باغبانی

تهیه کود مناسب گوجه فرنگی

کود مناسب گوجه فرنگی

تهیه کود مناسب گوجه فرنگی به رشد سالم گیاهان شما کمک می کند و فصل رشد مثمر را تضمین می کند. بهترین روش  کوددهی گوجه فرنگی، قبل از کاشت و در طول فصل رشد است. اطلاع از کود مناسب گوجه فرنگی باغچه شما سرشار از فسفر و پتاسیم می کند تا میوه سالم تولید کند بدون اینکه خاک شما بیش از اندازه نیتروژن دریافت کند.

استفاده از کود:

انجام آزمایش خاک، قبل از کاشت اندازه دقیق مواد مغذی موجود در آن را نشان می دهد که می توانید از آن برای تعیین نوع و میزان کود مورد نیاز باغ خود استفاده کنید. خاک هایی که دچار کمبود فسفر یا پتاسیم و یا فاقد این عناصر هستند را قبل ازکاشت کود کامل می دهیم تا باغ از مزیت آن بهره مند شود. و خاک هایی که از مواد مغذی مناسب قبل از کاشت برخوردار هستند باید به صورت دوره ای کود دهی با نسبت مواد مغذی 5-10-10 یا 5-10-5 و با نرخ یک کیلوگرم در هر 100 فوت مربع شوند. اینکار به حفظ باروری خاک باغ در طول سال کمک می کند چرا که گوجه فرنگی مواد مغذی را از خاک خارج  و مصرف می کند.

برای مطالعه مقاله راهنمای روش مصرف کود محصولات زراعی، صیفی و سبزیجات می توانید از این لینک استفاده نمایید.

کود مناسب

کود مناسب

نیتروژن:

بهترین کود گوجه فرنگی غلظت نسبتاً کمی ازت دارد. استفاده از کودهایی که نیتروژن بالایی دارند باعث رشد ساقه و برگ به جای میوه و گل می شود. گوجه فرنگی هایی که نیتروژن زیادی دریافت می کنند، بیش از حد رشد می کنند و ساقه بوته بلند میشود و میوه کمتری می دهد. سطح بالای نیتروژن نیز باعث از بین رفتن گل ها، پژمردگی و ریزش گل از ساقه می شود و از تولید میوه جلوگیری می کند.

کود NPK 10 10 40

فسفر و پتاسیم:

بوته گوجه فرنگی برای تولید میوه از فسفر و پتاسیم زیاد استفاده می کند. کود حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت 8-32-16 یا 6-24-24 منبع خوبی از فسفر و پتاسیم برای بوته هایی است که در خاک ضعیف و با غلظت پایین این مواد مغذی رشد می کنند. بهترین زمان برای برخورداری گوجه فرنگی از این کود قبل از کاشت است. زمانی که باغ به اندازه مطلوب باروری رسید، غلظت و مقدار بعدی کود را کمتر کنید تا به صورت مستمر خاک حاصلخیز برای گوجه فرنگی خود داشته باشید.

ملاحظات:

ریشه بوته گوجه فرنگی حدوداً 15 سانتی متر در خاک پایین می رود. ریختن کود در این عمق به شما این اطمینان را می دهد که آن را هدر نداده اید و دقیقا جایی استفاده شده که گوجه فرنگی از آن استفاده میکند. کود مورد استفاده در آغاز فصل رشد مواد مغذی کافی برای تأمین انرژی کامل رشد گیاه را در طول سال فراهم نمی کند. بهترین زمان برای کود دهی مجدد، وقتی است که میوه گوجه فرنگی یک سوم اندازه گوجه فرنگی قرمز شده و هنوز سبز است. دوز بعدی کود را تقریباً دو هفته بعد از برداشت اولین ثمر بدهید و دوز سوم را یک ماه بعد بدهید. زمانی که مطمئن شدید بوته های گوجه فرنگی شما هنوز هم به تولید میوه های بیشتر ادامه می دهد.

برای خرید کود می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *