باغبانی

نحوه احیای درخت بونسای

نحوه احیای درخت بونسای

درختان بونسای درختان مختص محیط داخل و حتی خارجی هستند که بخاطر داشتن اندازه های ظریف و کوچک و شکل های منحصر به فرد محبوب هستند. با وجود محبوبیت روزافزون آنها، مراقبت از درختان بونسای بسیار مهم است. اگر درخت بونسای شما در حال برطرف کردن یک مسئله یا آفت است ممکن است با درمان آن مسئله خاص بتوانید آن را احیا کنید. هنگامی که درخت شما در حال اصلاح است، فراهم کردن شرایط مناسب و مراقبت از بونسای کمک می کند تا رشد کند.

روش اول. درمان بیماری های معمولی

در این روش به شما چگونگی درمان بیماری های معمولی بونسای را آموزش می دهیم.

1. میزان آبیاری در زمان تغییر رنگ برگ ها:

اگر برگها به آرامی تغییر رنگ می دهند، بونسای خود را کمتر از قبل آب دهید. اگر برگ های درخت بونسای شما به تدریج پژمرده می شوند و زرد می شوند، مقدار آبی که به درخت خود می دهید را کم کنید. وقتی برگ ها به آرامی زرد می شوند و می افتند معمولاً نشانه آن است که زیادی به گیاه آب می دهید و ریشه ها دارند می پوسند. بونسای شما بسته به نوع و گونه آن در فواصل زمانی خاص نسبت به قبل نیاز به مقادیر متفاوت آب دارد. با کمی آزمایش و خطا برای شما محرز خواهد شد که گیاه خاص شما در فواصل زمانی متفاوت چقدر نیاز به آب دارد.

میزان آبیاری در زمان تغییر رنگ برگ ها

میزان آبیاری در زمان تغییر رنگ برگ ها

2. میزان آبیاری در زمان زرد شدن و افتادن ناگهانی برگ ها:

اگر برگها زرد شد و ناگهان افتادن، نسبت به قبل بیشتر خاک را آبیاری کنید. معمولاً طی چند روز برگهای بونسای شما سریع می میرند. به محض خشک شدن رویه خاک، درخت خود را آب دهید. درختان بونسای نسبت به محیط خود بسیار حساس هستند. بنابراین هرگونه تغییری در محیط می تواند بر نیاز گیاه شما در یک بازه زمانی معین تأثیر بگذارد. اگر شاخه ها و تنه بونسای شما شروع به کوچک شدن می کند ممکن است نشان دهنده این باشد که گیاه در حال خشک شدن است و به آب بیشتری احتیاج دارد.

میزان آبیاری در زمان زرد شدن و افتادن ناگهانی برگ ها

میزان آبیاری در زمان زرد شدن و افتادن ناگهانی برگ ها

3. جدا کردن ریشه های پوسیده و بیمار:

اگر بونسای شما ریشه پوسیده شده دارد ریشه های پوسیده و بیمار را جدا کنید. اگر برگهای بونسای شما تغییر رنگ داده یا گیاه شما کمی بوی فاسدی می دهد، درخت را با دقت از گلدان خود بلند کنید تا پوسیدگی ریشه آن را بررسی کنید. اگر ریشه ها منقبض و مرده است و یا بوی فاسدی می دهند، قبل از برگرداندن بونسای به گلدان ریشه های مریض و پوسیده را با یک چاقوی تیز ببرید و هرس کنید تا از گیاه جدا شوند. اگر شک دارید که بونسای شما در حال پوسیدن و تقلا برای زنده ماندن است، خاک سطح رویی آن را بو کنید و برای مطمئن تر شدن سعی کنید از درون سوراخ زهکشی هم خاک را بو کنید که آیا بوی فاسد وجود دارد یا خیر. علاوه بر این، سعی کنید ریشه ها را با یک چاقوی تیز بخراشید تا ببینید آیا هنوز داخل آنها سبز است یا خیر. اگر قهوه ای شده اند، احتمالاً پوسیده اند و باید حذف و بریده شوند.

جدا کردن ریشه های پوسیده و بیمار

جدا کردن ریشه های پوسیده و بیمار

4. انتقال بونسای به گلدان دارای دو سوراخ زهکشی:

بونسای خود را به گلدانی با دو سوراخ زهکشی منتقل کنید. اگر هر چند وقت یک بار میزان آب بونسای خود را کاهش می دهید ولی هنوز درست نشده است، بونسای خود را به گلدان جدیدی با دو سوراخ زهکشی منتقل کنید. زهکشی به خاک کمک می کند تا آب و مواد مغذی اضافی را تخلیه کند و همچنین باکتری هایی را که می تواند باعث عفونت شود، فیلتر کند.

خاک بن سای بهکام

  • با اینکه باید از تعویض گلدان بیش از یک بار در سال جلوگیری کنید، اما بهتر است اگر برگ ها در حال پژمرده شدن یا تغییر رنگ به زرد، قهوه ای یا سیاه می شوند یا اگر ریشه ها به دلیل ضخیم شدن و خشک شدن دارند از بین می روند که نشانه عفونت قارچی یا باکتریایی است گیاه را برگردانید و گلدان را تعویض کنید.
  • درخت خود را به گلدانی که خاک مخصوص بونسای (مخلوطی از کمپوست خاک گلدانی، شن و ماسه سنگ ریگی) دارد قرار دهید تا به هوادهی و زهکشی آن کمک کند.
انتقال بونسای به گلدان دارای دو سوراخ زهکشی

انتقال بونسای به گلدان دارای دو سوراخ زهکشی

5. الکل زدن به کپک:

در صورت مشاهده کپک، قسمت آلوده را با الکل تر کنید. اگر بونسای شما در حال تقلا و مبارزه با بیماری و پوسیدگی است بررسی کنید ببینید آیا لکه ها پرزی سفید روی برگ ها، شاخه ها یا ساقه ها وجود دارد. اگر علائم کپک مشاهده کردید، کمی پنبه را آغشته به الکل کنید و آن را روی قسمت آلوده بگذارید. حتماً و حتما پنبه آغشته به الکل را به آن قسمت مالش ندهید چرا که باعث میشود عفونت قارچی گسترش یابد. برای جلوگیری از انتشار کپک از پنبه جداگانه برای هر برگ، ساقه یا شاخه استفاده کنید. اگر در فصل زمستان وقتی درخت در خواب است روی آن لکه کپک دیدید، می توانید برای جدا کردن مناطق آلوده از بقیه جاها، درخت خود را هرس کنید.

الکل زدن به کپک

الکل زدن به کپک

6. استفاده از سموم دفع آفات:

برای رهایی از آلودگی آفات از سموم دفع آفات استفاده کنید. اگر متوجه وجود نقاط سفید کوچک، پرز های سفید، لکه های کوچک سفید یا آفات روی درخت بونسای خود شدید، مناطق آلوده را با حشره کش اسپری کنید تا آفات از بین بروند. از اسپری حشره کش همه منظوره استفاده کنید یا از حشره کشی که برای از بین بردن آفت خاصی که درخت شما به آن آلوده است.

  • حشره کش انتخابی بسته به نوع حشره و آفت است. دستورالعمل های مخصوص حشره کش مورد استفاده را بخوانید.
  • شایع ترین آفات درختان بونسای عبارتند از: شته، کنه، عنکبوت قرمز، خستر لاک زا، کرم، شپش انگور و خستر آردپوش.
  • خستر لاک زا و کنه های عنکبوتی با الکی کردن مناطق آلوده از بین می روند.

برای مطالعه مقاله نحوه هرس کردن بونسای می توانید از این لینک استفاده نمایید.

استفاده از سموم دفع آفات

استفاده از سموم دفع آفات

روش دوم. مراقبت صحیح و مهیا کردن شرایط

در این روش به شما مراقبت صحیح از بونسای و مهیا کردن شرایط را شرح می دهیم.

1. بررسی خاک قبل از آبیاری:

قبل از آب دادن به بونسای خود، خاک آن را بررسی کنید. برای اینکه مطمئن شوید بونسای شما نیاز به آب دارد یا نه یک چوب یا میله بدون استفاده یا یک خلال دندان را به خاک فرو کنید و حدود 5 دقیقه در خاک بگذارید. سپس آن را بیرون بکشید. اگر چوب خشک است، بونسای خود را آب دهید. اگر چوب مرطوب شده است، یک روز صبر کنید تا بگذرد و این فرایند را دوباره تکرار کنید تا اگر خاک خشک شده به درخت آب دهید.

نکته: برای ارزیابی میزان رطوبت خاک از رطوبت سنج نیز می توانید استفاده کنید. این ابزار بصورت آنلاین و در بسیاری از فروشگاه های عرضه محصولات باغی در دسترس است.

بررسی خاک قبل از آبیاری

بررسی خاک قبل از آبیاری

2. میزان آبیاری:

بونسای خود را دو بار آب دهید تا مطمئن شوید به اندازه کافی آب دریافت می کند. ابتدا بونسای خود را آنقدر آب دهید تا خاک کاملاً مرطوب شود. چند دقیقه صبر کنید تا آب اضافه آن تخلیه شود. سپس دوباره به بونسای خود آب دهید. قبل از اینکه بخواهید گلدان بونسای را به زیر گلدانی آن انتقال دهید صبر کنید تا آب اضافه آن کامل تخلیه شود. بیشتر درختان بونسای در خاک رس مانند کاشته می شوند تا به سرعت آب جذب نکنند. با دوبار آب دادن به گیاه، خاک زمان بیشتری برای جذب آب مورد نیاز بونسای خواهد داشت تا گیاه به خوبی رشد کند.

میزان آبیاری

میزان آبیاری

3. قرار دادن بونسای در مکان مناسب:

بونسای خود را در مکانی قرار دهید که روزانه حدودا 5 ساعت نور آفتاب بگیرد. برخی از گونه های بونسای نیاز به نور مستقیم خورشید دارند، در حالی که گونه های دیگر اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند برگهایشان می سوزد. بنابراین باید گیاه خود را بشناسید و مطابق آنچه مورد نیاز گونه خاص بونسای شما است رفتار کنید. به عنوان مثال درخت بونسای سرو (محبوب ترین گونه بونسای) باید حدود 5 ساعت نور مستقیم خورشید در ساعات اولیه روز کسب کند و بعد از ظهر به سایه منتقل شود. درخت بونسای فیکوس، یکی دیگر از گونه های محبوب، هم در نور مستقیم و هم در نور غیر مستقیم آفتاب می تواند رشد کند.

قرار دادن بونسای در مکان مناسب

قرار دادن بونسای در مکان مناسب

4. هرس کردن گیاه:

اگر می خواهید شکل و شمایل درخت بونسای خود را حفظ کنید آن را هرس کنید. با استفاده از قیچی هرس تیز، شاخه ها و برگ های جدید را تغییر شکل دهید تا در انتها منجر به تغییر شکل درخت شود. هر گونه رشد نامطلوب جدید درخت بونسای خود را هرس کنید تا درخت تشویق شود شاخه های جوان و کوچک تولید کند و شکل دادن و نگهداری آنها ساده تر شود. در فصل زمستان که درخت بونسای شما خواب است آن را کامل و کلی هرس کنید. اما اگر درخت بونسای شما گلدار است و می خواهید درخت خود را تشویق کنید تا سال بعد هم شکوفه های بیشتری تولید کند، جوانه ها را در بهار هرس کنید.

هرس کردن گیاه

هرس کردن گیاه

5. تعویض خاک و گلدان:

تعویض گلدان و خاک بونسای خود را در اواخر زمستان هر 1 تا 3 سال انجام دهید. با اینکه نیازهای بونسای از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است، اما به عنوان یک قاعده کلی باید بگویم بیشتر درختان بونسای باید در چند سال اول زندگی هر سال و بعد از اینکه بالغ شدند هر 3 سال یک بار به گلدان و خاک جدید منتقل شوند. اگرچه در صورت مشاهده خرابی و فساد بونسای می توانید آن را در هر زمان از سال به خاک و گلدان جدید منتقل کنید، اما بهتر است که در پایان خواب زمستانی و درست قبل از فصل رشد بهار، درخت آن را به گلدان جدید منتقل کنید. از آنجا که واژه بونسایی به معنای کوچک ماندن است، معمولاً نیازی به استفاده از گلدان بزرگتر ندارید. می توانید بونسای خود را از گلدانش خارج کنید، تمیز کنید و خاک مخصوص بونسای به آن بیفزایید و دوباره در همان گلدان نگه دارید یا اگر بونسای شما در حال جنگیدن با بیماری و پوسیدگی است آن را به گلدان جدید با زهکشی بهتر منتقل کنید.

نکته: تعویض گلدان بونسای، خاک را تازه نگه می دارد و احتمال بروز قارچ یا باکتری را کمتر می کند.

تعویض خاک و گلدان

تعویض خاک و گلدان

6. انتخاب خاک بونسای مناسب گلدان:

برای سالم ماندن بونسای خود از خاک گلدان یک بونسای دیگر استفاده کنید. هنگامی که درخت بونسای خود را در یک گلدان جدید قرار می دهید، خاکی انتخاب کنید که مخصوص درختان بونسای طراحی و آماده شده باشد تا بهترین نتیجه را داشته باشید. از آنجا که بونسای در فضای کوچک رشد می کنند و در عین حال که باید آب را حفظ کند، باید زهکشی خوبی هم داشته باشد. بنابراین پیدا کردن و تهیه خاک بونسایی که متناسب با نیازهای درخت شماست کار دشواری است. انتخاب یک خاک مناسب گلدان بونسای بهترین برگ برنده شماست.

نکته: اگر می خواهید شخصا خاک بونسای خود را تهیه کنید، بهتر است به ازاء هر یک حجم سنگ اسفنجی، دو برابر آکاداما و همان اندازه سنگ گدازه باهم مخلوط کنید. آکاداما به حفظ رطوبت کمک می کند و سنگ اسفنجی و سنگ گدازه باعث تخلیه آب اضافی و هوا دهی خوبی می شود.

انتخاب خاک بونسای مناسب گلدان

انتخاب خاک بونسای مناسب گلدان

7. کوددهی:

کود متعادل کننده را در طول بهار، تابستان و پاییز به خاک اضافه کنید. برای کمک به احیا و سالم نگه داشتن بونسای خود، کودی با ترکیب مساوی ازت، فسفر و پتاسیم در طول فصل رشد به آن اضافه کنید. تا زمانی که مواد متعادل شوند، می توانید از کود جامد یا مایع استفاده کنید. میزان کودی که مورد استفاده بونسای قرار میگیرد بستگی به نوع بونسای و نوع کود و ترکیبات آن دارد. دستورالعمل های موجود در راهنمای استفاده از تقویت کننده و کود را بخوانید تا میزان استفاده و تعداد افزودن آن به خاک را بدانید.

کوددهی

کوددهی

برای خرید انواع بذر بن سای می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *