گیاهان

انواع آرتیشو

انواع آرتیشو

آرتیشو (کنگر فرنگی)، بوته ای خاردار و بومیِ مناطق مرکزی و غربی مدیترانه است. هومر و هسیود دو شاعر و اندیشمند بزرگ یونانی، از آن با عنوان گیاه باغی در قرن ۸ قبل از میلاد نام بردند. و ساراچین ها در دوران قرون وسطی، این گیاه را در گرانادا و مورز می‌کاشتند و پرورش می‌دادند.

نمودار آمار تغذیه کنگر فرنگی:

حال بیایید درباره کنگر فرنگی بیشتر صحبت کنیم. در دهه ۱۸۰۰ میلادی، مهاجران اروپایی، کنگر فرنگی را به ایالات متحده وارد کردند. این گیاه در کالیفرنیا، به دلیل آب و هوای خنک و مه آلود منطقه ساحلی، رشد بهتری دارد. امروزه، ۹۹ درصد از تولیدات این محصول، در کالیفرنیا کاشت شده و به سرتاسر دنیا منتقل می‌شود.

برای مطالعه مقاله فواید آرتیشو (کنگر فرنگی) می توانید از این لینک استفاده نمایید.

آرتیشو گیاه پر خاصیت

آرتیشو گیاه پر خاصیت

انواع کنگر فرنگی:

در ادامه مطلب شما را با انواع کنگر فرنگی آشنا می کنیم.

کنگر فرنگی کشیده (Elongated Artichokes):

این نوع کنگر فرنگی، دارای شکلی مخروطی و بلند است و از نظر ارزش غذایی مانند کنگر فرنگی گِرد است. کنگر فرنگی های کشیده، بخاطر دراز و کشیده بودنشان، از نظر شکل و اندازه مانند کنگر فرنگی های گرد نیستند؛ اما وقتی صحبت از پخت و تغذیه آنها می شود، تفاوتشان بسیار اندک می‌شود؛ زیرا بیشترین تفاوت، در اندازه دو محصول است.

خرید آرتیشو

کنگر فرنگی گِرد (Globe Artichokes):

اگر در فروشگاه های مواد غذایی محله ی خود، یک کنگر فرنگی گرد و چاق دیدید، احتمالاً آن کنگر فرنگی Globe است. معمولا سنگین اند و قطر آنها گاهی تا 10 سانتی متر هم می‌رسد. این نوع کنگر، اغلب کنگر فرنگی “واقعی” نیز نامیده می شود، و از خانواده خارمریم (thistle) است. این گیاه معمولاً در تمام طول سال در دسترس است، اما از ماه خرداد تا آبان، بزرگتر و پر آب تر است و طعم بهتری دارد. هنگام خرید کنگر فرنگی گِرد، دقت کنید که کاملا بسته و فشرده و دارای برگ‌هایی به رنگ سبز یا بنفش باشد. اگر آن را کمی فشار دهید، برگها باید کمی صدای “جیر جیر” بدهند، و به نسبت اندازه‌شان، کمی سنگین باشند.

کنگر فرنگی بنفش

کنگر فرنگی بنفش

انواع مختلف کنگر فرنگی‌های کشیده:

در ادامه مقاله انواع مختلف کنگر فرنگی کشیده را به شما معرفی می کنیم.

کنگر فرنگی Siena:

کنگر فرنگی Siena با شکلی مستطیلی و کشیده و رنگ قرمز شرابی، چشم نواز و زیبا است. این نوع کنگر دارای گوشتی نرم است و به صورت خام مصرف می شود و یکی از آخرین کنگر فرنگی هایی است که در طی فصل رشد، می‌رسد و قابل خوردن می‌شود.

بذر آرتیشو بنفش رومانسکو

کنگر فرنگی بنفش Violetta:

کنگر فرنگی Violetta را می توانید تقریباً در ۱۰۰ روز برداشت کنید. و اندازه عرض آنها معمولاً 7 سانتیمتر و طول 13 سانتیمتر است. برگ‌های سبز این گیاه با کمی رنگ بنفش ترکیب شده و بهترین منطقه مقاومت برای آنها، مناطق ۶ به بالاست. کنگر فرنگی ویولتا، یک میراث ایتالیایی است و در فصل رشد، معمولا ۶ تا ۸ جوانه ی اصلی و ده ها جوانه کوچک در اطراف آن درمی‌آیند و رشد می‌کنند. اگر خودتان کنگر فرنگی ویولتا را پرورش می‌دهید، مراقب باشید که محصول، سفت و جوان و نارس نباشد.

برای مطالعه مقاله طرز کاشت و روش های ازدیاد آرتیشو می توانید از این لینک استفاده نمایید.

کنگر فرنگی چینی

کنگر فرنگی چینی

انواع خاص کنگر فرنگی – گِرد (Globe):

در ادامه مقاله انواع مختلف کنگر فرنگی گرد را به شما معرفی می کنیم.

کنگر فرنگی چینی:

کنگر چینی در سراسر اروپا بسیار مورد توجه است و می توان آن را تقریباً به هر روشی پخت، و یا به صورت خام مصرف کرد.

کنگر فرنگی کوچک (Baby Anzio):

همانطور که از نام آن پیداست ، این نوع کنگر فرنگی، بسیار کوچک و قرمز رنگ است. قطر آنها معمولاً بیش از 2.5 سانتی متر نیست و تصور بر این است که این نوع کنگر فرنگی، از خانواده کنگر فرنگی رومانسکو (Romanesco) باشد.

کنگر فرنگی بزرگ (Big Heart):

دلیل نام گذاری این نوع کنگر فرنگی، بخاطر شکل و ظاهر بزرگ و گوشتی آن است. اگر به دنبال کنگر فرنگی بزرگ و کاملی برای شکم پر کردن آن هستید، این نوع، همان گزینه دلخواه شما است.

کنگر فرنگی Castel:

این نوع کنگر فرنگی، با یک شکل گرد و توپ مانند، حاوی مقدار زیادی ویتامین B، کلسیم ، پتاسیم و آنتی اکسیدان است و می‌توان آن را جوشاند یا بخارپز کرد. همچنین این نوع کنگر، فشار خون و قند خون را کاهش می دهد و به مشکلات مختلف گوارشی کمک می کند. برای گرفتن بهترین نتیجه، آن را از ماه خرداد تا آبان خریداری و مصرف کنید.

کنگر فرنگی رومانسو

کنگر فرنگی رومانسو

کنگر فرنگی Chianti:

این نوع کنگر فرنگی همانند نام خود، دارای برگ‌هایی به رنگ خرمایی مایل به قرمز بسیار منحصر به فرد است و از خانواده کنگر فرنگی رومانسکو ایتالیایی است.

کنگر فرنگی Fiesole:

این نوع کنگر فرنگی، از طعم میوه ای بسیار خوب و دلنشینی برخوردار است و رنگ قرمز بسیار زیبایی دارد. ساقه این گیاه، بسیار لطیف است، و مدت زمان زیادی برای پختن یا بخارپز کردن آن نیاز نیست، و به راحتی آماده خوردن می‌شوند.

بذر آرتیشو بنفش روماگنا

کنگر فرنگی گِرد سبز (Green Globe):

گیاه کنگر فرنگی گرین گِرد سبز که تقریباً بعد از ۱۰۰ روز آماده برداشت می شود، ۳ تا ۴ محصول بزرگ تولید می کند که اندازه آنها تا 13 سانتیمتر هم می رسد. آنها بسیار ضخیم و سنگین هستند و می توانند حتی تا ۵ سال تولید محصول کنند. منطقه مقاومت آنها، منطقه ۷ و بالاتر است، و طعم خامه ای و بسیار خوشمزه ای دارند.

کنگر فرنگی ستاره امپریال (Imperial Star):

کنگرهای امپریال استار در ۸۵ روز آماده برداشت اند. بیشتر برای تولید سالانه کشت می‌شوند و تنها در اولین سال کشت بذرها، تولید محصول دارند. اگر شما در مناطق ۱-۶ زندگی می کنید، بهترین شانس را برای پرورش این نوع کنگر فرنگی خواهید داشت. گیاه این کنگر، تا 1.2 متر عرض و ارتفاع دارند و معمولاً ۶ تا ۸ جوانه بالغ تولید می کنند که قطر هر کدام تا 10 سانتیمتر می‌رسد.

برای مطالعه مقاله با انواع آرتیشو آشنا شویم می توانید از این لینک استفاده نمایید.

کنگر فرنگی اورشلیم

کنگر فرنگی اورشلیم

کنگر فرنگی اورشلیم (Jerusalem):

کنگرهای اورشلیم از نظر ظاهری بسیار خاص و برجسته اند و به عنوان یکی از اولین سبزیجات غده مانند شناخته می‌شوند. نام دیگر این کنگر ها “سیب زمینی” (earth apples)، “ریشه خورشید” (sunroots) یا “دریچه آفتاب” (sunchokes) است.

شاه کنگر فرنگی:

همانطور که از نام آن پیداست، شاه کنگر، یک نوع عظیم کنگر فرنگی است که اغلب وزنی بیش از یک پوند دارد. رنگ برگ های انتهای این گیاه سبز بسیار روشن و سرزنده است و برای دوست‌دارانِ کنگر فرنگی، گزینه ای جذاب و خوش طعم است.

کنگر فرنگی مرکوری (Mercury):

کنگر فرنگی مرکوری گیاهی خاص و بی‌نظیر است. بالای آن کاملا گرد است و رنگ آن سرتاسر قرمز رنگ مایل به بنفش است. در مقایسه با سایر کنگر فرنگی ها، طعم شیرین تری دارد.

بذر آرتیشو سبز

کنگر فرنگی اوماها:

کنگر فرنگی Omaha متراکم و چاق است و برگ هایی به رنگ قرمز و سبز دارد. طعم و مزه این نوع کنگر فرنگی نیز، کمی متفاوت از انواع دیگر آن است. طعمش به اندازه دیگر کنگرها، تند و تیز نیست و بسیار خوشمزه است.

کنگر فرنگی Romanesco:

این گیاه، تعداد زیادی میوه برنزی و بنفش مایل به سبز رنگ تولید می کند و تقریباً در ۸۵ روز قابل برداشت می‌شوند. کنگر فرنگی Romanesco انواع و گونه های مختلفی دارد و بومیِ ایتالیا است. این گیاه برای باغچه های خانگی عالی هستند و بسیار خوشمزه‌اند.

کنگر فرنگی تمپو:

کنگر فرنگی تمپو، نوعی ترکیبی از کنگر فرنگی است که در مناطق ۱-۶ بهترین رشد را دارد. دارای بافتی بنفش رنگ است و معمولا ۳ تا ۴ جوانه اصلی تولید می کند که قطر هر کدام تا ۵ سانتی متر است. این گیاه همچنین تا ۱۵ جوانه ثانویه نیز تولید می‌کند که اندازه آنها تا ۳ سانتی متر هم می‌رسد.

برای خرید بذر سبزیجات می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *