باغبانی

چگونه کاکتوس را از بذر رشد دهیم

رشد کاکتوس

رشد کاکتوس از بذر کاکتوس دشوار نیست، اما نیاز به صبر دارد. تلاش برای رشد کاکتوس از بذر به ندرت منجر به تولید گیاهان بالغ می­شود. این طبیعی است. هر گیاه بالا بیش از هزاران بذر را تولید می­کند. خوشبختانه، ما می­توانیم از کار را با پیروی از چندین روش مستمر و درست انجام دهیم. در این مقاله یک مرور کلی در مورد تکثیر بذر در نظر گرفته شده و ادعا نشده که روش توضیح داده شده تنها راه انجام این کار است. این روش، تنها روشی است که نتایج مثبتی را به دنبال داشته است. هدف سایت پوپونیک، تشویق علاقه­ مندان به کاکتوس جهت رشد آن از بذر است. من روش­های زیر را از کشاورزان یاد گرفته و پس از آن که به صورت نادرست انجام دادم، آن را به خوبی یاد گرفتم. من خودم را در این موضوع متخصص نمی­دانم و ممکن است در اولین تلاش موفق به انجام آن نشوید.

 

چرا بذر کاکتوس

به خوبی مشخص شده که بسیاری از گیاهان کاکتوس را می­توان به راحتی از طریق پاجوش یا قلمه تکثیر کرد. گیاهان بزرگتر و رشد یافته نیز در بسیاری از گلخانه ­ها و یا از طریق پست الکترونیکی در دسترس می­باشد. پس چرا کاکتوس از بذر رشد می­کند؟

رشد کاکتوس از بذر دارای مزایای متعددی است. در اینجا تعداد کمی از آن­ها ذکر شده است:

  • بذرها ارزان هستند – اغلب کمتر از 5000 تومان برای خرید یک بسته داده می­شود و یا می­توان آن­ها را به صورت رایگان از گیاهان جمع­ آوری کرد.
  • شما تعداد زیادی گیاه برای تجارت یا دادن به دوستان خواهید داشت.
  • شما می­توانید ارقام و گونه ­هایی که در دسترس نیستند را داشته باشید.
  • شما می­توانید تنوع بیشتری نسبت به قلمه ­ها داشته باشید – و می­توانید برای اولین بار از یک گیاه استفاده کنید.
  • شما می­توانید کل چرخه زندگی گیاه خود را ببنید.
  • بذر را می­توان بسیار راحت­تر از گیاهان ارسال کرد.

با شناخت این مزایا، معایبی نیز وجود دارد که بزرگ­ترین آن­ها زمان است. اگر می­خواهید گل یک گیاه را مشاهده کنید، ممکن است چندین سال طول بکشد تا برخی از گونه ­ها به گلدهی برسند.حتی ارقام و گونه ­هایی که زود گل می­دهند، حداقل یک سال به زمان نیاز خواهند داشت. سایر ارقام و گونه ­ها به حدود 3 سال یا بیشتر نیاز دارند. همچنین، نگهداری گیاهچه ­ها نسبت به گیاهان بالغ سخت­تر است. در اغلب موارد، گیاهچه ­ها نمی­توانند تغییرات دما، شدت نور، حلمه آفت و سایر چالش­ها را همانند گیاهان بالغ به راحتی تحمل کنند.

بنابراین، شما بایستی جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرد، اما به یاد داشته اشید که بسیاری از آن­ها قبلا انجام شده است. با خواندن مقالاتی نظیر این مقاله و ارتباط با سایر تولید کنندگان، می­توانید شانس موفقیت خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. اگر انجام دهید، جوانب مثبت موفقیت شما بیشتر از جوانب منفی خواهد بود.

برای خرید انواع بذر کاکتوس کلیک کنید .

برای خرید بسته گلدان کاکتوس کلیک کنید .

 

رشد کاکتوس

رشد کاکتوس

 

شروع کار

اولین کاری که باید انجام دهیم، قرار دادن بذرها در تعدادی گلدان است. گیاهچه ­ها بسیار کوچک بوده و به آرامی رشد می­کنند؛ بنابراین، گلدان­های 5 سانتی متری کافی است. به نظر می­رسد که یک فلسفه نانوشته در بین تولیدکنندگان بذر وجود دارد که آن رشد بهتر از بذر است. این امر بیشتر در مورد نیازهای گیاهچه ­های ناکارآمد است، اما بایستی تا حد امکان از مواد موجود استفاده شود. یکی از راه­های ارزان قیمت برای بدست آوردن بذرها، استفاده مجدد از گلدان­ها است.

 

راه دیگر این است که از ظروف غذا یا موارد دیگر استفاده کنید. در این مورد، من تعداد ظروف پلاستیکی کوچک داشتم که از آن برای تغذیه خزندگان استفاده می­کردم. در پایین این ظروف سوراخ وجود ندارد؛ بنابراین، من تعدادی سوراخ در کف آن ایجاد کردم. همانطورکه بعدا خواهیم دید، گیاهچه­ ها 100 درصد رطوبت خواهند داشت؛ بنابراین، سوراخ­های زهکشی بی­ فایده هستند. من آن­ها را اضافه کردم چون می­خواستم گیاهان را در همان گلدان رشد دهم تا از بروز خطرهای پیوند زودرس جلوگیری شود. اگر بلافاصله پس از انتقال به محیط بیرون گلدان را تعویض کنم، بایستی سوراخ­هایی در آن وجود داشته باشد.

هنگام استفاده مجدد از گلدان، بایستی آن را به خوبی تمیز کنید تا قارچ­ها، جلبک­ها و سایر آفات که ممکن است گیاهچه­ ها را سریع از بین ببرند، حذف شوند. پس از جوانه ­زنی، با استفاده از اقدامات احتیاطی ساده می­توان از آفات و بیماری­ها جلوگیری کرد. گیاهچه ­های کاکتوس بسیار حساس هستند و قارچ­کش­ها و حشره­ کش­ها می­توانند آن را ضعیف کرده و از بین ببرند. بسیاری از افراد هنگام کشت قارچ­کش را اضافه می­کنند، اما استریلیزاسیون مناسب نیاز به آن را از بین می­برد. برای تمیز کردن گلدان­ها، آن­ها را در آب حاوی سفید کننده قرار دهید و سپس به طور کامل خشک نمایید.

برای مطالعه مقاله انواع کاکتوس را بشناسیم کلیک کنید .

 

رشد کاکتوس

رشد کاکتوس

 

سپس، نیاز است که ما خاک را آماده کنیم. من از مخلوط خاک استاندارد کاکتوس استفاده کردم و قطعه بزرگتر را برداشتم. شما می­توانید در این صفحه اطلاعاتی را در مورد مخلوط­های خاک کاکتوس به دست آورید. من یک اسباب­ بازی کودک را پیدا کرم که یک ابزار عالی برای این کار است. البته، خاک بایستی کاملا خشک باشد. پس از جدا کردن قطعات بزرگ، خاک را خیس می­کنم تا مرطوب شود. سپس، خاک را به مدت 4 تا 6 دقیقه در مایکروویو قرار می­دهم که البته به مقدار خاک بستگی دارد. در نتیجه، خاک استریل شده و تمام تهدیدهای بالقوه برای گیاهچه ­ها حذف می­شود. بهتر است مسیر را موقف کرده و خاک را مخلوط کنید. مراقبت باشید، زیرا ممکن است قطعات بسیار داغ باشند. برخی از افراد برای همین هدف خاک را در کوره می­پزند.

مخلوط خاک معمولی مورد استفاده ممکن است برای هر گونه­ای پاسخگو نباشد. این مخلوط­ها معمولا برای گونه­ های رایج بهتر هستند. هنگامی که شما گونه ­های خاصی را رشد می­دهید، بهتر است با سایر تولید کنندگان در مورد انتخاب آن گونه مشورت نمایید. برخی از گونه­ ها رشد بسیار کندی دارند و سال­ها بعد در محیط قرار می­گیرند. برخی از گونه ­ها ممکن است همان مقدار مواد آلی را تحمل نکنند.

 

پس از خنک شدن خاک، آماده­ هستیم تا گلدان­ها را پر کنیم. این باعث می­شود که شما خاک را به خوبی خنک کنید. من از یک گلدان خالی به عنوان بیلچه استفاده کرده و سایر گلدان­ها را پر می­کنم. پس از پر شدن، با استفاده از انگشت سطح خاک را کاملا صاف می­کنم. این امر مانع از افتادن بذرها در شکاف­های بزرگ سطح خاک می­شود. سپس بذرها را در سطح خاک پخش می­کنم. من دوست دارم از کود اوسوموکوت که به مرور زمان رها شده و در دسترس گیاهچه قرار می­گیرد استفاده کنم.

نکته : این فرآیند می­تواند کمی مبهم باشد، بنابراین از یک جعبه مقوایی مسطح به عنوان سینی کار استفاده می­شود. هنگامی که کار به پایان رسید، من فقط مقوای استفاده شده را تمیز خواهم کرد.

برای مطالعه مقاله با گیاه کاکتوس آشنا شویم کلیک کنید .

 

رشد کاکتوس

رشد کاکتوس

 

برخی از تولیدکنندگان به نام اهمیت نمی­دهند، اما بسیار مهم است که شما به این موضوع توجه داشته باشید. بذرها و گیاهچه ­ها در چند سال اول می­توانند شباهت زیادی به هم داشته باشند. حتی در زمان بلوغ، شناسایی برخی از گونه­ ها بدون دانستن منشاء بذر چالش­ بر انگیز است. ملوکاکتوس یکی از مثال­ها می­باشد که شباهت زیادی به سایر گونه­ ها دارد. در این مورد، چندین راه وجود دارد که می­توانید بر اساس آن­ها اقداماتی را انجام دهید. اکثر مردم برچسبی را در گلدان قرار داده و نام کامل گیاه را یادداشت می­کنند. من گلدان­ها را در چهار طرف شماره­ گذاری کرده­ام. سپس، نام­ها را با شماره مربوطه در کامیپوتر وارد نمودم. بنابراین، به راحتی می­توان جوانه ­زنی آن­ها و زمان انجام پیوند را یادداشت کرد. اغلب افراد تعداد بذرها را یادداشت کرده و میزان جوانه­ زنی هر یک از آن­ها کنترل می­کنند. من به دو دلیل این کار را انجام ندادم.

پس از اینکه بذرها را روی خاک پخش کردید، بهتر است خاک را توسط انگشتان خود بپاشید تا روی گیاهچه­ ها را بپوشاند. نیازی نیست که بذرها پوشانده شوند، زیرا از رشد آن­ها جلوگیری می­کند. هر گونه ویژگی­های متفاوتی را دارند. برخی از آن­ها برای جوانه­ زنی به نور نیاز دارند. بنابراین، برای اطمینان با CactiForum مشورت کنید. در این مرحله، من یک بطری اسپری تهیه کرده و گیاهان را خیس می­کنم. پیش از میکروویو نیز خاک خیس شده بود و هم اکنون من آن را با آب اشباع می­کنم. مراقب باشید که فقط از اسپری استفاده کنید تا بذرها در گلدان شسته نشوند.

در این مقاله، من تصمیم گرفتم که از “روش بَگی” استفاده کنم که یک تکنیک محبوب در بین تولید کنندگان سراسر جهان است. به این ترتیب، هر گدان از بذرهای تازه شده را در زیپ­لاک بَگی بگذارید. این روش مزایای متعددی دارد. این روش نیاز به آبیاری را از بین می­برد، زیرا رطوبت در داخل کیسه­ ها باقی مانده و به خاک منتقل می­شود و یک محیط مرطوب ثابت برای گیاهچه­ ها فراهم می­کند. این نوع محیط برای اغلب کاکتوس­ها مناسب است. مزیت دوم این است که کیسه­ های بسته شده از گیاه در برابر عوامل ناخوشایند، نظیر قارچ و سایر آفات، محافظت می­کند. اگر خاک و گلدان­ها را به طور کامل نپوشانید، آفات زیادی در محیط گرم و مرطوب رشد می­کنند. آن­ها گیاهچه­ های سبز کاکتوس را پیدا کرده و از آن­ها تغییر می­کنند.

برای خواندن مقاله راز نگهداری از کاکتوس های خانگی چیست کلیک کنید .

 

رشد کاکتوس

رشد کاکتوس

 

گیاهچه­ ها نور را دریافت می­کنند، اما در نور کامل آفتاب نمی­توانند رشد کنند. نور آفتاب برای تمام گیاهچه ­ها قوی است و در شرایط وحشی آن­ها معمولا رشد خود را تحت حفاظت صخره­ ها و سایر گیاهان آغاز می­کنند. بر این اساس، قرار دادن گلدان در یک نقطه روشن در زیر قفسه گلخانه و یا در جلوی پنجره­ای که تنها در بخشی از روز نور آفتاب را دریافت می­کند، یک گزینه خوب است. با این حال، برای کنترل بهتر، نوع مصنوعی ایده ­آل است. قبلا برای نگهداریش خزندگان از لامپ فلورسنت استفاده شده. برای تکثیر، از یک آگواریوم 10 گالونی که قبلا تهیه کرده بودیم، استفاده نمودیم. من از یک قطع کارتن سخت به عنوان درب استفاده کرده و سوراخ­هایی را برای قرار دادن لامپ­ها ایجاد کردم. با توجه به اینکه گلدان­ها در کیسه قرار دارند، در مورد رطوبت آن­ها نگرانی نخواهم داشت. با توجه به اینکه آکواریوم شیشه­ ای است، بسیاری از نورها به جای اینکه به گیاهچه­ ها برسند به اتاق خواهند رسید. این حالت را می­توان از طریق قرار دادن کاغذ سفید در خارج از مخزن و بازتابش نور به داخل، حذف کرد.

 

من دماسنجی را در داخل آن قرار دادم و کاغذ آن بخش را حذف کردم تا بتوانم آن را به خوبی بخوانم. بیشتر کاکتوس­ها در دمای 32-21 درجه سانتی گراد جوانه می­زنند. البته این حالت کلی است، برخی از گونه­ ها، نظیر فروکاکتوس، ممکن است جوانه­ زنی کمتر را در دمای بالا داشته باشند. بسیاری از افراد برای کنترل دما از پد گرم در پایین استفاده می­کنند. در این صورت بایستی از ترموستات استفاده کنید تا بیش از حد گرم نشود.

برای مطالعه مقاله رشد گیاه کاکتوس در داخل خانه کلیک کنید .

 

رشد کاکتوس

رشد کاکتوس

 

نتیجه ­گیری

سایت پوپونیک امیدوار است در این مقاله مختصر، شما قادر به رشد بذر کاکتوس خود باشید. همانطور که می­بینید، تلاش­های زیادی برای رشد کاکتوس از بذر صورت گرفته است. برخی از آن­ها، علاوه بر این فرآیندها به اقدامات احتیاطی مناسب نیز نیاز دارند. اگر در ابتدا موفق نشدید، روش­های خود را تنظیم کرده و مجددا آن را امتحان کنید. با گونه­ های معمولی شروع کنید و از سایر تولید کنندگان مشورت بگیرید. در نهایت، اگر بودجه کمی دارید، از رویکردهای نوآورانه برای کاشت بذر استفاده کنید.

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *