوده و بایستی گرما، برق و آب را تامین کنید. گلخانه ­های بزرگتر راحت­تر مدیریت می ­شوند، زیرا گلخانه­ های کوچکتر دماهای بالایی دارند و سریعتر گرم می ­شوند. پس از انتخاب مواد چارچوب و پوشش آن­ها، بایستی در مورد شکل چارچوب تصمیم­گیری شود. چندین چارچوب مشترک وجود دارد که از آن جمله می­ توان به کوئنست و دایره­ ای اشاره کرد که معمولا با ورقه ­های پلاستیکی پوشانیده می­ شوند. کوتیک تا حدودی شبیه کوئنست بوده و تا حدودی از آن بلندتر است و دارای چارچوب سفت و سخت، عمودی و A شکل با اطراف شیب­دار مثلثی شکل است.

گلخانه­ های مستقل

گلخانه­ های مستقل

جنس و مصالح گلخانه

چوب یا آلومینیوم بدون تیمار مناسب­ ترین مواد برای ساخت چارچوب گلخانه هستند. سرو قرمز و صنوبر در برابر پوسیدگی مقاوم بوده و آلومینیوم نیز به نگهداری کمتری نیاز دارد. از بین گزینه ­های مورد استفاده برای پوشش روی چارچوب می­ توان به شیشه، فایبرگلاس، اکریلیک و پلی کربنات اشاره کرد که طول عمر زیادی دارند. این پوشش ­ها به راحتی شکسته شده و گران قیمت هستند و به چارچوب مناسبی نیاز دارند. از شیشه به صورت سنتی استفاده می­ شود. فایبرگلاس یا پلاستیک­های دو جداره 10 تا 15 سال دوام آورده و به تدریج شروع به زرد شدن می­ کنند و از نفوذ نور ممانعت می­ کنند. برای استفاده در چارچوب­ های کوتیک یا کوئنست، پلی­کربنات بیشترین انعطاف­پذیری را دارد. از پوشش­ های پلاستیکی نیز می­توان استفاده کرد، اما بایستی در طول سه سال تعویض شوند.

برای خرید انواع بذر سبزیجات می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه احداث گلخانه میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *