خوشمزه ها

آجیل چلغوز چیست

آجیل خوب و تازه

چلغوزه یا چلغوز، یک دانه شگفت آور معروف به آجیل کاج که از مخروط های کاج به دست می آید. این مغزهای خوراکی با عطر و طعم ترد، مغذی و کره ای مصرف می شوند و در باغ های وسیعی در منطقه هیمالیای غربی پرورش داده می شوند. اگرچه بیش از 30 گونه مختلف دانه کاج موجود است، اما فقط 3 نوع کاج برای مصرف چلغوزه مناسب می باشد.

مغز چلغوز در یک پوسته سخت پوشانده شده است که قبل از مصرف باید غشای خارجی آن برداشته شود اما برای ماندگاری بیشتر، اغلب دانه چلغوز را با پوسته ی سختش عرضه می کنند.

چلغوز آجیلی کوچک و خوش طعم است که دارای خواص متراکمی مانند اسیدهای چرب اشباع نشده، پروتئین ها و آنتی اکسیدان ها می باشد. همچنین آکنده از مواد مغذی شامل ویتامین های اساسی B1، B2، C و مواد معدنی پتاسیم، منیزیم، فسفر و مقدار متوسط ​​آهن، کلسیم، روی و منگنز است.

ترکیبات گیاهی سالم موجود در چلغوز نقش مهمی در کاهش کلسترول، از بین بردن رادیکال های آزاد، کاهش خطر بیماری های قلبی و تقویت وزن دارد. آجیل های چلغوز خوشمزه و قابل استفاده در هر وعده ی غذایی هستند! از غذاها مثل ماکارونی گرفته تا سالادهای سلامت وحتی غذاهای برنجی و حتی خورش ها می توان از چلغوز استفاده نمود.

آجیل چلغوز چیست

آجیل چلغوز چیست

فواید سلامتی خوردن آجیل چلغور:

کاهش خطر بیماری قلبی، کمک به مدیریت دیابت، کاهش ریسک ابتلا به سرطان خواص اصلی این دانه هستند. چلغوزه سلامت مغزرا تقویت و قدرت استخوان را بهبود می بخشد و در سلامت چشم تاثیرگذار است، التهاب و علائم پیری را کاهش داده، سطح انرژی را بهبود می بخشد، سیستم ایمنی قوی را تقویت می کند، کاهش وزن را تسریع می کند، باعث شادابی مو و پوست می شود، و به گوارش سالم کمک می کند.

عوارض جانبی مصرف چلغوزه:

به مانند اکثر آجیل ها چلغوزه نیز دارای طبعی گرم و خشک است. براین اساس مصرف آن برای افرادی که مزاج صفراوی و سودای دارند می تواند اختلال آفرین باشد. این مغز آجیل برای مزاج های دموی و بلغمی بهتر می تواند خواص خود را نشان بدهد.

مغز چلغوز

حساسیت:

به ندرت پیدا می شود کسانی که به آجیل ها حساسیت بدهند، اما همین افراد ممکن است علاوه بر دیگر آجیل ها به چلغوز هم حساسیت نشان بدهند.

مادران باردار و مادران شیرده:

اطلاعات دقیقی برای این مادران وجود ندارد. تاثیر چلغوز بیشتر گمانه زنی و یا مشابهت سازی می باشد. ولی مادران در مورد مصرف چلغوزه با توجه به سوابق سلامتی خود با پزشک خود مشورت کنند، برخی مکمل های غذایی هم ممکن است با چلغوز تداخل خاصیت داشته باشد و مضر باشند. علی الخصوص ممکن است برای کسانی که سابقه ی تشنج دارد آسیب رسان حتی باشد.

چلغوز

چلغوز

بازار مصرف چلغوزه:

اتحادیه اروپا، بزرگترین وارد کننده چلغوز در جهان است. چلغوز یک ماده سنتی و یکی از اجزای اصلی در غذاهای مدیترانه ای بوده است و علاقه برای استفاده از آن در غذاهای ابتکاری روزافزون می باشد. واردات چلغوز در اروپا در حال رشد است، اسپانیا، آلمان و ایتالیا کشورهای پیشرو در واردات آجیل کاج هستند. علی رغم افزایش علاقه به چلغوز، به دلیل عرضه ی نا منظم و بی برنامه آن، این آجیل ثبات قیمتی نداشته و قیمت آن در حال نوسان می باشد.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید آجیل می توانید از این لینک استفاده نمایید.
بهنام شایسته

درباره بهنام شایسته

پس از اخد مدرک کارشناسی مهندسی متالورژی دانشگاه شیراز در عرصه ی واردات زیورآلات، صنایع دستی، عتیقه و ظروف نقره وارد شدم، طی این مدت دوره های بازاریابی، مدیریت فروش دیده ام. پس از آن به نوشتن داستان و نمایشنامه نویسی به صورت حرفه ای روی آوردم و به دنبال آن به دلیل علاقه شخصی به محتوانویسی وارد شدم. آشنا به زبان انگلیسی، اسپانیول و تا حدودی آلمانی می باشم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.