گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه اکالیپتوس چیست

معرفی گیاه اکالیپتوس

وطن اصلی اکالیپتوس استرالیا و اقیانوسیه است. در هند و مراکش نیز جنگل­های وسیعی از آن وجود دارد. در قرن نوزدهم, از سوی باغ گیاه شناسی ملبورن معرفی شد و در جنوب اروپا و آمریکای شمالی رواج یافت و از نیم قرن پیش وارد ایران شد و در بسیاری از نقاط کشور پرورش داده می­شود.

اکالیپتوس دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر روغن فرار ، تانن­ها ، رزین ، پینن ، آلفا پینن ، ترپینیول ، آلفا ترپینیول ، آلفاترپنیل ، استات ژرانیل را دارد و سینیول یا اکالیپتول که ماده­ی موثر دارویی این گیاه است مایعی بی رنگ دارای بویی شبیه به کامفر طعم دهنده و سرد کننده است که به عنوان طعم دهنده می­توان از آن استفاده کرد.

سیتما آغاجی eucalyptus globules از خانواده­ : موردی­ها myrtaceae

 

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه اکالیپتوس

غلظت­ها ( خاکسترmg/g) عنصر
2.19 منیزیم
978.70 کلسیم
0.12 سرب
0.05 مس
N.D جیوه
N.D کبالت
0.26 روی
0.02 آهن
N.D کروم
N.D کادمیوم
0.07 منگنز
N.D نیکل
N.D نقره
N.D مولیبدن

(N.D یافت نشد)

 

خواص درمانی گیاه اکالیپتوس :

اکالیپتوس دارای اثرهای ضد عفونی کننده ، ضد انگل­های داخلی ، ضد اسپاسم ، تب بر ، خلط آور و کاهنده قند خون است. برگ­های اکالیپتوس در بین بومیان استرالیا به منظور تهیه­ نوعی مرهم برای درمان انواع زخم­ها و التهابات استفاده می­شود و دمکرده برگ­ها به شکل خوراکی کاربرد دارویی داشته که به دلیل سمی بودن ترکیب سینئول موجود در آن مصرف خوراکی آن توصیه نمی­شود.

روعن معطر اکالیپتوس که به وسیله­ تقطیر جوشانده­ برگ­ها تهیه می­شود و به عنوان قوی­ترین اسانس­های ضد عفونی کننده گیاهی مطرح بوده است و برای درمان بسیاری از عفونت­ها نظیر مخملک ، آنفلوانزا ، سرخک و تیفوئید استفاده می­شود. این عصاره­ روغنی به شکل تجاری در بازار وجود دارد و روغن خانگی آن اثر کمتری دارد.

برای مطالعه مقاله معرفی گیاه افسنتین کلیک کنید .

 

گیاه اکالیپتوس

گیاه اکالیپتوس

 

توصیه­ ها و تجویزها درباره گیاه اکالیپتوس :

بخور اکالیپتوس : آب در حال جوش را بر روی برگ­ها ریخته و بریای درمان عفونت­های ریه استنشاق کنید. بخور تهیه شده از روغن اکالیپتوس نیز دارای اثر ضد عفونی کننده­ی دستگاه تنفسی بوده برای این منظور 10 قطره از روغن اکالیپتوس را به مقداری آب داغ اضافه کرده و استنشاق کنید.

کمپرس اکالیپتوس : قطعه پارچه تمیزی را در 2 میلی لیتر روغن مخلوط با 100 میلی لیتر آب خیسانده و روی محل­های التهاب مفاصل دردناک و سوختگی­ها بگذارید.

دهان شویه اکالیپتوس : 5 قطره اکالیپتوس را در یک لیوان آب بریزید و پس از مخلوط کردن برای درمان عفونت­های گلو حلق غرغره کنید.

پماد اکالیپتوس : نیم تا 2 میلی لیتر روغن اکالیپتوس را در 25 میلی لیتر روغن بادام اضافه کرده و برای درمان سرماخوردگی, برونشیت, آسم و آنفلوانزا روی سینه بمالید.

روغن ماساژ اکالیپتوس : 10 تا 20 قطره روغن اکالیپتوس را با 10 الی 20 قطره روغن بادام ترکیب کرده و برای درمان دردهای روماتیسمی و آرتروز همراه با ماساژ استفاده کنید.

احتیاط در مصرف اکالیپتوس : اکالیپتوس به دلیل داشتن اسانس سینئول مرگ آور بوده است. عصاره­ی گیاه را هرگز به شکل خوراکی مصرف نکنید, زیرا مصرف مقدار کمی از این عصاره منجر به مرگ می­شود, البته به اندازه بسیار کم از عصاره­ی این گیاه را شرکت­های داروسازی در تهیه­ی آب نبات­های طبی برای رفع سرماخوردگی و برنشیت استفاده می­کنند.

دوزهای بالای اسانس اکالیپتوس منجر به مرگ در اثر التهاب روده می­شود.

تماس با گیاه در افراد حساس منجر به خارش پوستی می­شود.

در برخی موارد فلج تنفسی ناشی از مصرف خوراکی ترکیبات گیاه و مرگ ناشی از مسمومیت گزارش شده است.

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *