باغبانی

بیماری های گوجه فرنگی (مگس ­های سفید)

گوجه فرنگی مگس ­های سفید

دو گونه مگس سفید، غالب هستند. مگس سفید گلخانه، Trialeurodes vaporariorum ،بیشتر در گلخانه دیده می ­شود اما تعداد آن در مزرعه می­ تواند به سطح خسارت زننده برسد. مگس سفید سیب­زمینی شیرین، Bemisia tabaci بیشتر در مزرعه یافت می­ شود و ناقل چندین بیماری مهم ویروسی در سراسر جهان است.

مگس ­های سفید گوجه فرنگی

مگس­ های سفید خویشاوندی نزدیکی با شته­ ها دارند و در تمام مراحل زندگی خود در سطح زیرین برگ­های گوجه­ فرنگی به ­سر می­ برند. مگس­ های سفید بالغ، برخلاف شته­ ها، همیشه بالدارند و دارای موم پودر مانندی به رنگ سفید روی با­لها و بدن هستند. آن­ها به صورت لکه ­های سفید کوچکی ( به طول تقریبی 1mm ، با درنظر گرفتن بال­ها) دیده می ­شوند و آزادانه باهم تا مسافت کوتاهی پرواز می­ کنند و معمولاً روی همان بوته یا بوته­ ی مجاور فرود می ­آیند. مگس­ های سفید نابالغ، فلس مانند هستند و طولشان از حدود 0.3 تا 0.7mm متغیر است. اولین مرحله ­ی شفیرگی، که بازدارنده­ ی رشد نامیده می ­شود متحرک است، درحالی که مراحل بعدی شفیرگی و پورگی، غیر مهاجر هستند. مگس­های سفید نیز مانند شته­ ها، در دو مرحله­ی حشره کامل و شفیرگی دارای قطعات دهانی زننده و مکنده ­اند و سطح زیرین برگ­ها را با مکیدن شیره­ ی گیاهی مورد حمله قرار می ­دهند.

برای خرید بذر گوجه فرنگی کردی می توانید از این لینک استفاده کنید.

مگس ­های سفید

مگس ­های سفید

علائم مگس ­های سفید گوجه فرنگی

آسیب ناشی از تغذیه شبیه آسیب ایجاد شده به وسیله شته ­ها و شامل تولید عسلک (و رشد دوده ­ای کپک روی آن)، ایجاد لکه ­های کلروزی و کلروز برگ­ها, لکه ­لکه شدن میوه ­ها، و کم رشدی و پژمردگی گیاهان است. مگس سفید سیب ­زمینی شیرین، آفت نوظهور گوجه ­فرنگی در فلوریدا است و در آنجا نوعی ناهنجاری ایجاد می ­کند که مشخصه­ آن جلوگیری از رسیدن طبیعی در قسمتهای طولی از میوه است. علت این ناهنجاری درحال حاضر معلوم نیست. مگس سفید سیب­ زمینی شیرین همچنین میوه­ ی گوجه ­فرنگی را از داخل تحت ­تاثیر قرار می ­دهد. با اینکه بعضی ارقام تجارتی گوجه­ فرنگی مقداری سفید شدگی نشان می ­دهد، شدت سفیدی بافت به موازات افزایش جمعیت مگس سفید، افزایش می ­یابد.

برای مطالعه مقاله گلخانه گوجه فرنگی چگونه است از این لینک استفاده نمایید.

برگرفته از : کتاب بیماری های گوجه فرنگی
ترجمه و تالیف : اباذر رجبی
ناشر : انتشارات مرکز نشر دانشگاهی

برای خرید انواع بذر گوجه فرنگی می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *