آموزش باغبانی

آبیاری گیاهان

روش های آبیاری مختلف

آب بیش از حد چقدر است؟ آب کم چقدر کم است؟ در حالی که آب برای هر گیاه باغی ضروری است، عواملی مانند خاک، رطوبت و نور خورشید می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. خاک های رسی آب را به بهترین وجه نگه می دارند اما برای جذب آن زمان زیادی لازم است. خاک شنی آب را خیلی سریع جذب می کند، اما نمی تواند خیلی نگه دارد. خاک شما باید حاوی مواد آلی کافی باشد تا رطوبت را حفظ کند و هنوز هم فضای کافی برای رساندن هوا به ریشه گیاه داشته باشد. همیشه سعی کنید صبح ها آبیاری کنید زیرا این کار اجازه می دهد تا برگهای گیاهان در طول روز خشک شوند و بیماری را کاهش می دهد.

برای مطالعه مقاله آبیاری یونجه می توانید از این لینک استفاده نمایید.

آبیاری گیاهان

آبیاری گیاهان

نیازهای مختلف برای گیاهان مختلف:

هر اندازه گیاه شما رشد می کند میزان آب مورد نیاز شما را نیز تعیین خواهد کرد. عمق ریشه بسیار متفاوت است. ریشه های گوجه فرنگی پس از یک فصل خوب می تواند به 60 سانتیمتر عمق برسد، در حالی که ریشه های کاهو فقط سی سانتیمتر عمق دارد. سایر گیاهان حتی ریشه کوتاه تری نیز دارند. در صورت امکان، سعی کنید که عمق ریشه گیاهان مختلف خود را یادداشت کنید. گیاهانی که ریشه عمیق تری دارند معمولاً توانایی یافتن آب در خاک را دارند.

خرید خاک مخصوص کاکتوس

هوا را تماشا کنید:

همچنین باید میزان تبخیر را به خاطر بسپارید. روزهای گرم، خشک و باد زیاد سریعتر از روزهای مرطوب، رطوبت خاک را می مکند.

برای مطالعه مقاله آبیاری کوزه ای می توانید از این لینک استفاده نمایید.

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای

روش های آبیاری گیاهان:

آبیاری دستی:

آبیاری دستی یا با یک شلنگ یا یک ظرف آبیاری ساده ترین و احتمالاً رایج ترین روش آبیاری در باغ ها است. تنها اشکال این است که افراد بی طاقت می شوند و اغلب آب کمتری از نیاز گیاهان میدهند. اگر دستی آب میدهید ، حتماً میزان جذب را بررسی کنید. اگر خاک شما خاک رس زیادی دارد ، فریب روان آب را نخورید. ممکن است فکر کنید وقتی آب نمی تواند به اندازه کافی سریع جذب شود، زمین اشباع شده است. گیاه خود را تا زمانی که آب روی سطح قرار بگیرد آبیاری کنید، سپس بعد از حدود یک ساعت برگردید و دوباره آب دهید.

آبنوش بذر دایان

تکنیک های آبیاری با آب پاش ها:

آب پاش ها چه به شیلنگ متصل باشند و چه به صورت توکار باشند، برای سبزیجات پر کاشت بسیار مناسب هستند. اگر شما به آبی نیاز دارید که به طور مساوی در یک منطقه بزرگ پخش شود، این روش برای شما مناسب است. اگرچه به خاطر داشته باشید که آب پاش ها آب زیادی را به شاخ و برگ گیاهان می پاشند که منجر به بیماری می شود. همچنین، عوامل آب و هوایی مانند باد و خورشید می توانند کارایی آبیاری شما را کاهش دهند. از آب پاش در باغ های کم کاشت استفاده نکنید، زیرا این کار باعث هدر رفتن آب می شود

برای مطالعه مقاله مونتاژ و نصب سیستم قطره آبیاری می توانید از این لینک استفاده نمایید.

آبیاری باغ خود

آبیاری باغ خود

آبیاری قطره ای:

این تکنیک به شما اجازه می دهد تا مقدار کمی رطوبت به سرعت در خاک اطراف گیاهان شما نفوذ کند. شما می توانید از یک شلنگ خیس کننده یا یک سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید و آب را برای چند ساعت روشن بگذارید و از خیساندن خوب اطمینان حاصل کنید. برای جبران اثرات رواناب، از این روش در اطراف گیاهان تشنه و در باغهای کاشته شده در دامنه ها استفاده کنید.

خاک برگ غنی شده

این در جزئیات است:

چه سطح خاک مرطوب و چه خشک به نظر برسد، نمی توانید بگویید که در سطح ریشه چه خبر است. برای دیدن اینکه آیا به اندازه کافی آبیاری کرده اید، یک پیچ گوشتی بلند بردارید و آن را در خاک باغ خود فرو کنید. اگر به راحتی وارد شود، احتمالاً به اندازه کافی آبیاری کرده اید. همچنین می توانید رطوبت سنج را از مرکز باغ محلی خود بخرید تا میزان خشکی خاک شما را اندازه گیری کند. همیشه هنگام آبیاری بهتر است به جای آب پاشی های مکرر و سبک، خیساندن های عمیق دوره ای را انتخاب کنید – این دوره با توجه به آب و هوا و میزان خوب بودن خاک در حفظ رطوبت متفاوت است.

برای خرید ابزار باغبانی می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *