باغبانی

معرفی ورمی کمپوست

معرفی ورمی کمپوست

ورمی ­کمپوست که در فرهنگ عامه به ­عنوان فضولات کرم­های خاکی شناخته می­شود، در اصل محصول تجزیه زیستی تسریع ­شده­ ی مواد آلی و تثبیت آنها توسط کرم­های خاکی بدون طی مرحله گرمادوست (ترموفیلیک) است. کرم­های خاکی به­ عنوان بستر انجام این فرایندها همانند یک خردکن مکانیکی عمل می­کنند و با تغییر وضعیت فیزیکی و شیمیایی مواد از طریق کاهش تدریجی نسبت کربن­ به­ نیتروژن، افزایش هوادهی و سطح تماس (که به­ شدت باعث افزایش فعالیت میکروبی می­شود)، مواد را برای تجزیه بیشتر توسط میکروارگانیسم­ها بسیار مطلوب­تر می­کنند. میکروارگانیسم­های موجود در دستگاه گوارشی کرم­های خاکی تجزیه بیوشیمیایی مواد آلی را انجام می­دهند. بنابراین در اینجا دو مرحله مشخص می­شود:

 1.  مرحله فعال که در آن کرم­های خاکی پردازش زباله­ ها را با ایجاد تغییر در حالت فیزیکی و ترکیب جمعیت میکروبی انجام می­دهند
 2.  مرحله شبیه به بلوغ کمپوست که در آن کرم­های خاکی به­ سمت لایه­ های تازه زباله­ های هضم­ نشده رفته و میکروارگانیسم­ها تجزیه را در فضولات کرم­ها دنبال می­کنند.

همانند فرایند کمپوست، طول مدت مرحله فعال ثابت نیست و به گونه و تراکم جمعیتی کرم­های خاکی و توانایی هضم زباله­ ها (میزان مصرف) آنها بستگی دارد.

امروزه از ترکیب فرایند کمپوست و ورمی­کمپوست به­ عنوان راهی برای دستیابی به بسترهای تثبیت­ شده استفاده می­شود.فرایند کمپوست باعث بهداشتی شدن پسماندها و حذف ترکیبات سمی از آنها و پس از آن، فرایند ورمی­کمپوست باعث کاهش اندازه ذرات و افزایش دردسترس بودن مواد غذایی آن می­شود. علاوه براین، افزودن مواد حاصل از مرحله گرمادوست فرایند کمپوست به بستر کرم­های خاکی باعث کاهش هزینه و مدت زمان لازم برای فرایند رسیدگی کمپوست می­شود.

 

 اثرات وجود کرم­های خاکی

آثار مثبت وجود کرم­های خاکی و در نتیجه ورمی­کمپوست حاصل از آنها بر رشد و نمو گیاهان متعدد است. از جمله می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. فضولات باقیمانده این جانوران سرشار از عناصر پرمصرف و کم­ مصرف و به فرم قابل استفاده برای گیاه است. فضولات کرم­ها از نظر ترکیبات شیمیایی نسبت به خاک اطراف دارای مقادیر بیشتری از مواد آلی و عناصر بازی قابل تبادل شامل سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فسفر و منگنز قابل استفاده برای گیاه است. شکل، اندازه و ترکیب فضولات باقیمانده از کرم­های خاکی به گونه این جانداران و منابع غذایی مورد استفاده آنها بستگی دارد.
 2. کرم­های خاکی با تأثیر بر جمعیت میکروبی خاک از طریق فرایندهایی مثل خرد و ریز کردن بقایای گیاهی، کاهش نسبت کربن­ به ­نیتروژن در بقایای گیاهی، حفر دالان در خاک و باقی گذاردن فضولات در آنها باعث افزایش فعالیت آنزیمی خاک و در نهایت منجر به تسریع معدنی شدن عناصر غذایی مورد نیاز گیاه می­شوند.
 3. مصرف و هضم میکروارگانیسم­های بیماریزای گیاهی و آزاد شدن عناصر غذایی موجود در آنها که در نهایت به مصرف تغذیه گیاه می­رسند.
 4. حرکت کرم­های خاکی منجر به پراکنش جانداران میکروسکوپی و اسپور قارچ­های تجزیه­ کننده مواد آلی در خاک می­شود.
 5. ترشح برخی ویتامین­ها در خاک از جمله ویتامین­های گروه B و D.
 6. وجود مواد تحریک­ کننده رشد گیاه از قبیل اکسین و سیتوکینین در فضولات کرم­های خاکی.
 7. تعدیل دمای خاک، به ­طوری­که زمین­های دارای این جانداران در شب گرمتر و در روز خنک­تر از اراضی مجاور هستند.
 8. تونل­ها و دالان­های حفر شده توسط کرم­ خاکی منجر به حرکت سریع­تر آب و عناصر غذایی به­ سمت محیط پیرامون ریشه می­شود.
 9. کرم­های خاکی بر میزان نیتروژن خاک به­ صورت مستقیم و غیرمستقیم تأثیرگذار هستند، به­ طوری­که نیتروژن فضولات این جانداران به خاک وارد می­شود. همچنین تجزیه لاشه کرم­ها پس از مرگ نیز باعث افزایش نیتروژن قابل جذب گیاه در خاک می­شود. میزان نیتروژن اضافه شده از طریق لاشه این جانداران 6 الی 7 گرم به ازای هر متر مربع در سال و مقدار نیتروژن ترشح شده توسط مدفوع آنها حدود 10 گرم در مترمربع در سال است.
 10. کرم­های خاکی از طریق بهبود پراکنش قارچ­های میکوریزایی و باکتری­های ریزوبیوم، نقش عمده­ ای در افزایش جذب فسفر و نیتروژن توسط گیاه ایفا می­کنند. در حضور کرم­های خاکی، رابطه به ­وجود آمده بین گیاه و این میکروارگانیسم­ها با کارایی بیشتری صورت می­پذیرد.

برای مطالعه مقاله معرفی کوکوپیت کلیک کنید .

 

اثرات وجود کرم­های خاکی

اثرات وجود کرم­های خاکی

 

 اثرات ورمی­ کمپوست در خاک

ورمی­کمپوست در خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک تأثیر بسزایی دارد. این کود اصلاح ­کننده خصوصیات فیزیک و شیمیایی و بیولوژیکی خاک بوده و علاوه بر وزن مخصوص کم، فاقد هر گونه بو، میکروارگانیسم­های پاتوژن، باکتری­های بی­ هوازی، قارچ­ها و علف­های هرز می­باشد. ورمی­کمپوست علاوه بر ظرفیت بالای جذب و نگهداری آب، شرایط مناسبی جهت بذربندی و قدرت نگهداری مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را فراهم می­نماید و همانند پیت دارای خلل و فرج، ظرفیت هوادهی و زهکشی مناسبی است و سطح زیادی نیز برای جذب مواد غذایی دارد. ورمی­کمپوست حاوی عناصر مفید به­ ویژه نیتروژن است که به­ تدریج آنها را در اختیار گیاه قرار می­دهد. این کود در مقایسه با سایر کودهای آلی علاوه بر دارا بودن مقادیر بالاتری از عناصر غذایی اصلی نیتروژن، فسفر، پتاسیم و کلسیم قابل تبادل، حاوی عناصر کم­ مصرف آهن، مس، روی و منگنز نیز می­باشد. موادی مانند ویتامین B12 و اکسین موجود درآن باعث تحریک به رشد گیاه می­شوند. ورمی­کمپوست، حاوی میکروارگانیسم­های هوازی مفید مانند ازتوباکترها است و از سوی دیگر، عاری از باکتری­های بی­هوازی، قارچ­ها و میکروارگانیسم­های پاتوژن می­باشد. در مقایسه با مواد مادری اولیه، ورمی­کمپوست­ها دارای نمک محلول کمتر، ظرفیت تبادل کاتیونی بیشتر و میزان هیومیک اسید بیشتری می­باشند. لازم به ذکر است که چنانچه کرم­ها به­ طور صحیح تغذیه نشوند یا شرایط برایشان فراهم نشود، این مواد مفید در ورمی­کمپوست وجود نخواهند داشت. بنابراین، کرم­ها به منزله دام­ های بسیار کوچکی هستند که باید به ­درستی مدیریت شوند تا حداکثر سود از آنها به ­دست آید.

 

اثرات ورمی­ کمپوست در خاک

اثرات ورمی­ کمپوست در خاک

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *