گیاهان

معرفی گل ساعتی

معرفی گل ساعتی

گل ساعتی یا پیچ گل ساعتی بومی آمریکاست و در مناطق حاره آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی و برزیل و جزایر آنتیل ، همچنین در نواحی گرمسیر آسیا و استرالیا می‌روید، در حالحاضر به‌صورت وسیع در اروپا کاشت میشود، به‌عنوان مثال در ایتالیا به‌ خوبی آمریکای شمای مورد مصرف است. این گیاه در شمال ایران به‌صورت خودرو وجود دارد و همچنین در نقاطی از ایران به‌صورت گیاه دارویی کشت میشود. گل ساعتی Passiflora L. گیاهی است از خانواده Passifloraceae دارای گونه‌های متعدد که معمولاً به‌عنوان گیاه زینتی استفاده میشود، همچنین میوه بعضی از انواع آن خوردنی و قابل مصرف است. یکی از گونه‌های معروف آن Passiflora incarnate L. میباشد که دارای گلهای زیبایی بوده و علاوه بر اینکه به‌عنوان یک گیاه زینتی که دارای گلهای بی‌ همتایی است استفاده میشود، از نظر خواص دارایی نیز حائز اهمیت میباشد.

Passiflora incarnate L. گیاهی است بومی نواحی گرمسیر قاره آمریکا (آمریکا مرکزی و جنوبی)، نام Passiflora دارای ریشه لاتین و از دو واژه Passo به معنای رنجدیده و flora به معنی گل میباشد و به علت شباهت ساختمان داخل گل آنها به صلیب نامگذاری شده است. Incarnata به معنی ساخته شده از مغز یا گوشت رنگی و نیز کلمه‌ای لاتین است. گلهای زیبای این گیاه به Passon flower معروف هستند که علت نامگذاری، رشته‌های نازک خار مانند میان گل است که به خارهایی که با آن حضرت مسیح را عذاب کردند معروف به Passon du Christ تشبیه میشود. گلبرگهای گل نمایانگر یاران مسیح و پنج پرچم آن پنج زخم مسیح میباشد.

Passiflora incarnate. L. گیاهی است خزان کننده ، چند ساله، دارای ساقه‌های چوبی بالا روند به طول 8 تا 9 متر که به کمک پیچک خود به گیاهان و تکیه گاه اطراف خود پیچیده از آنها بالا میرود و به علت زیبایی خاص پیوسته پرورش می‌یابد.

اجزای تشکیل دهنده پیچ ساعتی :

  • ساقه گل ساعتی : ساقه گیاه کامل صاف و یا دارای کرکهای کوتاه است. رشد آن به‌صورت خزیدن و بالا رفتن به حالت راست و عمودی میباشد. ساقه‌های مسن آن رنگ سبز مایل به خاکستری دارد و بر روی آن‌ها خطوط طولی مشخص دیده میشود.
  • برگ گل ساعتی : برگهای آن متناوب مرکب، پهنک دارای 3 لوب و به‌ندرت 5 لوب، به رنگ سبز زیبا با ظاهر برگچه مانند و کاملاً دندانه دار، طول برگ cm 15- 26 برگها گوشوارک برگ مانند دارند و غده‌های ترشحی مشخص بر روی آنها موجود است.
  • گل ساعتی : گلهای درشت و معطر و منتهی به دمگل دراز دارد، در هریک از آنها 3 براکته، 5 کاسبرگ، 5 گلبرگ سفید رنگ، 5 پرچم با بساک بزرگ و نارنجی رنگ و یک مادگی درازتر از جام گل وجود دارد. از میان گل مادگی سه شاخه نمایان است و به این ترتیب گل شبیه ساعت جلوه میکند، کاسبرگ آن معمولاً سبز هستند و بعضی اوقات بنفش کمرنگ تا سفید هستند و طولشان cm 3.5- 2.5 میباشد، گلبرگ آن سفید متمایل به بنفش به طول cm 4-3 است. از مشخصات گل این است که در دخل جام آن تاجی از الیاف باریک و ارغوانی واقع در چند ردیف دیده میشود و این خود باعث میگردد که منظره بسیار زیبا به گل داده شود. قطر گلها اینچ میباشد و گلها روی شاخه‌هایی که در فصل رشد قبلی ایجاد شده‌اند تشکیل می‌شود اگر این شاخه‌ها ایجاد نشوند گلی به وجود نمی‌آید گرده افشانی هم به‌وسیله زنبور، و هم به‌صورت مصنوعی انجام میشود.
  • میوه گل ساعتی : میوه معروف به Maypop و به قطر cm 5 یا 2 اینچ میباشد تخم مرغی شکل به بزرگی یک سیب کوچک که پس از رسیدن به رنگ نارنجی روشن در می‌آید، قسمت میوه آن رنگ روشن دارد و آبدار و خوراکی است. (2)، میوه به‌صورت سته و دانه‌ها متعدد و به رنگ سیاه یا قهوه‌ای تیره می‌باشند و mm 6-4 طول دارند میوه شیرین و معطر بوده و به‌صورت پخته مصرف میشود.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی فلفل قرمز کلیک کنید.

 

گل ساعتی

گل ساعتی

 

اکولوژی گل ساعتی

حدود 50 گونه در جنس Passiflora وجود دارد که Passiflora incarnate یکی از مقاومترین گونه‌های آن است. که تا oc 15- OF5 را تحمل میکند. گل ساعتی بومی آرکانزاس درجه حرارت OF25- را تحمل میکند. در زمان انتخاب بذر برای کاشت بهتر است منطقه‌ای که گیاه از آن سرچشمه گرفته مشخص شود تا درجه مقاومت آن معلوم باشد. در نواحی گرم و مرطوب و همچنین در نواحی بایر توسعه می‌یابد. در مناطق فقیر و شنی، خاکهای اسیدی با زهکشی خوب می‌روید. اگر این گیاه در زمین مالچی با محافظت خوب نگهداری شود حتی در زمستان هم پژمرده نمی‌شود بسته به نوع خاک دانه را در عمق 12-10 سانتی‌متری می‌کارند، سریع‌ترین جوانه زنی و توسعه جوانه در دمای 35-30 اتفاق می‌افتد. دانه‌ای که رطوبت دیده و در تاریکی نگهداری شده باشد دارای بالاترین سرعت جوانی زنی یعنی 35% است.

پرورش گل ساعتی

نیازهای اقلیمی :

  1. نور: کمی تا قسمتی آفتابی
  2. رطوبت : رطوبت خاک به‌صورت سطحی و سبک باشد
  3. دما : تا 15‌% – را تحمل می‌کند.
  4. خاک زراعی : در خاکهای فقیر و شنی و کمی اسیدی که خوب زهکشی شده باشد به عمل می‌آید. خاک بدون کود گیاه را تشویق می‌کند که مقاومت خود را بالا ببرد.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر پیچ گل ساعتی کلیک کنید.

برگرفته از کتاب : گياهان داروئي استراتژيک
نويسندگان : دکتر اردلان قيلاوي زاده ، ذبيح الله رستمي گراوند
انتشارات نشر دي نگار

 

برای خرید بذر و  فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *