باغبانی

رشد کاکتوس از بذر

بذر کاکتوس

برخی از افراد از رشد کاکتوس از بذرهای کوچک رنج می­برند. اگر رشد آن نسبت به کلم و آفتابگردان بسیار کند است، اما مشکل هم می­باشد. با توجه به اینکه اندازه آن­ها بسیار کوچک است، صد گیاهچه از یک گونه را می­توان به راحتی در فنجان پلی­استرین 6 اونسی (170 گرمی) کاشت و برای یک یا دو سال نگهداری کرد تا به اندازه کافی رشد کند. تقریبا همه افراد فضایی برای قرار دادن یک فنجان شش اونسی در جلوی پنجره یا نزدیک نور را در خانه یا محل کار خود دارند.

گیاهچه­ های کاکتوس همانند گیاهچه­ های سایر گیاهان به نور، آب، خاک و گرما در مقادیر مناسب نیاز دارند. تامین هر کدام از این نیازها ساده است. اول بایستی به شما بگویم که چگونه این کار را انجام می­دهم. سپس، هر یک از عوامل را توضیح خواهم داد. برخی از تولید کنندگان این کار را به صورت کاملا متفاوت انجام می­دهند. با این حال، مهم چگونگی انجام این کار است. با فنجان­های فشرده شش اونسی شروع کنید.

نام آن را با یک قلم رنگی روی فنجان بنویسید. فنجان را سوراخ نکنید. حدود 3.4 فنجان را با ماسه پر کنید. ماسه در فروشگاه­ های به­سازی خانه در کیسه­ های 50 پوندی به فروش می­رسد. هرگز از خاک گلدان یا هر ماده افزودنی دیگر، مانند ماده آلی، پیت ماس یا کوکو فیبر استفاده نکنید، زیرا ممکن است حاوی اسپور قارچ باشد که از گیاه تغذیه می­کند. فنجان را با آب شهری پر کنید. اطمینان حاصل کنید که آب در بالای سطح ماسه وجود دارد.

برای خرید بسته گلدان کاکتوس کلیک کنید .

 

بذر کاکتوس

بذر کاکتوس

 

از آب شهری، آب فیلتر نشده یا آب مقطر استفاده کنید. کلر وجود در آب شهری باعث مهار رشد جلبک شده و برای آغاز رشد کاکتوس مناسب است. بذرها را روی سطح آب بپاشید. برای یک فنجان شش اونسی معمولی، صد بذر خوب است. آن­ها تراکم بالا را دوست دارند. اگر بذر کاکتوس کمی دارید، این کار خوب است. فنجان را در آشپزخانه و در زیر لامپ فلورسنت قرار دهید تا آب اضافی تبخیر شده و خاک مرطوب باشد. سپس، آن را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید. آن­ها را در یک نقطه روش با دمای 21 یا بالاتر قرار دهید. آن­ها را جلوی نور آفتاب نگذارید. زیر نور فلورسنت محل خوبی برای رشد است. لامپ را طوری تنظیم کننده که حدود 22 سانتی متر بالای ماسه بوده و آن را به مدت 12 ساعت در روز روشن نگه دارید. هر چند روز آن را بررسی کنید. بذرها بایستی طی یک هفته یا بیشتر شروع به شد کنند. هرگز خاک را خشک نکنید. برای مرطوب کردن از بطری اسپری استفاده کنید. برای آبیاری بعدی بهتر است از آب مقطر استفاده شود تا از رسوب نمک جلوگیری گردد. پوشش پلاستیکی را جایگزین کنید. زمانی گیاهچه­ ها رشد کردند، پوشش پلاستیکی را حذف کنید. این زمان چند هفته تا چند ماه خواهد بود. پس از حذف پلاستیک، آبیاری را انجام داده و در هر دوره آبیاری نیز از یک چهارم کود مایع استفاده کنید. تا زمانی که گیاهچه­ ها شلوغ نشده ­اند انتقال به گلدان دیگر را انجام ندهید. معمولا حداقل دو سال زمان می­برد. شما می­توانید مجموعه ­ای از صدها کاکتوس را در جلوی آشپزخانه خود داشته باشید. اگر قارچ پنبه ­ای را در مشاهده کردید، پوشش را به مدت یک روز یا بیشتر بردارید تا خشک شود. اگر با آب شهری شروع کرده باشید، این موضوع وجود نخواهد داشت و زمانی که گیاهچه ­ها به اندازه کافی بزرگ شدند می­توانید پوشش را بردارید. در آب و هوای گرم، پس از دو سال یا بیشتر، زمانی که کاکتوس به اندازه کافی برای دستکاری بزرگ است، گلدان بسیار شلوغ می­شود و بایستی آن­ها را از هم جدا کرد. گیاهچه­ ها قبل از این که کاملا بزرگ شوند، کاشت مجدد را تحمل می­کنند. با توجه به اینکه بچه تازه متولد شده را نمی­توان در ساحل با لباس شنا در برابر نور آفتاب قرار داد، گیاهچه ­های کاکتوس را نیز نمی­توان در جلوی آفتاب قرار داد. آن­ها به نور روشن نیاز دارند نه به نور مستقیم آفتاب. 20 تا 30 سانتی متر فاصله از یک لامپ فلورسنت می­تواند مناسب باشد. نور پنجره شمالی نیز می­تواند موثر باشد، در این صورت بایستی بعد از ظهر از افتادن نور آفتاب روی گیاهچه جلوگیری کرد.

در بیشتر موارد قفسه بلند نیز می­تواند پاسخ­گو باشد. عدم وجود نور کافی باعث ضعیف شدن گیاهچه شده و رنگ آن را سبز روشن می­کند. نور زیاد نیز منجر به قرمز شدن گیاهچه­ ها و رشد آهسته آن­ها می­شود. نور بسیار زیاد نیز منجر به سفید و مردن گیاهچه ­ها می­شود. گونه­ های مختلف دارای نیازهای متفاوتی هستند. کاکتوس اپونتیا را می­توان در نور کامل خورشید نگهداری کرد.

برای مطالعه مقاله نکاتی درباره نگهداری کاکتوس کلیک کنید .

 

بذر کاکتوس

بذر کاکتوس

آب مورد نیاز رشد کاکتوس از بذر :

اکثر افراد در این مورد اشتباه می­کنند. کاکتوس بالغ گوشتی و آبدار است. کاکتوس کوچک گوشتی و آبدار نیست. برای بیدار شدن بذرها  آب زیادی مورد نیاز می­باشد که ترکیبات شیمیایی موجود در بذر برای مهار جوانه­ زانی را شتسشو می­دهد. پس از جوانه­ زنی، گیاهچه­ های کاکتوس بایستی به مدت یک تا دو سال اول مرطوب باشند.

در طول چند ماه اول، خشک کردن گلدان به طور کامل، حتی برای یک ساعت یا بیشتر، مرگبار است. برخی از افراد هر روز گیاه خود را بررسی کرده و آبیاری را انجام می­دهند. برخی از افراد نیز برای حفظ رطوبت گلدان­های خود را با پوشش پلاستیکی می­پوشانند. مقدار رطوبت نباید زیاد باشد. در صورت باتلاقی شدن گلدان­ها، جلبک­ها و قارچ­ها رشد خواهند کرد.

برای مطالعه مقاله راز نگهداری از کاکتوس های خانگی چیست کلیک کنید .

 

آبیاری کاکتوس

 

خاک مورد نیاز رشد کاکتوس از بذر :

از ماسه ساده استفاده کنید. از هر چیز حاوی پیت، خاک گلدان، خاک اره و فیبر کوکو استفاده نکنید. اسپورهای قارچ در خاک گلدان دومین عالم عدم موفقیت هستند. آن­ها گیاهچه­ های کوچک را می­خورند. از خاک گلدان استفاده نکنید. شما می­توانید خاک را از طریق پختن در مایکروویو یا آون و استفاده از سم حشرات استریل کنید. علاوه بر این، راهکار موفقیت در کاشت کاکتوس را پیدا کنید. اگر شما در استفاده از خاک گلدان اصرار دارید با ما مشورت نکنید.

 

خاک مورد نیاز رشد کاکتوس

خاک مورد نیاز رشد کاکتوس

 

گرما مورد نیاز رشد کاکتوس از بذر :

گرما نمی­تواند در هر زمان از سال مشکل ساز باشد. در زمستان داخل خانه و در تابستان خارج خانه مکان مناسب برای جوانه ­زنی کاکتوس است.

 

محل مورد نیاز رشد کاکتوس از بذر :

رایج­ترین علت از بین رفتن کاکتوس، خشک شدن است. بنابراین، از ظرف دارای سوراخ­های زهکشی استفاده نکنید. علاوه بر این، با پلاستیک بپوشانید. از استفاده از مواد آلی نامناسب در خاک اجتناب کنید. نبایستی در مورد قارچ­ها و حشرات نگرانی زیادی داشته باشید. ظروف کوچک نیز همانند ظروف بزرگ عمل می­کند و گیاهچه­ ها بایستی در سال اول یا دوم در گلدان اصلی قرار گیرند. بنابراین، من آن­ها را در فنجان شش اونسی به فروش می­رسانم. شما می­توانید فضای رشد بیشتری را داشته باشید.

برای مطالعه مقاله رشد گیاه کاکتوس در داخل خانه کلیک کنید .

 

محل مورد نیاز رشد کاکتوس

 

بسیار زیاد همیشه کافی نیست

اگر می­خواهید به تولید انبوه داخلی بپردازید، فروشگاه­های لوازم خانکی قفسه­ های شش پایه با ابعاد 1 متر طول × 2 متر ارتفاع و × نیم متر عمق با 6 قفسه را حدود 80 دلار می­فروشند. آن را می­توانید به پنج قفسه مساوی تقسیم کنید. دو یا چهار عدد لامپ فلورسنت (8 دلار) که هر کدام با دو لوله نگهداری می­شود (1 دلار هر لوله) (البته در ایران به مراتب ارزانتر از 90 دلار میشه) می­تواند در قفسه­ ها قرار داده شود. فضای قفسه­ ها باید به گونه­ای باشد که منبع نور حدود 22 سانتی متر بالای فنجان قرار بگیرد. ارزان­ترین لوله، لوله سفید می­باشد و می­توان از لامپ­های گران قیمت نیز برای رشد گیاهچه­ ها استفاده کرد. حدود 50 فنجان در زیر هر 6 قفسه کافی است. بیایید ببینیم ….. 6 قفسه × 50 فنجان در هر قفسه × 100 گیاهچه در هر فنجان حدود 30000 گیاهچه می­شود. به همین سادگی. حالا برو و تعدادی گیاه رشد بده.

برای خرید انواع بذر کاکتوس کلیک کنید .

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

11 دیدگاه درباره مقاله “رشد کاکتوس از بذر

 1. سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون 1 ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

  1. Avatar هومن انگورانی گفت:

   خیلی خوشحالیم از اینکه براتون مفید واقع شده بسیار روحیه بخش بود

 2. Avatar منوچهر گفت:

  بسیار عالی و خواندنی بود

  1. Avatar هومن انگورانی گفت:

   ممنون از تعریفتون

 3. Avatar منوچهر گفت:

  برای آلوئه هم مطلب بگذارید

  1. Avatar هومن انگورانی گفت:

   حتما دوسته عزیز

 4. Avatar پخش تراکت گفت:

  خوب بود اتفاقی از گوگل اومدم اینجا ولی خوب بود برای دوستم فرستادم اونم دنبالشه اونم بیاد ببینه

  ممنون که سرعت سایتتون بالاست برای این تو خیلی از سایتا رفتم ولی سرعت سایتشون بد بود خداروشکر که راحت چیزی که میخواستم پیدا کردم

  ممنون

  1. تشکر از صحبتهای روحیه بخش شما

 5. Avatar limmo گفت:

  سلام
  من خیلی اتفاقی از گوگل اومدم
  با اجازتون من اینجا برای دوستمم فرستادم تا بیاد ببینه
  ممنون

 6. Avatar سنگ گفت:

  سلام
  من خیلی اتفاقی از گوگل اومدم
  ممنون از مطالب خوبتون واقعا
  با اجازتون من اینجا برای دوستمم فرستادم تا بیاد ببینه
  ممنون

 7. سلام
  جالب بود واقعا برام
  من شانسی از گوگل اومدم
  آدرس اینجارو برای دوستم هم فرستادم
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *