میوه ها

انواع توت فرنگی های خاص

معرفی انواع توت فرنگی

توت فرنگی، میوه هایی از گیاهان fragaria، و از خانواده گل رز است. هر توت فرنگی به طور متوسط حاوی حدود ۲۰۰ دانه است که هر کدام می تواند رشد کند و گیاه جدیدی تشکیل دهد، و یا از طریق گرده افشانی، تولید مثل کند. نوعی از توت فرنگی ها هستند که می توانند تا ۵۰ سال محصول دهی داشته باشند.

توت فرنگی، بومی آمریکای شمالی و جنوبی و جزو اولین میوه هایی است که رسیده و مردم بومی از آن لذت می برند. طبق گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده، آمریکایی ها این میوه را آنقدر دوست دارند که سالانه بطور متوسط حدود ۱.۵ کیلوگرم توت فرنگی می‌خورند. این گیاه در همه ی ایالت‌های آمریکا و کانادا، پرورش می‌یابد.

انواع اساسی توت فرنگی:

ادامه مقاله را با ما همراه باشید تا درباره انواع توت فرنگی های خاص بیشتر بدانیم.

توت فرنگی روز خنثی (Day-Neutral Strawberries):

این نوع توت فرنگی، سه دوره جداگانه برای میوه دهی دارد؛ که شامل اوایل ماه ژوئن، اواسط ژوئیه و اواخر ماه اوت است. و این، امکان لذت بردن از این توت فرنگی های زیبا را برای مدت زمانی طولانی، برای شما فراهم میکند.

توت فرنگی همیشه بار/چهارفصل/جاودانه (Everbearing Strawberries):

توت فرنگی همیشه بار، مقدار محصول دهی متوسطی دارد، اما به محض دریافت تنها ۱۲ ساعت نور خورشید در طول روز، شکوفا می‌شود. این گیاه تا اواخر تابستان به بار دادن ادامه می دهند، بنابراین می توانید برای ماه‌های متوالی، توت فرنگی‌های تازه و خوشمزه‌ای داشته باشید.

توت فرنگی ژوئن- بارده/ بهاره (June-Bearing Strawberries):

به عنوان یک قاعده کلی، این توت فرنگی ها در ماه ژوئن شکوفا می شوند، و دلیل نام گذاری آن نیز همین است. این گیاه، در آن بازه زمانی معین، محصول بسیار زیادی تولید می کند. توت فرنگی ژوئن- بارده، ممکن است بعضی اوقات، کمی زودتر یا دیرتر از ماه ژوئن میوه دهد، امام عموماً زمان میوه دهی در همان بازه زمانی ثابت است. توت فرنگی ژوئن- بارده، متداول ترین نوع توت فرنگی کاشته شده در ایالات متحده است که انواع مختلفی از جمله Jewel و Allstar را شامل می شود.

برای مطالعه مقاله چگونگی رشد توت فرنگی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

توت فرنگی ژوئن- بارده/ بهاره

توت فرنگی ژوئن- بارده/ بهاره

انواع اصلی توت فرنگی:

در ادامه مطلب شما را گونه های اصلی توت فرنگی آشنا خواهیم کرد.

توت فرنگی Allstar:

این توت فرنگی ها معمولاً نسبت به انواع دیگر آن، پُر رنگ تر اند و بسیار شیرین و آبدار هستند. این توت فرنگی های بسیار سفت، برای استفاده در سالادها بسیار مناسب اند. همچنین گزینه ای بی‌نظیر برای پرورش دادن در محیط خانه است، زیرا بوته‌ی آن در مقایسه با سایر توت فرنگی ها، اندازه ی کوچک تری دارد.

توت فرنگی Alpine:

این توت فرنگی های وحشی کوچک، بسیار شیرین و بومی فرانسه هستند. اندازه ی این توت فرنگی ها، معمولاً از یک ناخن کوچک، بزرگتر نیست و طعم‌شان، بسیار خاص و نفیس است.

توت فرنگی معطر (Aroma Strawberries):

توت فرنگی های معطر، خوشمزه، بزرگ و سفت اند و رنگی براق و عالی دارند. این گیاه در اواخر فصل بار می‌دهد و بسیار پرمحصول است.

پودر توت فرنگی

توت فرنگی Camino Real:

توت فرنگی Camino Real، به رنگ قرمز تیره است که بسیار سفت و محکم بوده و عطر و طعمی عالی با ماندگاری بالا دارد. اگرچه از انواع دیگر توت فرنگی ها کوچکتر است، اما در بازه ی زمانی‌ای که دیگر توت فرنگی ها، در خواب فصلی هستند، محصول بسیار زیادی تولید می کند.

توت فرنگی Diamante:

این توت فرنگی ها بسیار بزرگ و خوش طعم و به رنگ قرمز روشن براق هستند. توت فرنگی های Diamante به دلیل عطر و طعم عالی و اندازه فوق العاده بزرگشان، معروف اند. اگر به دنبال یک توت فرنگی مناسب برای تهیه کیک یا انواع کنسرو هستید، این نوع توت فرنگی، گزینه ای عالی است. همچنین خوردن این توت فرنگی بصورت تازه، وقتی با شکلات پوشیده شده، بسیار لذت بخش و فراموش نشدنی است.

برای مطالعه مقاله تولید توت فرنگی به روش هیدروپونیک می توانید از این لینک استفاده نمایید.

معرفی توت فرنگی آبوین

معرفی توت فرنگی آبوین

توت فرنگی Albion:

این توت فرنگی های روز خنثی، میوه هایی بسیار بزرگ و سفت هستند. گرده های زیادی دارند و در برابر انواع بیماری‌ها، بسیار مقاوم اند.

توت فرنگی Earliglow:

توت فرنگی های Earliglow در برابر انواع بیماری های ریشه و برگ مقاوم هستند و زود شکوفا می شوند و میوه ای بسیار شیرین دارند.

توت فرنگی Elsanta:

این توت فرنگی های روز خنثی، بسیار بزرگ، محکم و شیرین هستند. اما مقاومت کافی در برابر بیماری ها ندارند.

توت فرنگی خشک

توت فرنگی Fragaria Virginiana:

این توت فرنگی وحشی، بسیار قرمز و خوشمزه است. در حقیقت این نوع توت فرنگی، بسیار خوش طعم تر از توت فرنگی‌های موجود در سوپرمارکت است و یکی از دو نوع توت فرنگی های پیوندی موجود است که مردم آن ‌را یا عنوان “توت فرنگی باغی” (Garden Strawberries) می‌شتاسند.

توت فرنگی باغی (Garden Strawberries):

این رایج ترین نوع توت فرنگی در ایالات متحده است و بزرگ، بسیار محکم و طعم آن مانند توت فرنگی های معمولی است. علاوه بر این، این توت فرنگی ها بسیار مقاوم اند و می توانند تقریباً در هر نوع شرایطی رشد کنند و پرورش دادن آنها، نسبت به انواع دیگر توت فرنگی ها، کمی آسان تر است.

برای مطالعه مقاله گلخانه توت فرنگی چگونه است می توانید از این لینک استفاده نمایید.

توت فرنگی هد خوشمزه

توت فرنگی هد خوشمزه

توت فرنگی Hood:

این نوع توت فرنگی، بومیِ اورگان است. فصل میوه دهی آنها تقریباً کوتاه است (فقط چند هفته)، و اگر می خواهید این نوع توت فرنگی را پرورش دهید، باید به سرعت آن‌ را برداشت کنید. در شمال غربی اقیانوس آرام، از این نوع توت فرنگی، بیشتر برای تهیه بستنی استفاده می شود. این میوه، قرمز براق است و وقتی کاملاً رسیده می‌شود، رنگ آن تیره تر می شود. توت فرنگی Hood شیرین و باکیفیت است و در میان کاربردهای فراوان آن، برای تهیه مربا و کنسرو، بسیار عالی است.

توت فرنگی جواهر (Jewel Strawberries):

این توت فرنگی های همیشه بهار، دارای گرده هایی متوسط و بسیار شیرین و بزرگ هستند. همچنین مقاومت بالایی در برابر انواع بیماری‌ها دارند.

توت فرنگی شمال شرقی (Northeaster):

این توت فرنگی ها زود شکوفا می شوند، به سرعت رشد می کنند و محصول بسیار زیادی تولید می کنند.

توت فرنگی Quinault:

این توت فرنگی های همیشه بهار، بزرگ، بسیار نرم و مقاوم در برابر بسیاری از بیماری ها هستند.

توت فرنگی Rosa Linda:

توت فرنگی Rosa Linda بومیِ فلوریدا هستند. رنگ قرمز روشنی دارند و با اندازه‌های متوسط، طعمی بسیار غنی و کامل دارند.

برای مطالعه مقاله انواع توت فرنگی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

توت فرنگی قرمز شیرین

توت فرنگی قرمز شیرین

توت فرنگی Seascape:

این توت فرنگی با رنگ قرمز روشن، پوستی براق دارد، اما خیلی شیرین نیست. این توت فرنگی ها را می‌توانید از بازارهای کشاورزی و یا میوه فروشی‌های کنار جاده ها، تهیه و خریداری کنید.

توت فرنگی شیرین Charlie:

این توت فرنگی، پوستی به رنگ قرمز – نارنجی دارد، اما گوشت آن، به رنگ پرتغالی با راه راه های سفیدرنگ است. آنها دارای نسبت قند به اسید بسیار بالا، و طعم شیرین بسیار متمایزی هستند. این توت فرنگی نه تنها بسیار خوشمزه است، بلکه سایه زیبایی از رنگ قرمز دارد. بسیار پُر محصول است و در باغچه های جنوبی، به خوبی رشد می‌کند.

توت فرنگی Tillamook:

این توت فرنگی ها بسیار زود شکوفه می‌دهند، و بصورت نارس و سبز و تازه خورده می‌شوند و استفاده از آنها در مربا یا کنسرو، بی‌نظیر است. همچنین در برابر برخی بیماری ها (نه همه ی بیماری ها) مقاوم هستند.

بذر توت فرنگی

توت فرنگی Ventana:

توت فرنگی Ventana، با رنگ قرمز روشن و عطر و طعم بی‌نظیر اش، بومی کالیفرنیا است و کیفیت بسیار بالایی دارد. این میوه معمولاً در ماه ژوئن به بار می نشیند و می توانید آنها را به راحتی از بازارهای محلی خریداری کرده و در انواع غذاها و دسر ها، استفاده نمایید.

توت فرنگی های وحشی (Wild Strawberries):

توت فرنگی های وحشی، در مزارع روباز و زمین های جنگلی یافت می شوند و اغلب کوچکتر از حد معمول هستند. برخلاف تصور بسیاری از مردم، توت فرنگی وحشی سمی نیست. یک نوع توت فرنگی معروف به “توت فرنگی هندی” (Indian mock strawberry) نیز وجود دارد که با گلهایی زرد، بجای گل های سفید دارد و طعم اش به خوبیِ توت فرنگی های معمولی نیست.

برای خرید بذر میوه می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *